Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Atūžė pavasaris

Jurgis Kochanskas  •    •  9:17, 2023-04-16
Jazminų turgų pavasariu atgaivino narcizų pardavėja Miglė Žemaitytė.
Jurgio Kochansko nuotr.

Pavasaris atūžė į Alytaus turgelius: sėklos, gėlės, daržovių pasodas, vaismedžiai ir vaiskrūmiai, dekoratyviniai augalai, braškių ir žemuogių daigai... Gėlininkai, daržininkai ir sodininkai kelia sparnus. Lyg ir nedaug pirkėjų, bet, kai renka muitą, pastebėjau, piniginėse jau raudonuoja dešimtinės.

 

Tuo tarpu mėsos pardavėjai liūdnesni – prieš Velykas buvo geras pirkimas, o dabar pustuštės salės.

 

Kol saulė nepaspirgino, neskuba pirkėjai ir į paviljonus vasarinių drabužių, lengvesnio apavo.

 

Verkauja ir ūkininkai: šalta, šlapia žemė – pašinas po nagu, veliasi, norago neįkiši. Pernai tokiu metu jau buvo pasodintos ankstyvosios bulvės, o dabar visi darbai sustojo.

 

Našlaičių kainą nuo Petro nusižiūrėjo – 80 centų!

 

Jeigu būčiau bitė, pirmiausia įsisukčiau į medumi kvepiančių narcizų puokštę. Šeštadienį Jazminų turguje jų turėjo būsima mikrobiologė Miglė Žemaitytė.

 

„Tėtė atvežė ir čia mane pasodino“, – atviravo Miglė, dešimties narcizų puokštė – 3 eurai.

 

Tas tėtė – gėlių augintojas Saulius Žemaitis, prekiaujantis Jotvingių turguje. Dukra, būsima mokslininkė, matyt, taip pat turi verslininkės gyslelę ir spėjo pasidžiaugti tėvų ūkyje išaugintomis tulpėmis. Jos grožiu ir kokybe nenusileidžia atvežtinėms.

 

Ir nenorėdamas pastebėsi, dar prieš Velykas, pirmas Jotvingio lauko gėlių turgų atidarė Petras Keršys iš Miklusėnų. Per dešimt rūšių našlaičių išrikiavo. Pasilenkiau apžiūrėti, gal man akyse raibuliuoja, neišpasakytas gražumas, žiedeliai tarsi degė spalvomis.

 

Petras Keršys iš Miklusėnų ir šiais metais Jotvingyje pirmas atidarė lauko gėlių turgų.

 

Gėlininkai našlaičių kainas, matyt, nuo Petro nusižiūrėjo. Ir Jotvingių, ir Jazminų turguje našlaitės sodinukas – 80 centų. Iškišusi vieną žiedelį pelargonija – 3 eurai.

 

Jotvingių turguje jau užtikau paprastų ir žiedinių kopūstų, brokolių pasodo. Daigelis – 30 centų. Mačiau bazilikų pasėlio – dar šalta, nebent į šiltnamius – auga lyg karklai.

 

Į Jotvingių turgų užsuka ir Prienų krašto sodininkas Ruslanas. Turi gražių trešnių – 15–40 eurų, obelaičių vazonuose – 15–20 eurų. Šiuo metu ypač perka šilauogių sodinukus – 8–10 eurų. Ir sausmedžius – 10 eurų, jų uogos prisirpsta jau birželį. Sodininkas patarė sodinti bent du sodinukus – geriau dera.

 

„Kiekvieną šeštadienį būnu Kaniūkuose, bet užsuku ir į miesto turgelius“, – sakė Ruslanas.

 

Prienų krašto sodininkas Ruslanas ir pirkėja Ineta Jotvingių turguje.

 

Priminsiu, kad ketvirtadieniais Jotvingių turguje sveikuolius lepina sėklomis, grūdais, miltais ir sėmenų aliejumi Birštono savivaldybės ūkininkas Valdas Mockevičius. Ūkininkas sakė, kad šiuo metu žmonės ypač perka lubinus, garstyčias, aliejinius ridikus žemei gerinti. Kilogramas šių gėrybių – 1–3 eurai.

 

Ketvirtadieniais Jotvingių turguje ūkininkas Valdas Mockevičius pataria, kaip pagerinti žemę.

 

Dalė atlėkė į Kaniūkus su vėjeliu!

 

Šeštadieninis  pavasario nerštas prasidėjo ir Kaniūkuose. Su vėjeliu į šį turgų atlėkė Makniūnų sodžiaus bendruomenės pirmininkė Dalė Baranauskienė. Ūkininkė grūdų pati turi, o štai daugiamečių žolių Makniūnų bagažinių turgelyje nenusipirksi.

 

Žiūriu, Dalė nardo Prienų krašto žolininko Gvido Aleksandravičiaus maišuose. Matyt, tą smalsumą bus perdavusi žurnalistei dukrai.

 

„Perkamiausi – daugiamečių žolių mišiniai“, – sakė Gvidas.

 

Vieną šešių žolių mišinį užsirašiau. Jame – daugiametės ir daugiažiedės svidrės, pašariniai motiejukai, tikrasis eraičinas, baltieji ir raudonieji dobilai. Kilogramas mišinio – 3 eurai.

 

Prienų krašto žolių sėklų pardavėjas agronomas Gvidas Aleksandravičius ir žalienų sėklomis susidomėjusi ūkininkė Dalė Baranauskienė.

 

Išsiaiškinau, kad sodininkų bendrijose po obelimis  galima pasėti baltųjų dobiliukų. Nedideli auga, nereikia dažnai kirsti, tik anūkai negalės basi lakstyti, nes gali bitės įgelti.

 

Į Kaniūkus buvo privežta daug žieminių ir vasarinių kviečių, avižų, mišinio, kukurūzų, mažiau – miežių, kvietrugių ir rugių.

 

„Viecinis, iš Kaniūkų kaimo, pirmą kartą pardaviau visą mašiną kviečių – po 11, 12 eurų“, – kalbėjo  patenkintas pardavėjas Antanas.

 

Sudomino kviečių pirkėjas – kaip plunksnas nešė savo pirkinį ir krovė kviečius į mašiną. Paaiškėjo, kad tai Virmantas Ardzevičius, kadaise Nemunaičio stipruolių varžybose pirmąsias vietas rovęs.

 

Stipruoliui Virmantui Ardzevičiui maišas (50 kg) kviečių it pūkas!

 

Labai gražių vasarinių kviečių atvežė Gervėnų kaimo (Serijų pašonėje) ūkininkas Vytautas Baležantis, maišas (50 kg) –15 eurų.

 

Vytautas Baležantis iš Gervėnų kaimo, prie pat Seirijų, atvežė į Kaniūkus gražių vasarinių kviečių.

 

Neužmiršo kelio į Kaniūkus Varėnos krašto Tolkūnų kaimo ūkininkas Vidas Kardokas, atvežęs avižų. Maišas (40 kg) – 10 eurų.

 

Ūkininkas Vidas Kardokas iš Varėnos krašto Tolkūnų kaimo atvežė avižų. Jomis susidomėjo Romualdas iš Seirijočių.

 

Tautvydas Paskevičius iš Šeštokų sakė, kad maišas (40 kg) kukurūzų – 19, traiškytų kukurūzų – 20 eurų.

 

Medžio meistras Alvydas po žiemos vėl karaliauja!

 

Nemunaičio paukštininkė Jurgita vos spėjo gaudyti penkių mėnesių dedeklių vištaites. Viena – 10 eurų. Jų nusipirko ir alytiškiai Anciulevičiai – nuveš sūnui į kaimą ir be rūpesčių valgys sau kiaušinukus!

 

Paukštininkė Jurgita sakė, kad jau turi ir mėsinių viščiukų, tik šalta, todėl jų dar neveža į turgų. Vienadienis mėsinis viščiukas – 1 euras, paauginti – brangesni.

 

Nemunaičio paukštininkė Jurgita atvežė dedeklių vištaičių, kitą šeštadienį turės ir mėsinių vienadienių bei paaugintų viščiukų.

 

Gražuolės penkių mėnesių vištaitės.

 

Pora balandžių – 10 eurų.

 

Gaidžiai, vištos ir kiaušiniai.

 

Veisliniai triušiai.

 

Mačiau veislinių vištų, balandžių, triušių, du gražuolius patinėlius – prancūzų ir belgų avinus.

 

Žmonės patenkinti, Kaniūkuose radę namų apyvokos daiktų, ūkinių prekių. Įvertino ir medžio  meistro Alvydo Černiausko žiemos darbus. Jo beržinės šluotos, kirvakočiai, kotai kastuvams ir šakėms, sūrių spaustuvės –

aukščiausios prabos ir daug nekainuoja.

 

Medžio meistrą Alvydą Černiauską apspito pirkėjai.

 

Kaimiečiais pasirūpina ir Gintas Sabonis: kaip gyventi be kuolo, pintinės ar pančio!

 

P.S. skaitytojai klausia, kokios paršiukų kainos? Kai kas pirko, už 7–8 savaičių gražuolius mokėjo 120–130 eurų.

 

Kaimo žmogui prireikia paprasčiausio pančio – Kaniūkų turguje visko rasi!

Rekomenduojami video: