Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

V. Vencius: „Kodėl norima atsikratyti „Alytaus infrastruktūra“?

Valerijus Vencius, Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys  •    •  15:15, 2020-02-17
Asmeninio albumo nuotr.

Teodoras Ruzveltas, 26-asis Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas yra pasakęs: „Politikoje niekas neįvyksta atsitiktinai. Jei tai įvyko, gali lažintis, kad tai buvo suplanuota iš anksto“.

 

Gerai, jeigu prieš darant veiksmus skambiais pavadinimais „pertvarka“, „reorganizacija“, „likvidavimas“ yra atitinkamai pasirengiama. Net siuvėjas nekerpa keletą kartų nepamatavęs. Valdyme pirmasis žingsnis - visapusiška esamos situacijas analizė. Reikia  įvertinti, kokios šiuo metu yra stipriosios pusės, kas netenkina ir ko norima pasiekti keičiant, pertvarkant, kas bus, pasikeitus išorės veiksniams. Galų gale, kokie yra visuomenės lūkesčiai. Nes savivaldybė nėra pelno siekiantis „UAB‘as“.

 

Vietos savivalda reiškia, kad vietinės valdžios organai, įstatymų nustatytose ribose, turi teisę ir gebėjimą tvarkyti bei valdyti pagrindinę viešųjų reikalų dalį, už tai prisiimdami visišką atsakomybę ir vadovaudamiesi vietos gyventojų interesais.

 

Kalbant apie Alytaus miesto švietimo sistemos „pertvarką“, kurios aš net nenorėčiau vadinti šiuo žodžiu, reikia atvirai pripažinti - mes jau patyrėme fiasko. Net nesulaukus vasario pabaigoje vyksiančio tarybos posėdžio galiu pasakyti, kad geriausiu atveju iš daugiau nei pusę metų svarstomo „findepinio“ pertvarkos plano įgyvendinimui teliks 10 procentų. Nelengva būnant valdančiosios daugumos atstovu pripažinti – blogai pasiruošėme. Nors aš nuo pat pradžių turiu savo nuomonę dėl švietimo sistemos organizavimo ir ji nesikeičia.

 

Bet šį kartą ne apie tai. Kartais pagalvoju, kad net 10 dienų trukęs gaisras yra Dievo ženklas mums, alytiškiams. Gaisrai Alytuje ir toliau nesibaigia, kalbu ne apie tuos, kuriuos gesina ugniagesiai. Šiuo atveju politiniai ir miesto valdymo.

 

Prieš savaitę tarybos komitetams savivaldybės administracija pateikė sprendimo projektą dėl VšĮ „Alytaus infrastruktūra“ likvidavimo. Daugumai tarybos narių tai buvo labai netikėta žinia. Nuo 1992 metų gyvuojanti įstaiga, prižiūri ir tvarko Alytaus parkus, miškus, skverus. Įstaigoje dirbantys 26 darbuotojai atsako už paplūdimių, kultūros paveldo objektų, gėlynų ir kitų gamtinių teritorijų priežiūrą, laisvalaikio populiarinimą ir kitą visuomenei naudingą veiklą. Jų kruopštaus darbo rezultatus ir miestelėnai, ir Alytaus svečiai vertina puikiai, tą įrodo dažnai girdimas epitetas „Alytus - žalias miestas“. Štai kodėl man bei kolegoms ir kilo pagrįstas klausimas: kodėl norima šia įstaiga atsikratyti ją likviduojant?

 

Gal yra koks planas, pavyzdžiui, dėl įstaigos valdomų patalpų? Šiuo metu ji naudojasi pagal panaudos sutartį Alytaus miesto savivaldybės suteiktomis patalpomis. Per metus jų išlaikymas kainuoja tik apie 4 tūkstančius eurų (įskaitant el. energijos sąnaudas, techninę priežiūrą, šildymą žiemos metu, vandenį ir apsaugą). Įstaigos techninė bazė puikiai telpa čia pat esančiuose 4-iuose garažuose, kur laikinai saugoma ir nemažai pačios savivaldybės turto. Ar ne todėl verslininkus primenantys vyrai, apsilankę įstaigoje teiravosi kuriomis konkrečiai patalpomis „Alytaus infrastruktūra“ naudojasi, kokį sklypą užima ir panašiai.

 

Šis atvejis man priminė kitą neseniai nutikusį įvykį, kai po darbo valandų į Alytaus sporto mokyklos patalpas, esančias A. Matučio gatvėje atvykę turto vertintojais prisistatę asmenys atliko patalpų apžiūrą ir skaičiavimus. Jie su savimi jau turėjo pastato planus bei minėjo vieno savivaldybės skyriaus vedėjos pavardę. Tuo metu apie galimą sporto mokyklos pardavimą dar tik buvo pradėta kalbėti. Kol kas šis planas pristabdytas.

 

Grįžkime prie parkų ir skverų tvarkytojų. Sprendimo, teikiamo tarybai projekte aiškiai įrašyta, jog VšĮ „Alytaus infrastruktūra“ bus likviduojama ar kitais būdais teisiškai tęsiama jos veikla. Tokiu atveju, teisės aktai reglamentuoja, kad atleidžiamiems darbuotojams turi būti išmokamos išeitinės kompensacijos, kurioms reikėtų apie 60 tūkst. Eur, už nepanaudotas atostogas - papildomai dar apie 10 tūkst. Eur. Nesunku paskaičiuoti, jog už šias lėšas įstaiga gali gyventi be jokio vargo dar mažiausiai 17 metų.

 

Gaila ir liūdna, kad kai kurie politikai ir ypač savivaldybės administracijos vadovai parkų priežiūrą įsivaizduoja tik kaip atsitiktinių šiukšlių surinkimą ir pašienavimą. Įstaiga atlieka ne tik rutininius darbus, bet ir daug administracinio darbo – kartu su miesto savivaldybe rengia bei dalyvauja rengiant parkų tvarkybos, gamtotvarkos, miškotvarkos projektus, rūpinasi kraštovaizdžio, vertingų gamtos objektų išsaugojimu (prieš kelis metus buvo sutvirtinti šimtamečių liepų kamienai Studentų skvere, ąžuolo kamienas Dainų slėnyje, šiais metais buvo planuojama išsaugoti klevą Miesto sode). 

 

Taip pat informuoja visuomenę apie maudyklų vandens kokybę, organizuoja jų tyrimus. Aktyviai vykdo ir aplinkosauginį švietimą – veda ekskursijas miesto gyventojams ir svečiams pažintiniu taku Vidzgirio botaniniame draustinyje. Įstaiga vykdydama veiklą, užtikrina visuomenės viešąjį interesą prižiūrimose teritorijose. Prižiūri visą parkuose esantį turtą, vaikų žaidimų aikšteles, rūpinasi jų remonto darbais, keičia susidėvėjusias detales, bendradarbiauja su vaikų žaidimų aikštelių gamintojų atstovais. Artėja pavasaris, nėra jokio aiškaus plano kas ir kokiais resursais užtikrins tęstinumą.

 

Tarybai pateikto sprendimo aiškinamajame rašte minima įmonė UAB „Alytaus butų ūkis“ nėra įstaigos pareigų ir teisių perėmėja. Jei nėra jokio projekto dėl funkcijų perdavimo UAB „Alytaus butų ūkis“, kaip bus užtikrintas darbų tęstinumas? Ir kokiu pagrindu darbuotojai bus perkeliami į UAB, jei Taryba pritars įstaigos likvidavimui? Likvidavimas -  ilgas ir sudėtingas procesas, būtina išlaikyti įspėjamuosius terminus, kai kuriems darbuotojams jis trunka iki 3 mėnesių. Mano žiniomis su kolektyvu nekalbėta, nepaaiškinta ir klausimų yra daugiau negu atsakymų. Ne kokie atgarsiai sklinda ir apie „Alytaus butų ūkio“ naująjį vadovą. Ar miestui nėra svarbūs 26 įstaigos darbuotojai? Kodėl kviesdami kurti verslus Alytuje ir džiaugdamiesi net ir keliomis naujomis darbo vietomis patys naikiname gerai dirbančią įstaigą?

 

Kaip tik atrodytų, kad dabar būtų pats metas vystyti ir populiarinti mieste esančias gamtines ir rekreacines teritorijas, o ne atvirkščiai. Gal jei būtų šiek tiek daugiau aiškumo, parengtas nuoseklus veiksmų planas, gali būti, kad prie UAB „Alytaus butų ūkis“ jau šiandien eilė rikiuotųsi, bet kai daugiau klausimų nei atsakymų, gaunasi visiškas chaosas, primenantis Alytaus švietimo sistemos pertvarkos klaidas.

 

Gal tikrai teisus buvęs JAV prezidentas T. Ruzveltas – yra politikų planas, bet apie jį ne visiems duota žinoti. Save raminu, geriau jau planas, nei trumparegiškumas ir pragaištingas darbo imitavimas „entuziastingai“ likviduojant, jungiant bei pertvarkant Alytaus įstaigas.

Komentarų nėra