Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

V. Grigaravičius. Savivaldybės darbą perprasti nėra sudėtinga

Alytusplius.lt inf.  •  info@alytusplius.lt  •  8:53, 2018-12-18
V. Grigaravičius.
Alytaus miesto savivaldybės nuotr.

Alytaus miesto savivaldybės taryboje dirba 27 nariai. Vienas jų – Vytautas Grigaravičius, kuriam teko derinti tarybos nario ir gyventojų per pirmuosius tiesioginius merų rinkimus jam patikėtas mero pareigas.

 

Per ketverius besibaigiančios kadencijos metus yra buvę atvejų, kai merui V. Grigaravičiui teko pasirašyti  tarybos priimtus sprendimus, kuriems tarybos narys V. Grigaravičius nepritarė ir už juos nebalsavo.

 

„Tragedijos čia nematau. Gyvename demokratinėje valstybėje, kur balsų dauguma lemia sprendimo priėmimą. Bet koks sprendimas, sulaukęs tarybos narių balsų daugumos, yra gerbtinas. Todėl pasirašydamas tarybos sprendimą, už kurį pats nebalsavau, jokios nuoskaudos nejaučiu ir priimu tai kaip neišvengiamą būtinybę“, - sakė meras ir Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys V. Grigaravičius, prisipažinęs, kad pasitaikė ir klausimų, kuriuos buvo skaudu įtraukti į tarybos posėdžio darbotvarkę, bet tą daryti teko.  

 

Ar dažnai tekdavo į tarybos posėdžio darbotvarkę įtraukti klausimus, kurių nenorėjote joje matyti?

 

Niekuomet negalvoju, kad vieno ar kito klausimo nenorėčiau matyti. Kad ir labiausiai nemalonų klausimą vis tiek reikia spręsti, todėl tai priimu kaip neišvengiamą būtinybę.

 

Prisipažinsiu, buvo skaudu, kai reikėjo į darbotvarkę įtraukti klausimą dėl interpeliacijos mero pavaduotojams likus pusmečiui iki kadencijos pabaigos. Supratau, kad tai nešvarus politinis žaidimas. Vertinau tai kaip norą pakenkti. Bet šis dalies vietinių politikų sprendimas turėjo ir teigiamų aspektų: pasimatė, kas yra kas. Dabar aš žinau kuo negalima pasitikėti, žinau kas mane ar komandos narius gali išduoti atsiradus tam tikroms aplinkybėms. Tai neįkainuojama pamoka visam gyvenimui.

 

Darbą taryboje pradėjote su nemaža politikos naujokų komanda. Ar sudėtinga perprasti savivaldybės tarybos darbo specifiką, kurios, beje, niekas nemoko – kiekvienam viską tenka išmokti pačiam?

 

Labai teisingai pastebėta „niekas nemoko“. Aš ne kartą esu kalbėjęs su įvairių lygių valstybės pareigūnais, politikais apie būtinybę po rinkimų organizuoti bent dviejų savaičių mokymus išrinktiems savivaldybių tarybų nariams. Tą padaryti visiškai nesudėtinga. Yra tam tinkančios bazės, yra reikiami specialistai.

 

Mano nuomone, tai būtų naudinga tiek politikos naujokams, tiek senbuviams. Galbūt, išklausius tokius kursus, išsilaikius įskaitas pagerėtų politinė kultūra, atsirastų vienodas supratimas apie patikėtas kompetencijas ir pan.

 

Pradėjus darbą šios kadencijos taryboje iš tiesų iš pradžių buvo ir neaiškumo, ir administracinės bei politinės veiklos nežinios. Tačiau po trijų- keturių mėnesių pagavome ritmą ir pradėjome įgyvendinti savo bei gyventojų išsakytas idėjas bei mintis. Taip pat, noriu pabrėžti, tęsėme ankstesnės kadencijos metu pradėtus projektus. Kaip pavyzdį galėčiau paminėti Naujosios gatvės rekonstrukciją.

 

Darbo savivaldybėje specifiką perprasti nėra sudėtinga, jeigu domiesi, teiraujiesi pas geriau žinančius, išgirsti atsakymus ir juos įsisavini.

 

Kaip vertinate šios kadencijos miesto savivaldybės tarybos darbą?

 

Plačiąja prasme šios kadencijos miesto savivaldybės tarybos darbą vertinu teigiamai. Nežiūrint nuomonių skirtumų sprendžiant probleminius miesto klausimus, daugeliu atvejų pavyko priimti reikiamus sprendimus, įgyvendinti miestui ir jo gyventojams reikalingus projektus.

 

Per šiuos beveik ketverius metus Alytus gerokai pagražėjo, atsirado naujų įmonių, statomos arba jau pastatytos naujos gamyklos, sukuriant naujas darbo vietas. Tą pastebi ir miesto gyventojai, dalyvavę ataskaitiniuose susitikimuose su miesto savivaldybės meru bei jo komanda.

