Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt

Valdžią verba išvanojus, gal velnias uodegos į rankas neįbruktų!

Jurgis Kochanskas, Ina Grigūnaitė - Skrabulienė  •    •  12:13, 2019-04-13
Nijolė Stakėnienė iš Pavartėnų kaimo Jazminų turgaus lankytojus stebino gražuolėmis verbomis, būdingomis Vilniaus kraštui.
Jurgio Kochansko nuotr.

Alytaus turgeliuose verbos košia pavasarį, vis dar atmiežtą minusu. Jotvingių turguje balandžio 12-ąją spalvingomis verbomis viliojo pirkėjus alytiškė Sigita Makarenkienė. Moteris pagal profesiją ekonomistė, buhalterė, todėl pirmiausia nustatė verbų kainą – nuo 0,5 iki 1,5 euro.

 

„Kilusi iš Suvalkijos lygumų, gėlės – iš Dzūkijos klonių ir kalnelių. Paprasčiausių verbų šluotelė iš kadagio, jis svarbiausias, bukmedžio šakelių, įkišu žilvičio rykštelių. Į puošnesnes verbas dedu ne tik žalumynų, bet ir avižų, kukurūzų žiedų, kai ką padažau, vieną kitą žiedelį įrišu“, – Sigita verbas daro su išmone.

 

Jotvingių turguje gražiausių verbų pririšusi alytiškė Sigita Makarenkienė laukia pirkėjų ir gražios pavasario šventės – Verbų sekmadienio.  

 

Jazminų turguje įtiko dzūkams alytiškė Genovaitė Mizarienė, paruošusi glėbį kuklių verbų – žalumynų šluotelių su viršūnėlėse žibančiais kačiukais. Tokios verbos patinka ir vyrams: negi eitų į bažnyčią gėlėm gėliuoti, margi kaip šarkos!

 

.Alytaus turguje Jazminų gatvėje kuklių verbų, tinkančių ir vyrams, padarė alytiškė Genovaitė Mizarienė.

 

„Dedu kadagio, bukmečio, dar kokio nors žalumyno ir įkišu žilvičio šakelę. Prašau įvairiai: 50, 80 centų, gražiausios –1,2 euro“, – pasakojo Genovaitė.

 

Jazminuose karaliavo Nijolės Stakėnienės iš Pavartėnų kaimo verbos. Turėjo ji įvairių: kuklių dzūkiškų ir išpuoselėtų Vilniaus krašto verbų. Pastarosios – ant sauso medinio kotelio iš vienos pusės ar aplinkui tvirtai nupinta spalvinga rykštė.

 

„Daug Vilniaus verbų pardaviau Kaziuko mugėje, turiu užsakovų užsieniečių, jiems rišau, šį tą paruošiau ir Verbų sekmadieniui“, – Nijolės verba –1–5 eurai.

 

Alytiškė floristė Rūta Bubnienė  verbas rišti pradėjo prieš trejus metus.

 

Augalus, kuriuos naudoja verboms gaminti, Rūta renka ištisus metus laukuose. Jos surištose verbose puikuojasi šlamučiai,  nendrės, kraujažolės, smilgos bei sausos gėlės. Įpina Rūta ir javų varpų.

 

Prieš trejus metus pradėjusi rišti verbas Rūta Bubnienė šio meno subtilybių iki šiol mokosi.

 

Ji pastebi, kad pastaruoju metu pirkėjai vis labiau vertina verbas iš lietuviškų augalų – linai, rugių varpų, daugelis pripažįsta kadagį, kačiukus.

 

Moteris teigė, kad verbų kainos kyla - jos verbų kaina svyruoja nuo 3 iki 12 eurų. ,,Pirkėjai dėl kainų net nesidera. Greitai ,,išneša“  mano surištas verbas“, - šypsosi rišėja.

 

Verbos – Viešpačiui pagarbinti skirtos.  Grįžtantys iš bažnyčios sutiktuosius ar namiškius  galėjo švelniai kepštelti: „Verba muša, ne aš mušu, už nedėlios bus Velykos!“

 

Dzūkus šventintos verbos saugojo nuo žaibo, gaisro, jomis laimintos  bitelės, tikintis gausos, su šventinto žilvičio rykštele į ganyklas buvo išgenami gyvuliai.

 

Nyksta kaimas, nyksta senosios tradicijos, papročiai, užsimiršta, kas buvo senovėje. Tačiau niekas netrukdo gimti naujoms tradicijoms. Antai išsirinkome valdžią, merus, kodėl šventintomis verbų šluotelėmis jų neišrūkinus, neišvanojus, kad velnias jiems uodegos į rankas neįbruktų?

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
loading...
Komentarų nėra

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai