Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Dzūkų jomarke lankytojus pasitinka kunigas su davatka

Vija Kudzienė  •  vija@alytusplius.lt  •  17:23, 2018-09-07
Jomarke galima ne tik akis paganyti, bet ir nusipirkti tai, kas patiko.
alytusplius.lt nuotr.

Įvairiaspalvis ankstyvo rudens Dzūkiškas jomarkas šiandien pasitinka alytiškius Alytaus kraštotyros muziejaus prieigose. Čia skamba muzika, bilda kalvių kūjai, o visus  ateinančius į šventę pasitinka orus kunigas, linksmas žydas Mošė, davatka, rankiojanti šviežiausias miesto naujienas.

 

Tiesa, jomis dalintis su ja niekas neskuba. Gal ir teisingai daro – naujienas geriau pranešti žurnalistams!

 

 

Tai – ne įprasta mugė, prie kokių esame įpratę įvairių miesto švenčių metu. Tai –  jomarkas, kuriame susijungė tradiciniai amatai, prekyba ir istorija.

 

Šventėje neužuosite rūkytos žuvies kvapo, tik vienoje vietoje kadagio dūmu dvelkia nuo mėsos ir lašinukų, bet užtat gausu tradicinių senųjų amatų, kuriuos pristato ne tik dzūkai, bet ir aukštaičiai, žemaičiai bei suvalkiečiai. 

 

 

Žinoma, jomarke galima ne tik akis paganyti, bet ir nusipirkti tai, kas patiko.   

 

Prekystaliai mirga nuo įvairiausių rankų darbo daiktų. Jormarke galima įsigyti vaistažolių, rinktinių juostų, tradicinių lietuviškų skarų, medinių žaislų ir molinių švilpukų. Daili molinė švilpynė iš alytiškio meistro Algirdo Štreimikio rankų kainuoja 2 eurus.

 

 

Čia sutiksite seseris audėją  Vaivą Jundulaitę-Posienę ir žolininkę Nijolę Makiejevienę iš Žemaitijos, kurios savo amatus paveldėjo iš mamų ir močiučių. Jos supažindins su įvairiais augalais, jų savybėmis, pavaišins arbata ir išrinks jums tinkamiausią žolelių rinkinį. Papasakos apie tradicinius audimo būdus. Arbatos mišinių žolininkė siūlo už 3,5 euro, prieskonių krepšelį įsigysite už 2 eurus. Tačiau jeigu norėsite įsigyti dailų rankų darbo kilimėlį, teks pakloti nuo 28 iki 260 eurų.

 

Jei namus papuošti norėsite dailiu šiaudiniu suvenyru ar sodu perkant pas lazdijiškę Liną Žaliauskienę, tai kainuos nuo 5 iki 90 eurų.

 

 

Vilnones kojines galite įsigyti ir už 2 eurus, o Aldonos Valkauskienės rankomis austa lietuviška skraistė su tautinio paveldo ženklu kainuos 120 eurų.

 

Renatos Žiūkienės vilnonės rinktinės juostos kainuoja nuo 20 iki 60 eurų.

 

 

Šventėje galite įsigyti ir tikras Musteikos kaimo gyventojo Romo Norkūno pintas vyžas, už kurias paklosite  nuo 5 iki 10 eurų.

 

Pirties mėgėjai gali išsirinkti įvairių vantų – nuo kvapnių liepinių iki tvirtų ąžuolinių. Tai kainuos 3 – 10 eurų.

 

 

Ūkininkas Eimantas Bakšys iš Alytaus rajono siūlo namų gamybos sūrių, ekologiškame ūkyje augintų daržovių ir net braškių sodinukų. Už sūrį ūkininkui sumokėsite nuo 1,5 iki 5 eurų, už braškės sodinuką – 30 centų.

 

Švelniomis  spalvomis akį traukia vilnoniai lietuviškais augalais dažyti siūlai. Į šventę juos atvežusi moteris iš Kernavės mielai dalinasi savo patirtimi. 

 

 

Nuostabiomis akmenėlių mozaikomis stebina butrimoniškės tautodailininkės Danutės Senūtienės darbai. Moteris kiekviename akmenėlyje įžvelgia grožį ir noriai dalijasi juo su kitais.

 

Išsiilgusieji tradicinių skonių gali pasivaišinti grikinėmis babkomis ir pyragėliais, paskanauti blynų.

 

 

Jomarko šurmulį nuspalvina nuotaikingi Alytaus miesto teatro aktoriai, apie „zababonus“ pasakoja žavinga dzūkė, linksmai bendrauja su lankytojais ir žada laimę politikierius, prie laimės šulinio kviečia nuotaikingai nusiteikusi mergaitė.

 

Susirinkusieji gali pasidžiaugti ne tik jomarku, bet ir pasiklausyti rylininko iš Klaipėdos Virginijaus Vyšniausko rylos melodijų, susipažinti su jo nuostabiu draugu šuniu Žužu. Jaukiame Alytaus kraštotyros muziejaus kieme galima pasimėgauti Stalo teatro spektakliu „Eglė žalčių karalienė“, pasiklausyti romansų, atliekamų Trečiojo amžiaus universiteto atstovų, etnografinio ansamblio „Kukumbalis“ ir kitų atlikėjų dainų.

 

 

Tai ir dar daug daugiau šiandien galite pamatyti Savanorių gatvėje esančio Alytaus muziejaus prieigose. Jomarko dalyviai ir organizatoriai svečių lauks iki 20 valandos.

 

Komentarų nėra