Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Valerijus Vencius. Kiauras Alytaus miesto biudžetas auksiniame puode

Valerijus Vencius, Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys  •    •  14:09, 2023-01-12
V. Vencius.
Asmeninio albumo nuotr.

Savivaldybės biudžetas – pagrindinis strateginis metų dokumentas, kuris apibrėžia, kaip 2023 m. gyvens miestas, kokie projektai bus įgyvendinti, kokių pokyčių jie atneš Alytaus miesto žmonėms.

 

Mano nuomone, biudžeto svarstymas bei jo priėmimas yra vienas svarbiausių ir atsakingiausių tarybos narių darbų, bet dar svarbiau – teisingas, efektyvus ir tikslingas suplanuoto biudžeto lėšų paskirstymas ir panaudojimas, kuris yra jau savivaldybės mero ir administracijos atsakomybė.

 

Tarybos komitetų svarstymui pateiktame 2023 m. biudžeto projekte numatyta 99,3 milijono eurų pajamų suma (priminsiu, 2022 m. biudžetas siekė 83 mln. Eur). Įdomu tai, kad išlaidas savivaldybės administracija siūlo planuoti tik 10-iai mėnesių! Daliai tarybos narių tai nesuprantamas administracijos pasiūlymas. Situacija kurioziška, besikartojanti ketvirti metai iš eilės – meras ir administracija įrodinėja, jog gaunamų pajamų 12-ai mėnesių neužteks finansuoti svarbiausioms miesto reikmėms, o metų pabaigoje staiga atsiranda įspūdingo dydžio nepanaudotų biudžeto lėšų likutis. Dar įdomiau tai, kad perkeliami į sekančių metų biudžetus likučiai tik didėja! 

 

Svarstant 2023 metų biudžetą bei iki Tarybos posėdžio, kuriame planuojama tvirtinti šių metų biudžetą, likus vos dviem savaitėms sužinome, kad 2022 metais nepanaudota net 11,5 mln. eurų! Beje, iš 2021 metų į 2022 metų biudžetą buvo perkelta taip pat įspūdinga 7 mln. eurų suma. Ką sako šie faktai? Pirmoji kylanti mintis, kad kažkam tai gali būti naudinga. Pasigilinus į esmę, situacija yra žymiai sudėtingesnė ir verčianti rimtai sunerimti. Priminsiu, kad infliacija, ypač šiemet pasiekusi dideles aukštumas,  ženkliai sumažina turimų pinigų vertę, o žinant ir dar vieną svarbią aplinkybę, kad savivaldybė iš bankų yra pasiskolinusi beveik 10 mln. eurų, už kuriuos per metus reikia mokėti po kelis šimtus tūkstančių eurų palūkanų, belieka tik viešai paklausti – kodėl jūs tikrąja žodžio prasme švaistote alytiškių sunkiai uždirbtus pinigus? Kalbu jau ne apie šimtus tūkstančių, kurių, pasak valdančiosios daugumos, neva nepakanka net ir pvz., labai reikalingiems mokytojų padėjėjų etatams steigti.

 

Nuolat perkeliamas biudžeto likutis rodo, kad yra arba blogai planuojamas biudžetas, arba administracija (asignavimų valdytojai) nesugeba tikslingai panaudoti biudžete numatytų asignavimų. Aš pasakyčiau dar griežčiau – tokie nuostoliai  yra galimai nedovanotinas aplaidumas ar net nusikalstama veikla!

 

Apie miesto finansų valdymo problemą  atkreipiu politikų ir visų alytiškių dėmesį treti metai iš eilės. Deja, bet net ir minimalių išvadų miestą valdantys asmenys nepadarė. Mano nuomone, to rezultate akivaizdžiai pažeidžiami gyventojų lūkesčiai, miesto biudžeto lėšomis išlaikomų įstaigų (ypač švietimo) darbuotojų interesai, nevyksta miesto plėtra, nevykdomos investicijos, patiriami ženklūs finansiniai nuostoliai dėl bankams mokamų šimtatūkstantinių palūkanų. Savivaldybė skolinasi milijonus eurų, bet tuo pat metu ketveri metai iš eilės turi didesnį nei 10 procentų biudžeto perviršį. Kyla logiškas klausimas  - gal tai sąmoningas susitarimas su bankais? Ar logiška turėti sąskaitoje pakankamai pinigų, bet tuo pat metu brangiai skolintis žymiai didesnę sumą?

 

Vienuolika milijonų eurų yra labai didelė suma, kuri dar 2022 metais galėjo būti apyvartoje, kurti pridėtinę vertę ir tenkinti alytiškių lūkesčius. Nejaugi savivaldybės vadovai neturi finansinio supratimo ar gebėjimo, kaip juos panaudoti svarbiems projektams, geresniam savivaldybės įstaigų finansavimui? Švietimo sistemos visuomenę ypač stebina Alytaus miesto biudžetinėms švietimo ir kitoms įstaigoms nuolat taikomas „diržų susiveržimo“ planas. Pinigus galima panaudoti prastos būklės darželių ir mokyklų remontui, energiją ir tuo pačiu biudžeto lėšas tausojančių priemonių įgyvendinimui, nemokamam bei geresniam mokinių maitinimui, neformalaus vaikų užimtumo finansavimui, nemokamam važiavimui miesto viešuoju transportu, spartesniam gatvių asfaltavimui ir remontui, trūkstamų automobilių parkavimo vietų įrengimui, daugiabučių namų renovacijos skatinimui ir daugelio kitų miestui svarbių darbų finansavimui.

 

Šiame straipsnyje paliečiau tik kelias akis badančias problemas, o išvadas kas ir kaip valdo Alytaus miestą padarykite patys.

 

Daugiau apie mano darbą Alytaus miesto taryboje, kylančias problemas bei siūlomus būdus jas spręsti galite susipažinti oficialioje tarybos nario Facebook paskyroje https://www.facebook.com/valerijus.vencius

 

Šis tarybos nario parengtas straipsnis skelbiamas ir bus apmokėtas vadovaujantis Alytaus miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento 254 ir 255 punktais.

 

Komentarų nėra