 

Kaip vertinate savivaldybės komitetų ir komisijų darbą? Ar teko dalyvauti jų posėdžiuose?

 

Savivaldybės komitetų ir komisijų darbas yra labai svarbus. Komitetas – pagrindinė vieta, kurioje gilinamasi į ruošiamus taryboje svarstyti klausimus, vyksta diskusijos, ginčai, atsiranda alternatyvūs pasiūlymai ir pan. Būna atvejų, kad komitetuose nusprendžiama, kad vienas ar kitas klausimas neparuoštas ir siūloma jį atidėti tolesniam tobulinimui, neįtraukiant į tarybos posėdžio darbotvarkę.

 

Kaip rodo praktika, tie tarybos nariai, kurie aktyviai dalyvauja komitetų veikloje, gilinasi, diskutuoja, tarybos posėdžių metu žino svarstomo klausimo esmę, sklandžiai ir profesionaliai atstovauja miesto interesus.

 

Ką, Jūsų manymu, reikėtų padaryti, kad dėl komitetuose jau apsvarstytų klausimų nebūtų iš naujo diskutuojama tarybos posėdžiuose?

 

Pirmiausia tai turėtų būti pačių tarybos narių nuostata pagrindinį parengiamąjį darbą su sprendimų projektais vykdyti komitetų posėdžiuose. Didele dalimi taip ir vyksta. Tačiau tenka apgailestauti, kad dalis tarybos narių tarybos posėdžius naudoja politinei arenai, savo įvaizdžio gerinimui, rinkėjų elektorato ieškojimui ir t.t.

 

Visiškai priešingą pavyzdį matome Kauno miesto savivaldybėje, kur diskusijos vyksta išskirtinai tik komitetų posėdžiuose. Ir tik pakankamai išdiskutuoti sprendimų projektai pasiekia tarybos posėdžius. Tuomet tarybos posėdžiai vyksta greitai ir sklandžiai. O pas mus neretai tarybos posėdžių metu tiesiog žaidžiami politiniai žaidimai.

 

Asmeniniai interesai savivaldoje. Ar įmanoma jų išvengti?

 

Asmeniniai interesai - tam tikra politinės kultūros, sąžiningumo žyma. Vėlgi, tie tarybos nariai, kurie aktyviai dalyvauja komitetų veikloje, gilinasi į nagrinėjamus klausimus, greičiau suvokia asmeninių interesų pavojaus galimybę. Ir laiku sustoja, nusišalindami ir nurodydami, dėl kokių priežasčių jie negali nagrinėti vieno ar kito klausimo, o juo labiau, balsuoti už jo priėmimą.

 

Ar yra sprendimų, kurie, Jūsų manymu, turėjo būti priimti, bet dėl vienokių ar kitokių priežasčių, tai nebuvo padaryta. Kokie tai sprendimai ir kas sutrukdė juos priimti?

 

Tokių sprendimų įvardinti negalėčiau. Yra buvę, kad nepriėmus vieno ar kito sprendimo, jeigu jis aktualus miestui, toliau diskutuojama, ieškoma sutarimo ir vis tiek anksčiau ar vėliau sprendimas yra priimamas.

 

Ar pats asmeniškai inicijavote tarybos sprendimų projektus?

 

Taip, yra tekę inicijuoti kai kuriuos tarybos sprendimų projektus. Tai susiję su savivaldybės tarybos veiklos administravimu. Tokių iniciatyvų per kadenciją yra buvę apie 30. Pavyzdžiui, dėl savivaldybės tarybos Etikos komisijos sudarymo pakeitimo, dėl Alytaus miesto garbės piliečio vardo suteikimo nuostatų tvirtinimo pakeitimo 2015 metais, dėl atstovų delegavimo į Lietuvos Savivaldybių asociaciją pakeitimo 2016 m., dėl Alytaus miesto savivaldybės komitetų sudarymo pakeitimo šiais metais ir pan.

 

Kokie savivaldybės tarybos priimti sprendimai, Jūsų manymu, yra reikšmingiausi miestui? Kodėl? 

 

Aš manau, kad visi priimti tarybos sprendimai, kurie miestui ir gyventojams buvo reikalingi, yra reikšmingi. Nes tik tokiu keliu eidami, žingsnelis po žingsnelio mes Alytų darome jaukesniu, saugesniu, patrauklesniu.

 

Savivaldybės tarybos posėdžiai yra transliuojami viešai. Jūsų manymu, ar tai turi daugiau pliusų, ar minusų?

 

Viešumas visuomet yra pliusas. Jo dėka miesto gyventojai gali susidaryti pilnesnį vaizdą, kaip jų rinkti tarybos nariai atstovauja rinkėjų interesus. Gali objektyviau susidaryti nuomonę apie kiekvieną tarybos narį, juk ne už kalnų nauji savivaldos rinkimai... 

 

Tarybos nario ataskaita, skelbiama vadovaujantis Alytaus miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamentu Nr. T-333, patvirtintu 2015 m. lapkričio 19 d.

Komentarų nėra