Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Vyskupas J. Kauneckas po Simno šventės: „Dzūkų tikėjimas nustebino, to niekada negaliu pamiršti“

Panevėžio vyskupas emeritas Jonas Kauneckas  •    •  9:33, 2020-08-28
Vyskupas J. Kauneckas.
Asmeninio albumo nuotr.

Praėjusį sekmadienį teko pabuvoti Simne, mažojoje Lietuvos kultūros sostinėje. Nuostabiai sugalvojo šventės rengėjai – šventę pradėjo tikru tikėjimo liudijimu: pamaldomis Simno  Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje. Kartu buvo švenčiamas  500 m.  bažnyčios jubiliejus (1520-2020) ir tai progai pastatytas kryžius.

 

Buvau pakviestas pašventinti tą kryžių. Mane tai išbloškė iš pusiausvyros, nes tos bažnyčios istorijoje nebuvo nė mažiausio mano nuopelno:  prieš 60 metų (1959-1961) dirbau Simno melioracijos statybos valdyboje darbų vykdytoju. Tada buvau eilinis tikintysis, visada sekmadieniais ir kitais šventadieniais dalyvavau pamaldose, priėmęs šv. Komuniją, krisdavau ant kelių ir, tiesiog viską užmiršęs paskęsdavau maldoje, nes 1959 m. komunistinė valdžia užtrenkė man kunigų seminarijos duris (po to neleido manęs priimti 13 metų)…

 

Prieš kryžiaus laiminimą paprašė mane tarti žodį. Pasimečiau, nesugebėjau išsakyti, kokį galingą tikėjimą tais Bažnyčios persekiojimo laikais radau Simne prieš 60 metų. Nustebino tada mane dzūkų tikėjimas. To niekada negaliu pamiršti!

 

Dirbome Simno apylinkėje Kolonistų kaime. Gegužės mėnesį ekskavatorininkai, buldozerininkai, traktoristai ir darbininkai norėjo dalyvauti kasdienėse gegužinėse pamaldose, bet negalėjo, nes dirbo iki sutemų. Tad pas Misevičius parengėme altorėlį ir susirinkę vakarais giedojome Marijos litaniją…

 

O MSV vyriausiasis inžinierius Albinas Jonynas (vėliau tapęs viršininku) sugalvojo iškilmingai tuoktis Simno bažnyčioje Devintinėse Sumos metu. Pajauniais buvo visi darbų vykdytojai. Iškilmingoje Devintinių procesijoje ėjo ir palaiminimui klaupėsi jaunieji ir visa vestuvių palyda.

 

Įsivaizduokite: koks tikėjimo liudijimas tais tikėjimo persekiojimo laikais! Juk galėjo komunistai pašalinti iš darbo! Ačiū Dievui, kad tada melioratorių buvo labai maža, tikriausiai nerado kuo pakeisti!

 

Kokia ironija: dabar Seimo nariai, kandidatai ir kitokie valdininkai vis stengiasi pasirodyti didžiosiose Bažnyčios iškilmėse, nors eiliniu laiku jų niekada nepamatysi pamaldose. Kai kurie tą pačią dieną net keliose iškilmėse pasirodo ir veržiasi kalbėti! O kai pasižiūri, kaip jie balsuoja posėdžiuose ir kaip tada „pasisako“ už  tikrąsias vertybes, lieka tik ironiškai šypsotis ir nekyla ranka rinkimuose už juos balsuoti. Tikri tikintieji prieš rinkimus turėtų visada į tai atkreipti dėmesį...

 

Visa Simno mažosios kultūros šventė buvo iškilminga, be galo išradinga, nuostabi. Iškilmingoje eisenoje miesto centrinėje aikštėje vis ėjo ir ėjo  kaimų ir amatininkų bendruomenių atstovai. Kvietė aplankyti jų kiemelius. Pilnas miestas žmonių. Mugė tokia turtinga, kad atrodo suvažiavusi visa Lietuva.  Koncertas tęsėsi iki vakaro.

 

Ypatingai iškilmingai pagerbė kardinolą Sigitą Tamkevičių. Alytaus rajono savivaldybė paskelbė savo sprendimą: už kovingą tikinčiųjų teisių gynimą kardinolas Sigitas Tamkevičius  Alytaus rajono garbės pilietis!  Nors trijose vietose esu tapęs garbės piliečiu, tokio iškilmingo regalijų įteikimo nesu dar matęs.

 

Dėkoju Dievui, kad dzūkai taip nuostabiai organizuoja šventes. Bet visos tos iškilmės visiems turi priminti, kaip turime vertinti praeitį, kaip turime ir ateityje gyventi savo tikėjimu, jį liudyti šiais materializmo laikais, kurie taip daugelį žmonių atitraukia nuo tikrųjų vertybių...

 

Panevėžio vyskupas emeritas Jonas Kauneckas Simno šventėje (kairėje).

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
Komentarų nėra

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai