Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Augalų apsaugos produktai: poveikis ir prevencinės priemonės

Parengė Alytaus visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė Virginija Pečiukonienė  •    •  15:11, 2014-04-12
Asociatyvi nuotr.

Atšilus orams, suintensyvėja darbai žemės ūkyje. Vykdant darbus žemės ūkyje, naudojama daug įvairių augalų apsaugos priemonių arba paprasčiau pesticidų – preparatų, naudojamų augalams nuo kenksmingų organizmų (įvairių gyvūninių kenkėjų, virusų, bakterijų, grybų) apsaugoti, nereikalingiems augalams naikinti bei augalų gyvybiniams procesams reguliuoti.

 

Daugeliu atvejų augalų apsaugos priemonės yra kenksmingos aplinkai ir žmonių sveikatai medžiagos, kurių kenksmingumas priklauso nuo į jų sudėtį įeinančių medžiagų fizikinių, cheminių bei toksinių savybių. Lietuvos Respublikoje leidžiama naudoti tik registruotus produktus. Prieš teikiant į šalies rinką produktai turi būti suklasifikuoti pagal savybes, keliančias pavojų žmogaus sveikatai ir aplinkai, tinkamai įpakuoti ir paženklinti  lietuvių kalba parašyta etikete.

 

Gyventojams pesticidai kelti pavojų gali įvairiais būdais: į organizmą patenka su užterštu maistu, su geriamuoju vandeniu, įkvepiant su oru ar dulkėmis, jiems absorbuojantis per odą. Pavojingumą didina saulės radiacija, aukšta aplinkos oro temperatūra, pavojus sveikatai padidėja, kai chemikalai purškiami vėjuotą dieną. Padidinto jautrumo augalų apsaugos produktams grupei yra priskiriamos nėščios moterys, kūdikiai, vaikai ir seni žmonės bei sergantieji lėtinėmis ligomis.

 

Augalų apsaugos produktai didžiausią riziką sveikatai kelia tiems žmonėms, kurie darbo metu turi tiesioginį sąlytį su jais. Ruošiant pesticidų tirpalą ar purškiant juo, cheminio produkto gali patekti ant odos ar į burną, žmogus gali įkvėpti jo garų, dujų, dūmų ar aerozolių.

 

Dauguma pesticidų, naudojamų nesilaikant instrukcijų, gali sukelti ūmų apsinuodijimą. Nesilaikant naudojimo instrukcijų ir įkvėpus, prarijus ar patekus per odą tam tikram kiekiui augalų apsaugos produktų, jie gali sukelti pilvo ir galvos skausmus, pykinimą, vėmimą, sąmonės, judesių koordinacijos sutrikimus, kepenų, inkstų pažeidimus, kvėpavimo sistemos, širdies ritmo sutrikimus, komą ar net mirtį. Kuo produktas toksiškesnis, tuo mažesnis jo kiekis bei per trumpesnį laiką sukelia sunkesnes pasekmes.

 

Didesnioji augalų apsaugos produktų dalis pasižymi vietiniu tiesioginiu poveikiu – yra dirginantys odą, akis ar kvėpavimo takus bei ardantys (ėsdinantys) odą. Daugelis pesticidų, jų įkvėpus ar susilietus su oda, gali sukelti alergiją. Reprodukcijai toksiški produktai gali pakenkti vyro ir moters vaisingumui, lytinei potencijai, gali sukelti palikuonių apsigimimus. Veikiant kancerogeniniams pesticidams, priklausomai nuo į organizmą patenkančio jų kiekio, kyla piktybinių navikų, daugelio vėžio tipų rizika. Yra pesticidų, kenkiančių žmogaus nervų, endokrininei ir imuninei sistemai.

 

Siekiant apsisaugoti nuo augalų apsaugos produktų patekimo į akis, kvėpavimo takus, ant odos, būtina naudoti asmenines apsaugos priemones, tinkamus darbo drabužius, griežtai laikytis higienos reikalavimų. Svarbu, kad asmeninės apsaugos priemonės tiktų  darbuotojui, būtų tinkamai naudojamos ir gerai apsaugotų nuo produktų kenksmingo poveikio. Asmeninės apsaugos priemonės parenkamos vadovaujantis naudojamo produkto etiketėje nurodytais saugos reikalavimais (saugos duomenų lapų informacija), be to, atsižvelgiama į darbo sąlygas (darbo specifiką, oro sąlygas ir kt.). Kiekvienas darbuotojas, dirbantis su augalų apsaugos produktais, privalo turėti asmeninių apsaugos priemonių komplektą.

 

Dirbant su augalų apsaugos priemonėmis, būtinos cheminėms medžiagoms atsparios pirštinės. Priklausomai nuo naudojimo sąlygų, reikalinga apsauginė apranga nuo skystųjų cheminių medžiagų bei atspari rūgštims ir šarmams tvirta avalynė, o dirbant su dulkančiais produktais, turi būti dėvimi dulkėms nepralaidūs kombinezonai. Produktų tirpalų ruošėjai, jų pilstytojai į purkštuvus, sėklų beicuotojai privalo juosėti neperšlampamas prijuostes. Dirbant su toksiškais odai, ją ardančiais, dirginančiais akis ir odą produktais reikalingi tvirtai priglundantys apsauginiai akiniai ir/arba veido skydelis. Dirbant su dulkančiais produktais, būtinos kvėpavimo takų apsaugos priemonės nuo skystųjų ir kietųjų dalelių: filtruojamosios puskaukės – respiratoriai arba puskaukės su keičiamais filtrais.

 

Labai svarbu laikytis asmens higienos reikalavimų: darbo metu negerti, nevalgyti, nerūkyti. Augalų apsaugos produktų naudotojai, baigus darbą turi nusiprausti, išplauti darbo aprangą (pirštines nuplauti nenumovus nuo rankų), išvalyti asmenines apsaugos priemones, jas laikyti tam skirtoje, kitiems asmenims neprieinamoje vietoje.

 

Dirbant su augalų apsaugos produktais, įvykus nelaimei, žmogui apsinuodijus, labai svarbu sustabdyti tolesnį žalojančių veiksnių poveikį, įvertinti nukentėjusiojo būklę ir aplinkybes ir kol atvyks medikai, vadovaujantis duomenų saugos lapų, naudojimo instrukcijų nurodymais, suteikti pirmąją medicinos pagalbą.

 

Laikantis saugos ir asmens higienos reikalavimų, galima išvengti arba gerokai sumažinti kenksmingo augalų apsaugos produktų poveikio sveikatai.

 

Komentarų nėra