Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Valė Gibienė: „Stengiausi dirbti sąžiningai, teisingai, iš širdies“

Ina Grigūnaitė - Skrabulienė  •    •  16:05, 2018-12-01
V. Gibienė.
Asmeninio archyvo nuotr.

Mažiau nei prieš ketverius metus kartu su judėjimu „Alytaus piliečiai“ į politiką įžengusiai Valei Gibienei buvo patikėtos atsakingos Alytaus miesto mero pavaduotojos pareigos. Vicemerės kuruojamose kultūros, sveikatos apsaugos, socialinių paslaugų, švietimo srityse įvyko nemažai pokyčių, pripažįsta V. Gibienė.

 

„Man visuomet būna per maža ir norisi daugiau, geriau, tobuliau“, - sakė pirmąją savo politinę kadenciją bebaigianti vicemerė.

 

Kokiais per ketverius metus nuveiktais darbais labiausiai džiaugiatės?

 

Noriu pasidžiaugti, kad didelis dėmesys visos kadencijos laikotarpiu buvo skirtas švietimo įstaigų remontui, infrastruktūros ir aplinkos gerinimui. Jau keletą dešimtmečių daugelis darželių buvo neremontuoti. Tik per 2018 metus buvo investuota 0,5 mln. eurų sanitarinių mazgų tvarkymo užbaigimui ir viskam, kas susiję su mažųjų alytiškių higienos sąlygomis (sanitariniai mazgai, virtuvėlės, lovytės, čiužinukai ir kt.). Darželiuose  tvarkomi šaligatviai, asfalto dangos, laiptai. Beveik 200 tūkstančių eurų skirta darželių tvoroms, kurios turės ir darželio pavadinimą atitinkančius logotipus. Vidaus ir fasadų tvarkymui skirta per 300 tūkstančių eurų.

 

Iš didžiųjų projektų noriu paminėti Muzikos mokyklos, Dzūkijos pagrindinės mokyklos ir Dainavos progimnazijos remonto darbus, kuriems skirta per milijonas eurų. O kur dar smulkesni darbai, tokie, kaip sienos, grindų dangos bei bendrosios erdvės.

                         

Šiemet baigtas Alytaus kultūros ir komunikacijos centro didžiosios salės, vienos iš nedaugelio Lietuvoje, turinčių natūralią akustiką, remontas. Alytaus sporto ir rekreacijos centre suremontuotos dušo ir rūbinių patalpos. Nuo šiol šios patalpos atitiks tarptautinių rungtynių rengimo reikalavimus.

      

S. Kudirkos ligoninės teritorijoje įrengta 900 kvadratinių metrų universalaus dizaino, kur tik įmanoma, atsisakoma laiptelių, bortelių, kad būtų patogu ir neįgaliajam, ir mamoms su vežimėliais bei sunkiau judančiam ligoniui. Įrengta dar viena 49 vietų automobilių stovėjimo aikštelė su papildomomis 10 vietų, skirtų neįgaliesiems.

 

Alytų pozicionuojame kaip šeimos miestą, todėl stengiamės sudaryti puikias sąlygas gyventi, dirbti ir ilsėtis visai šeimai.

 

Džiaugiuosi visais darbais, kurie tarnauja žmonėms ir palengvina jų gyvenimus. Labiausiai noriu pasidžiaugti visiems matomu darbu – sinagoga. Nuo 2016 metų pradėjome vykdyti darbus ir 2020 metais sinagoga  atvers duris lankytojams. Teks pamiršti, kad ten buvo druskos sandėlis. Tokio kultūros paveldo objekto Alytus neturėjo.

 

Kokie daugiau teigiamų pokyčių jūsų kuruojamose srityse įvyko?

 

Nuveikta tikrai daug. Ryškiausi pokyčiai įvyko socialinėje srityje – užsibrėžtas tikslas, kad nebūtų eilių neįgaliųjų būsto pritaikymui, įvykdytas. Atlikta daug socialinių iniciatyvų integruojant socialinę atskirtį patiriančius žmones į visuomenę.

 

Džiaugiuosi, kai girdžiu sakant, kad nė prie vienos valdžios nebuvo tiek dėmesio skirta socialinei sričiai. Lietuvoje mes laikomi socialinių inovacijų lyderiais. Įkurta neįgaliųjų kepyklėlė, keramikos dirbtuvėlės, senelių darželis, asmeninis asistentas, savarankiško gyvenimo namai, suteikiamos nuolaidų kortelės daugiavaikėms šeimoms ir senjorams. Gera matyti, kad žmogui padėjai, kad jis lengviau integruojasi į visuomenę, jaučiasi laimingesnis, reikalingas.

 

Noriu pasidžiaugti, kad žmonės tapo aktyvesni, ir kultūrinis gyvenimas Alytuje yra intensyvus. Dažnai alytiškiai pasidžiaugia, padėkoja, kad vyksta daug renginių, o nemažai jų – nemokami. Smagu, kai žmonės įvertina nuveiktus darbus.

 

Atgijo kultūros paveldo sritis, kuri ankstesnėje kadencijoje buvo statybos skyriaus funkcija ir ganėtinai užmiršta.

 

Sveikatos srityje atlikta taip pat labai daug. Šiuo metu Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje vykdomi penki iš įvairių šaltinių finansuojami projektai. Daugiau nei po 1 mln. eurų kainuos vaikų ligų korpuso atnaujinimas ir šios gydymo įstaigos energetinio ūkio atnaujinimas. Kitas vykdomas projektas, kurio vertė - per 200 tūkst. eurų, padės atnaujinti vaikų gydymui reikalingą medicinos įrangą. Už daugiau kaip 100 tūkst. eurų jau įsigytas medicininių atliekų nukenksminimo įrenginys, beveik 20 tūkst. eurų panaudojama reikalingiems specialistams prisikviesti.

 

Ligoninė jau turi naują magnetinio rezonanso tomografą, kuris kainuos per milijoną eurų. Tad pastaruoju metu ligonių ir ligoninės gerovei – projektų daugiau kaip už pusketvirto milijono eurų.

 

Ko nepavyko nuveikti?

 

Nepavyko atlikti švietimo pertvarkos. Tai labai opi problema, kurią reikia spręsti nedelsiant. Dabartinė situacija Alytaus švietimo sistemoje – bene opiausias klausimas visiems: ir miesto gyventojams, ir švietimo bendruomenei, ir miesto vadovams.

 

Alytuje per dešimtmetį mokinių skaičius sumažėjo beveik perpus, o veikiančių švietimo įstaigų išliko tiek pat. Visi planuoti pokyčiai švietimo sistemoje liko neįgyvendinti, tik sulaukė aštrių diskusijų ir pasipiktinimo. Kiekvienos kadencijos galvos skausmas yra mokyklų tinklo pertvarka ir per pastarąjį dešimtį šioje srityje nieko nebuvo padaryta. Mes ryžtingai padarėme pradžią, bet, deja, nesėkmingai. Politikos senbuviai sako, kad kadencijos pradžioje reikia uždarinėti mokyklas, o kadencijos pabaigoje – tiesti kelius. Matyt, jie geriau išmano politikos subtilybes.

 

Kokie pokyčiai, jūsų manymu, švietimo sistemoje reikalingi?

 

Apie šioje srityje būtinus pokyčius nacionaliniu mastu kalbama jau visą nepriklausomybės laikotarpį. Iš įvairių šalių švietimo sistemų bandoma sulipdyti mozaiką, kuri nebūtinai tinka Lietuvai.

 

Tarptautinio moksleivių įvertinimo programos (PISA) duomenimis, 2-5 vietos atitenka Azijos šalims (Pietų Korėjai, Honkongui, Japonijai, Singapūrui). Tai liudija, kad viso Azijos regiono švietimo lygis yra labai aukštas. Lyderio pozicijų šioje srityje neapleidžia Suomija, kur švietimo sistemos pertvarka buvo pradėta prieš 50 metų.

 

Lietuvoje kultūros, ekonominis ir mentalinis lygis skiriasi nuo anksčiau minėtų šalių, todėl mes turime ieškoti būdų, padėsiančių kelti mūsų šalies švietimo lygį. 

 

Efektyviai naudojant mokyklų tinklą, mažiau lėšų reikėtų jo išlaikymui (remontui, komunaliniams mokesčiams ir kitiems dalykams), o sutaupytas lėšas galima būtų skirti ugdymui, personalo išlaikymui.

 

Mokyklos ar kitos ugdymo įstaigos uždarymas – labai nepopuliarus sprendimas, bet jis neišvengiamas. Reikia rasti sutarimą tarp tarybos narių, švietimo bendruomenės, tėvų, bet priimti kardinalių sprendimų daugelį metų taip ir nepavyksta. Artėjant rinkimams, tarybos nariai, kurie kadencijos pradžioje kalba apie 3-4 mokyklų uždarymą, kadencijos pabaigoje mielai dar vieną mokyklą pastatytų.

 

Šiuo metu vyksta Alytaus miesto švietimo įstaigų tinklo pertvarkos studijos parengimo paslaugos viešasis pirkimas. Tikiuosi, atlikus studiją, bus mažiau interpretacijų ir interesų vykdant tinklo pertvarką.

 

Ar švietimo sistema tokia, kokia yra dabar, gali sėkmingai funkcionuoti?                    

                                                                                                                          

Funkcionuoja ir gali funkcionuoti, bet mūsų tikslas yra efektyviai panaudoti lėšas ir teikti kokybišką ugdymą. Lėšas, kurias skiriame sienoms, turime skirti mokytojams ir moksleivių pasiekimams gerinti.

 

Kiek, Jūsų manymu, gali vienas tarybos narys apskritai nuveikti?

 

Tarybos narys vienas gali inicijuoti, bet nedaug gali nuveikti, nes tai komandinis darbas. Viena, kaip tarybos narė, negalėčiau padaryti tiek daug, kiek nuveikiame dirbdami komandoje.

 

Tiesą sakant, ankstesniuose darbuose teko dirbti tvirtose komandose ir politikavimas, laurų prisiėmimas man svetimas.

 

Kaip apskritai vertinate šios kadencijos miesto savivaldybės tarybos darbą?

 

Vertinu gerai, bet niekada nebus taip gerai, kad galėtum pasakyti – viską padariau, neturiu, ką veikti, viskas tobula.

 

Kokie savivaldybės tarybos priimti sprendimai, Jūsų manymu, yra reikšmingiausi miestui? Kodėl? 

 

Negalėčiau išskirti vieno ar kito sprendimo, nes sričių daug ir visose stengiausi dirbti sąžiningai, teisingai, iš širdies. Skambės banaliai, bet čia - mano miestas! Aš čia gimiau, augau, gyvenu ir, tikiuosi, čia pasilikti.

 

Tarybos nario ataskaita, skelbiama vadovaujantis Alytaus miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamentu Nr. T-333, patvirtintu 2015 m. lapkričio 19 d. 

Komentarų nėra