Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Teisininkas pataria: „Ką turėčiau žinoti sudarydamas paskolos sutartį?“

  •    •  10:04, 2015-01-19
Teisininkas Elvinas Vitkauskas.

 

Naujienų portalas AlytusPlius.lt kartu su nekilnojamo turto ir verslo bei teisines konsultacijas teikiančia įmone „Verdiktas“ skaitytojams pristato naują rubriką Teisininkas pataria. Kiekvieną pirmadienį skelbsime „Verdikto“ teisininko Elvino Vitkausko atsakymus į gyventojams aktualius klausimus.

 

Taip pat, kiekvieną antradienį nuo 14 iki 16 valandos E. Vitkauskas teiks nemokamas teisines konsultacijas „Verdikto“ buveinėje, Naujoji g. 3. Būtina užsiregistruoti iš anksto adresu: teisininkas@verdiktas.lt

 

Į ką reikėtų atkreipti dėmesį sudarant paskolos sutartį?

 

Tai yra labai platus klausimas, apimantis daugelį aspektų. Visų pirma, reikėtų pradėti nuo sutarties esmės: paskolos sutartimi, paskolos davėjas perduoda paskolos gavėjo nuosavybėn pinigus arba rūšies požymiais apibūdintus suvartuojamuosius daiktus, o paskolos gavėjas įsipareigoja grąžinti paskolos davėjui tokią pat pinigų sumą (paskolos sumą), bei mokėti palūkanas, jei taip yra numatyta sutartyje.

 

Reikėtų įsiminti, kad sutartis pripažįstama sudaryta nuo pinigų arba daiktų perdavimo momento. Nuo daiktų perdavimo momento paskolos gavėjui tenka daiktų atsitiktinio žuvimo ar sugedimo rizika. Paskolos gavėjas atsako asmeniškai už jam perduotus daiktus.

 

Noriu paskolinti fiziniam asmeniui 1 000 eurų, kokia turėtų būti paskolos sutarties forma?

 

Įstatyme įtvirtintos taisyklės, nustatančios paskolos sutarties formą, skiriasi priklausomai nuo sandorio kainos ir to, kas yra paskolos davėjas: fizinis ar juridinis asmuo. Jūsų atveju, kai Jūs esate fizinis asmuo, remiantis Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso 6.871 straipsniu, jeigu paskolos suma viršija 579,71 eurus, paskolos sutartis turi būti rašytinė.

 

Kitais atvejais, kai fizinis asmuo skolina kitam asmeniui rūšies požymiais apibūdintus suvartojamuosius daiktus ar pinigų sumą, neviršijančią 579,71 eurų dydžio sumos, paskolos sutartis gali būti žodinė, tačiau dėl tokios sutarties įrodymų užtikrinimo, patartina sudaryti rašytinę formą.

 

Koks gali būti paskolos sutarties terminas?

 

Tai yra svarbus aspektas paskolos sutartyje. Pagal Lietuvos Respublikos Civilinį kodeksą, paskolos sutartis gali būti terminuota, kai nustatomas terminas, kada paskolos gavėjas turi grąžinti paskolą ar paskolos dalį, arba -  neterminuota. Jeigu paskolos grąžinimo terminas nenurodytas arba paskola turi būti grąžinta pagal pareikalavimą, tokiu atveju paskolos gavėjas privalo grąžinti paskolos sumą per 30 dienų nuo tos dienos, kurią paskolos davėjas pareikalavo grąžinti.

 

Neterminuotos paskolos sutarties atveju paskolos gavėjas paskolintą pinigų sumą gali grąžinti ir anksčiau nei paskolos davėjas pareikalauja. Toks principas paprastai taikomas ir neatlygintinės terminuotos paskolos sutarties atveju, nebent pačioje sutartyje būtų nustatyta kitaip.

 

Esant atlygintinei terminuotai paskolos sutarčiai, paskolos gavėjas paskolos sumą anksčiau nustatyto termino gali grąžinti tik tuo atveju, jei paskolos davėjas su tuo sutininka. Nuriu pabrėžti, kad svarbus yra sutarties turinys, jame šalys gali susitarti ir dėl kitokios grąžinimo tvarkos.

 

Kokios gali būti pasekmės, jeigu nesilaikoma paskolos sutarties reikalavimų?

 

Jeigu sutartis, kuri pagal įstatymą turėjo būti sudaryta rašytine forma, yra sudaroma žodžiu, tai šalys netenka teisės, kai kyla ginčas dėl paskolos sutarties sudarymo (pavyzdžiui, paskolos gavėjas neigia, kad skolinosi pinigus) ar jos įvykdymo fakto, remtis liudytojų parodymais, siekiant šį faktą įrodyti, išskyrus įstatymuose nustatytas išimtis (LR CK 6.875 str. 2 d.).

 

Tačiau toks įstatymų reikalaujamos sandorio formos nesilaikymas nedaro paskolos sutarties negaliojančios. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į tai, jog įstatymai nedraudžia tokios paskolos sutarties, kuri gali būti sudaroma žodžiu (pavyzdžiui, kai fizinis asmuo skolina kitam asmeniui ne didesnę kaip 579,71 eurų sumą), sudaryti rašytine forma. Dėl to jokių neigiamų pasekmių šalims nekyla, priešingai – bus lengviau įrodyti tokios sutarties sudarymo faktą.

 

Jeigu turite klausimų, rašykite adresu: egle@alytusplius.lt arba teisininkas@verdiktas.lt

Komentarų nėra
Rekomenduojami video: