Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Alytiškiai tapo labai reto atmosferos reiškinio liudininkais (VIDEO)

Raimonda Bernatavičienė  •    •  15:52, 2024-02-06
Asociatyvi nuotr.
AlytusPlius.lt nuotr.

Pirmadienį, vasario 5-ąją, alytiškiai dalinosi savo įspūdžiais, kuomet išgirdo perkūniją, matė žaibus, o visa tai dar lydėjo ir sniegas. Kaip aiškina meteorologas Gytis Valaika, perkūnija žiemą pasitaiko kone kasmet vienur ar kitur Lietuvoje, bet dažniausiai – Vakarų Lietuvoje,  o kai sninga ir griaudi – tai jau laikoma labai retu atmosferos reiškiniu.

 

Pavienių perkūnijų vakar buvo ne tik Alytuje, bet ir Vilniuje, kitose vietose. Pasak meteorologo, perkūnija šaltuoju metų laiku nedažnas, tačiau karts nuo karto pasitaikantis reiškinys. Perkūnija Lietuvos teritorijoje buvo fiksuota ir sausio 19 d. Tačiau visai kas kita – perkūnija ir sniegas tuo pačiu metu.

 

„Būtent taip ir nutiko pirmadienį. Tai yra neeilinis įvykis, nulemtas temperatūros kontrasto, stipraus vėjo ir vertikaliai gerai išsivysčiusių debesų.

 

Perkūnija su sniegu ypač įdomiai atrodo tamsiuoju paros metu, kai sninga, o žemė jau yra padengta sniegu. Viskas labai trumpą akimirką nušvinta baltai melsva šviesa. Toks reiškinys (ypatingai JAV) yra kiekvieno meteorologo ar audrų gaudytojo „būtina pamatyti nors kartą“ sąraše“, - pasakojo Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Komunikacijos ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vyriausiasis specialistas G. Valaika.

 

Kaip teigė meteorologas, pasitikrinus žaibų išlydžių duomenis matyti, kad LHMT davikliai užfiksavo tik vieną išlydį 12:57 val. laiku, nors Alytuje pačiam asmeniškai jam teko pamatyti žaibą ir išgirsti griaustinį bent du kartus.

 

 

„Pabrėžtina, kad žaibų išlydžių aptikimo prietaisai užfiksuoja iki 90 % visų išlydžių. Neretai šaltuoju metų laiku tas procentas yra dar žemesnis, kadangi daugelis išlydžių būna debesyse ir neigiamo krūvio (mažiausiai pavojingos perkūnijos). Atsižvelgus į žaibų išlydžių lokacijos nustatymo paklaidas ir girdėtą griaustinio garsą, vienas išlydis teoriškai galėjo trenkti į Alytaus TV bokštą“, - sakė G. Valaika. 

 

Užsienyje užfiksuotas retas reiškinys ir meteorologo reakcija: https://www.youtube.com/watch?v=PdRWGMyeSYY;

 

Vaizdo įrašais su perkūnija (Alytuje), kuriuo savo feisbuko paskyroje yra pasidalinęs G. Valaika: https://www.facebook.com/OraiIrKlimatasLT

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai