Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Trumpa „WordPress“ istorija

IV.LT informacija  •    •  9:19, 2021-09-10
Asociatyvi nuotr.

Galima drąsiai teigti, jog „WordPress“ yra populiariausia turinio valdymo sistema visame pasaulyje. Šioje platformoje dabar veikia net 64 mln. svetainių, kurias kiekvieną mėnesį aplanko daugiau nei 400 mln. žmonių. Nuo „WordPress“ atsiradimo praėjo jau daugiau nei 18 metų, per kuriuos įvyko nemažai pokyčių. Taigi, nuo ko viskas prasidėjo, kaip vystėsi ir kokia ši turinio valdymo sistema yra dabar?

 

2003–2005 metai

 

2003 metais buvo pristatyta pirmoji „WordPress“ versija. Jos sąsaja pasižymėjo lengva sąveika, taip pat buvo galima pasirinkti iš įvairių šablonų savo turiniui formuoti. Tačiau bene svarbiausia tai, jog „WordPress“ kūrėjai užtikrino, kad programinė įranga ir toliau bus laisvai naudojama. Be to, buvo leista vartotojams teisėtai keisti kodą tiek, kiek norisi. Daugelį tinklaraštininkų iš karto patraukė ši lanksti ir lengvai naudojama turinio valdymo sistema, tad jos naudotojų skaičius pradėjo augti.

 

2004 metais buvo išleista 1.2 programinės įrangos versija. Ji suteikė daugiau prieinamų funkcijų, kurios pritraukė dar daugiau naudotojų. 2005 m. išaiškėjo, kad „WordPress“ turi daug potencialo. Būtent tuo metu ji buvo papildyta puslapio kūrimo funkcija. Toks pakeitimas suteikė naudotojams daugiau įrankių, skirtų kurti individualius poreikius atitinkančias svetaines. Žinoma, tam visų pirma buvo reikalingi domenai.

 

Nors tais laikais konkurencija dar nebuvo tokia didžiulė, jų pasirinkimui reikėjo skirti pakankamai dėmesio. Pakankamai trumpas, aiškus, taisyklingas, lengvai įsimenamas ir prekių ženklą atspindintis domenas visada buvo ir bus vertingas. Jei savąjį užregistruoti dar tik planuojate, į šiuos kriterijus pažvelkite itin atidžiai.

 

2006–2010 metai

 

2006 metais pradėtas kurti „WordPress“ prekių ženklas ir logotipas, išlikę iki šių dienų. 2007-aisiais turinio valdymo sistemos kūrėjai toliau tobulino jos funkcijas. Kai kurie pakeitimai apėmė vartotojo sąsajos (ang. User Interface, UI) pagerinimą, galimybę importuoti funkcijas ir įvairių problemų sprendimą.

 

Deja, 2007 metais „WordPress“ patyrė pirmąjį saugumo pažeidimą. Po to, kai 2008-aisiais programinė įranga buvo apsaugota, toliau tęsėsi jos plėtra. Tais pačiais metais atsirado trumpieji kodai, leidžiantys naudotojams įterpti tekstą į įrašus ir pakeisti jį dinamiškomis funkcijomis. Tai padėjo supaprastinti kompleksinių įrašų kūrimą.

 

2009-aisiais atlikti patobulinimai apėmė įmontuotą vaizdo redagavimo įrankį, supaprastintą vaizdo įrašų įterpimą, paieškos sistemoms svarbių elementų patobulinimą ir miniatiūrų paskelbimą. Galiausiai 2010 metais pristatytas pasirinktinis pranešimų tipas, kuris tik dar labiau padidino „WordPress“ potencialą.

 

2011–2015 metai

 

2011 metais pasirodžiusios funkcijos – įvairūs įrašų formatai ir administratoriaus juosta – prisidėjo prie geresnės vartotojo patirties (angl. User Experience, UX), palengvindami naršymą „WordPress“. Kartu pagerėjo ir turinio kūrėjų galimybės. Dėmesys naudotojams pasiteisino – 2011-aisiais „WordPress“ buvo paleista net 50 mln. naujų tinklaraščių. Tačiau progresas tęsėsi ir toliau. 2012 metais atsirado naujas medijos valdymo įrankis, kuris dar labiau palengvino nuotraukų ar vaizdo įrašų pridėjimą.

 

Taip pat buvo vystomas „WordPress“ saugumas ir priežiūra. 2013-aisiais išleisti automatiniai atnaujinimai, kurie leido sutaupyti laiko. Tais pačiais metais, siekiant pagerinti prieinamumą keliuose įrenginiuose, pridėta nauja geriau reaguojanti sąsaja. 2014 m. buvo atlikti keli „drag & drop“ patobulinimai, užtikrinantys intuityvesnį kūrybinį procesą. Taip pat buvo įtraukta galerijos peržiūros parinktis. Dar viena šių metų naujovė – nauja grojaraščio funkcija, veikusi ir garso, ir vaizdo komponentams. Ji leido paprasčiau paskelbti kelis susijusius medijos failus sutrumpintu būdu.

 

2015-aisiais prie „WordPress“ pagrindo buvo pridėta REST (angl. REpresentational State Transfer) programėlių programavimo sąsajos (API) infrastruktūra, leidusi kitoms programoms pasiekti turinio valdymo sistemos duomenis ne iš pačios programinės įrangos.

 

2016–2021 metai

 

2016 metais atsirado keletas daug įtakos turinčių naujų funkcijų. Viena iš tokių – prie temos tinkinimo priemonės buvo pridėti pasirinktiniai CCS (angl. Cascading Style Sheets), leidę naudotojams atlikti daugiau stilistinių pakeitimų, naudojant temų redagavimo įrankį. 2017-aisiais atsirado nauji numatytieji valdikliai, padėję naudotojams intuityviai pridėti įprastą turinį.

 

2018-ieji laikomi „WordPress“ istorijos lūžio metais, nes tuomet buvo pristatytas projektas „Gutenberg“, kuris sukūrė pagrindą revoliuciniam bloko redagavimo įrankiui. Pastarasis įrašų kūrimui suteikė dar daugiau lankstumo, nes „blokai“ (turinio vienetai) tapo laisvai judantys.

 

2019 metais atsirado blokų redagavimo įrankio pakeitimai, saugumo naujiniai ir geresni derinimo įrankiai. 2020-aisiais ir toliau daugiausiai dėmesio buvo skiriama būtent šiam redagavimo įrankiui. Dabar, t. y. 2021-aisiais, pakeitimai ir toliau vyksta. Šių metų pradžioje jau buvo sustiprintas saugumas, patobulintas redagavimo patogumas, taip pat vystomos kitos technologijos.

 

Pasirodo, kad „WordPress“ istorija jau ne tokia ir trumpa. Daugiau nei per 18 metų įvyko nemažai šios turinio valdymo sistemos pokyčių, kurie šiandien mums leidžia naudotis kur kas patogesnėmis jos funkcijomis.

Rekomenduojami video: