Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Baravykus įveikė karštis, o pirkėjus Oninės praretino!

Jurgis Kochanskas  •    •  8:58, 2019-07-28
Varėnos krašto Pagronyčio kaimo gyventojai Zita ir Albinas Mielkai stebino Alytaus Jotvingių turgų baravykais.

Visą savaitę kedenau Alytaus turgelius. Liepos 23-ąją stebino didžiuliai baravykai. Jazminų turguje jų turėjo ir Merkinės seniūnijos Norulių kaimo gyventoja Danguolė Goberienė, grybaujanti savo miškuose nuo šešerių metų.

 

„Aš ne grybaunu, o nuveinu in savo miškucį, žinau vietas ir susrenku baravykus. Grybaunu viena, vyro nesvedu, ba turiu žiūrėc, kad nepablūdzyt“, – pasakojo Danguolė, nepraleisdama progos gražiai padzūkuoti.

 

Jazminuose – Merkinės seniūnijos Norulių kaimo gyventoja Danguolė Goberienė, kuri savo miškuose ne grybauja, o tik susirenka baravykus. Moteris grybauja nuo šešerių metų.

 

Varėnos krašto Pagronyčio kaimo gyventojas Albinas Mielkus savaitės pradžioje turėjo prirovęs gražių baravykų, kuriuos buvo atvežęs į Jotvingių turgų su savo pačiute Zita. Smagus dziedukas nesiliovė stebinęs savo darbštumu: grybauja ir uogauja nuo 5 valandų ryto, o miško gėrybes veža į turgų.

 

„Man turgus ne svetimas: anais laikais per 10 metų „Žiguliais“ į Kauną nuvežiau ir pardaviau 167 tonas bulvių. Šeštadieniais ir sekmadieniais pasikraudavau po 300 kg bulvių – paskaičiuok, kiek bus. Pasakau, kad iš Dzūkijos, pinigingi žmonės iškart nuperka, o Kėdainių ūkininkų kauniečiai baidėsi“,– prisiminė savo stiprybės ir žydėjimo metus Albinas.

 

Savaitės pabaigoje, liepos 27-ąjąį, A. Mielkus vėl buvojo Jotvingių turguje, tik be grybų, o su uogomis.

 

„Baravykai sukirmijo, sudribo, jiems per karšta, geriau būtų dar nedygę –  baravykai nepakelia karščio“, – aiškino patyręs, jau 70 metų grybaujantis senolis, lepindamas alytiškius savo rinktomis mėlynėmis. Jų litras – 4,5 euro.

 

Kiti grybautojai kaltino mėnulį, kad dingo ne tik baravykai, bet ir raudonikiai, jau buvo pasirodę šilbaravykiai ir kazlėkai. Ant turgaus prekystalių beliko tik voveraitės: raitė savo geltonas skrybėlaites, jos nepaisė nei mėnulio, nei kirmėlių. Tik duok joms lietaus, o ir be jo dar po samana ilgai geltonuos.

 

Graudina artėjančiu rudeniu astrai

 

Jazminuose nenuleisdami rankų darbuojasi Likiškėlių kaimo daržininkystės ūkio šeimininkai Nastutė ir Rimantas Kiūdeliai. Jų agurkai, pomidorai, morkos, kopūstai ir kitos daržovės labai paklausios, tuo ir nenustebinsi nuolatinių turgaus lankytojų.

 

Kas kita, kai liepos 27-ąją Nastutė atvežė gražiausių astrų, šių gėlių puokščių, pagražintų kermėkais. Astrai – rudens gėlės, pirkėjus graudino artėjančiu rudeniu.

 

„Sėjau, sodinau daigeliais po vieną, laisčiau – gražios užaugo, – pasakojo N. Kiūdelienė, – iškart išpirko, liko tik užsakytosios“.

 

 

Alytaus turguje Jazminų gatvėje Likiškėlių kaimo ūkininkė Nastutė Kiūdelienė, atvežusi savo užaugintų  astrų. Šios gėlės – artėjančio rudenio ženklas.

 

Jotvingių turguje pasirodė Ūdrijos kaimo ūkininkas Rimas Krutulis. Jis turėjo obuolių ir kriaušių, bulvių, lauko agurkų, pomidorų, žiedinių kopūstų, burokėlių, saldžiųjų svogūnų ir česnakų, medaus. Agurkai ir pomidorai (1 kg) – po eurą, kitos daržovės savo kaina neišsiskyrė iš kitų pardavėjų daržovių. Ir kilogramas medaus – 5 eurai.

 

Udrijos ūkininkas Rimas Krutulis į Jotvingių turgų atvežė daržovių, vaisių ir medaus. Pirkėjams labiausiai įtiko obuoliais ir kriaušėmis.

 

Nustebino, kad labai greitai buvo išpirkti obuoliai ir kriaušės. Šių vaisių kilogramo kaina atitinkamai 60 ir 80 centų.

 

„Obuoliai, kriaušės krenta, šiemet vaisiai smulkesni, bet skanūs. Žmonės perka“, – ūkininkas pastebėjo, kad alytiškiai išsiilgę vietinių obuolių ir kriaušių, o slyvų šįmet išvis ar bus.

 

Beje, šeštadienį, po Oninių, turgaus lankytojai, palyginti su kitais savaitgaliais, buvo praretėję. Dar kiekvieno giminėje yra Onučių, ačiū Dievui, yra ką sveikinti, gražios tradicijos suburia bendrystei.

 

Duoklė karščiams – smulkesni grūdai

 

Dzūkijos kalneliuose ir kloniuose toliau kapstosi javapjūtė, tik ją pristabdo lietus. Tik ne žemdirbiams atrodo, kad lyja kitur, šonais. Vis dėlto išnaudojamas kiekvienas saulėtas pusdienis.

 

Kaniūkų turgus jau apsunkęs šių metų grūdais. Jų atvežė ir Vidas Piličiauskas iš Panemuninkų kaimo.

 

„Turiu Alytuje darbą, bet ir ūkis pagelbsti. Atvežiau į turgų kvietrugių, iš hektaro jų prikūliau 4,5 tonos. Kviečiai po tris tonas byrėjo. Ir kvietrugius, ir kviečius po 10 eurų parduodu“, – pasakojo Vidas, laukdamas pirkėjų.

 

Kaniūkų turguje Vidas Piličiauskas iš Panemuninkų kaimo pasidžiaugė geru kvietrugių ir kuklesniu kviečių derliumi.

 

Nemunaičio ūkininkas Alvydas Visockas šįkart atvežė šviežių miežių, kviečių ir žirnių – po 10 eurų paleido.

 

„Turėsiu ir avižų, dar žalios, noksta“, – atsakinėjo pirkėjams Nemunaičio ūkininkas, primindamas ir savo tel. 868248546.

 

„Javai gražūs, o grūdas smulkus. Sausra savo padarė, kuliam daugiau nei pernai, bet grūdai prastesni“,– Kaniūkų turguje iš patirties žėrė Miroslavo seniūnijos ūkininkas Saulius Valūnas.

 

Miroslaviškis jau nukūlė ir pardavė rapsus, kai viską susumuos, tiki, kad bus jų prikūlęs po 3 tonas iš hektaro.

 

Girdėjęs, kad Marijampolės pusėje rapsai po 4 tonas byra.

 

Kai žmonės perka pašarus, gali pagalvoti, kad šeria tik žuvis ir paukščius, apie kiaules niekas net neužsimena. Dar kartą: visi grūdai (50 kg) po 10, tik už gražius pernykščius miežius prašė 12 eurų.

 

Ilgaausis kaip baronas!

 

Kaniūkuose pažiūrėti paukščių net pravažiuojantys sustoja. Vienas tėvelis panoro savo dukrą su ančiuku nufotografuoti.

 

Mergaitė su tėveliu užvažiavo į Kaniūkų turgų pasidžiaugti paukščiais.

 

Kaimo žmonės žiūri paukščių jau išsitraukę pinigines. Nemunaičio paukštininkų dedeklių vištaitės, dar neturinčios šešių mėnesių, kainavo 5,5–6,5 euro.

 

Minėti paauginti ančiukai – po 3 eurus, kaimiški vienadieniai viščiukai – po 1,2 euro. Porelė veislinių vištų –10 eurų.

 

Gražių triušių priauginęs Romas Gataveckas iš Strielčių kaimo.

 

„Dzidziulis kap baronas!“ – gyrė Romo aplėpausį Kaniūkų lankytojai.

 

 

Strielčių kaimo triušių augintojas Romas Gataveckas ir jo gražuolė triušė, už kurią prašė 35 eurų.

 

„Cia patelė, norėtau 35 eurų“, – leidosi į derybas triušių augintojas.

 

Veislinių triušių buvo atvežęs jų augintojas ir veisėjas Šarūnas Janavičius, visad turintis ilgaausių augintojams gerų patarimų.

 

Ūkiniame turguje atveža prekių kalvis ir medžio drožėjas, buvo ūkinių prekių, gelžgalių. Beje, turgaus šeimininkai, prekiaujantys ir žemės ūkio technika bei jos dalimis, sakė, kad per javapjūtę ūkininkams labiausiai prireikia vakarietiškiems kombainams diržų, kurių kaina nuo 16 iki 400 šimtų (su buvusia sovietine technika neprasideda).

 

Į Kaniūkus pintinių ir alyvinių obuolių atvežė Stasys Balynas iš Strielčių kaimo. Beje, Stasys turi parduoti dvi gražias užaugintas  ožkytes – galėtų pirkėjai į namus atvažiuoti. Ožka ne karvė, bet ne vienam sveikatą sugrąžino.

 

Gražios, stiprios Strielčių kaimo gyventojo Stasio Balyno pintinės ir gražuoliai jo sodo alyviniai obuoliai.

Komentarų nėra