Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Teisininkas pataria: „Darbdavys seksualiai priekabiauja. Ką daryti?“

Eglė Indrelytė  •  egle@alytusplius.lt  •  11:26, 2015-02-10
E. Vitkauskas.
AlytusPlius.lt nuotr.

„Dirbu vienoje Alytaus įmonių. Kartais pasitaiko atvejų kai darbdavys prie manęs seksualiai priekabiauja. Priekabiavimas pasireiškia „čiupinėjimais“ įvairiose kūno vietose. Nebenoriu daugiau, kad tai tęstųsi. Ką man daryti? Kur galiu kreiptis? “, - klausia alytiškė Vilma (vardas pakeistas).

 

Į klausimą atsako įmonės „Verdiktas” teisininkas Elvinas Vitkauskas.

 

Analizuojant pateiktą situaciją, reikia išaiškinti kas yra seksualinis priekabiavimas, kaip jis gali pasireikšti, aptarti kitus svarbius galimus aspektus Vilmos atveju.

 

Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 152 straipsnio, pirma dalis nurodo, kad tas, kuris siekdamas seksualinio bendravimo ar seksualinio pasitenkinimo vulgariai ar panašiais veiksmais, pasiūlymais ar užuominomis priekabiavo prie pagal tarnybą ar kitaip priklausomo asmens, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu.

 

Analizuojant seksualinio priekabiavimo atvejus, būtina atkreipti dėmesį į 4 pagrindinius dalykus:

 

1) Tikslas (siekis), kuris pasireiškia atliekant Vilmos nurodytus veiksmus („čiupinėjimais“). T.y. suprasti, ko kaltininkas siekia iš nukentėjusiojo: bendrauti ir (arba) nuo atitinkamų veiksmų seksualiai pasitenkinti (reikia paminėti, kad tikslo buvimas ar nebuvimas nėra svarbus inkriminuojant aptariamą baudžiamąjį nusižengimą).

 

2) Baudžiamasis nusižengimas gali pasireikšti tokiomis formomis: veiksmais, pasiūlymais arba užuominomis. Veiksmais gali būti pliaukštelėjimas, paglostymas, prisilietimas, „čiupiniėjimas“ (Vilmos nurodytu atveju). Pasiūlymas, užuomina intymiems santykiams neabejotinai tampa priekabiavimu, tačiau tai turi būti pakartotinas elgesys, kai į tokį elgesį buvo reaguota neigiamai.

 

3)   Veiksmų pobūdis juos atliekant – vulgarūs veiksmai ar panašūs į tokius (vulgarūs veiksmai šiuo atveju, tai veiksmai, rodantys siekį seksualiai bendrauti ar imituoti tokį bendravimą).

 

4)   Nukentėjusio asmens priklausomybė (sąsaja) su kaltininku (darbdavys ir darbuotojas, viršininkas ir pavaldinys, mokinys ir mokytojas ir pan.).

 

Pagal aptariamą straipsnį, nukentėjusiuoju gali būti asmuo sulaukęs 16 metų.

 

Kur kreiptis? Kokia tvarka?

 

Esant seksualiniui priekabiavimui reikia kreiptis į policiją ar prokuratūrą asmeniškai, pateikiant skundą, arba per teisėtą atstovą, šiam pateikiant pareiškimą. Jų turinyje reikėtų viską tinkamai nurodyti ir įvardinti, pateikti įrodymus. Noriu pažymėti, kad baudžiamasis persekiojimas (operatyvinė veikla) gali būti pradėtas tik tuo atveju, jei yra nukentėjusiojo asmens skundas, arba jo teisėto atstovo pareiškimas, arba prokuroro reikalavimas (privataus kaltinimo tvarka).

 

Pateikus skundą, pranešimą ar pareiškimą apie nusikalstamą veiką, pradedamas ikiteisminis tyrimas, apie pradėtą ikiteisminį tyrimą pranešama skundą, pranešimą ar pareiškimą padavusiam asmeniui. Skundo nagrinėjimo terminas yra ne ilgesnis kaip 20 darbo dienų nuo jo įregistravimo dienos. Jei dėl objektyvių priežasčių skundas negali būti išnagrinėtas per 20 darbo dienų, skundo nagrinėjimo terminas gali būti pratęstas, tačiau ne ilgiau kaip 10 darbo dienų. Jeigu nesutinkate su dėl jūsų skundo priimtu sprendimu, taip pat jeigu per nustatytą skundo nagrinėjimo terminą sprendimas nėra priimamas, tokiu atveju, įstatymų nustatyta tvarka galite apskųsti tokį atsakymą ar neveikimą skundą nagrinėjusio prokuroro ar prokuratūros valstybės tarnautojo vadovui arba teismui.

 

Praktikoje, norint išaiškinti aptariamos veikos turinį, dažnai iškyla dvi pagrindinės problemos: pirma, asmenys, kurie patyrė seksualinį priekabiavimą susiduria su psichologine baime visa tai atskleisti, dėl to, kad jiems gali tekti atsisveikinti su darbu, bijo likti nesuprasti ir (arba) patys apkaltinti, pasmerkti bendradarbių ir visuomenės.

 

Antra problema yra ta, kad tokią veiką įrodyti dažniausiai yra ganėtinai sudėtinga. Norint įrodyti seksualinio priekabiavimo faktą, dar prieš pateikiant skundą, reikia pasistengti surinkti kiek įmanoma daugiau įrodymų, galinčių patvirtinti patirtus neteisėtus veiksmus. Svarbu renkant įrodymus laikytis teisėtumo, nepažeidžiant kaltininko asmeninių teisių ir laisvių, esant galimybei, galima pasitelkti atitinkamas institucijas (pvz. antstolius, atliekant faktinių aplinkybių konstatavimą).

 

Įrodinėjimo priemonės gali būti susirašinėjimas, nuotraukos, vaizdo ir garso įrašai padaryti nepažeidžiant įstatymų. Išskirtiniai reikalavimai garso ir vaizdo įrašų darymui yra taikomi todėl, kad naudojantis techninėmis priemonėmis, kuriomis siekiama padaryti garso ar vaizdo įrašą, gali būti pažeistos Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir kituose įstatymuose įtvirtintos asmens neturtinės teisės ir vertybės (pvz. teisė į privataus gyvenimo neliečiamumą ir pan.).

 

Norint garantuoti Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir kituose įstatymuose įtvirtintų asmenų neturtinių teisių ir vertybių apsaugą, teismų praktikoje laikomasi pozicijos, kad garso ir vaizdo įrašai yra leistina įrodinėjimo priemonė byloje, jeigu jie yra būtini siekiant apginti asmens pažeistas teises ir, jeigu remiantis garso ir vaizdo įrašu, būtina įrodyti byloje reikšmingas aplinkybes.

 

Kitaip tariant, jeigu garso ar vaizdo įrašą siekiama panaudoti pažeidžiamoms ar ginčijamoms teisėms apginti, šis įrašas gali būti daromas ir naudojamas tik grindžiant siekimu apginti tą pažeistą teisę, būtinumu geriau įrodyti bylai reikšmingas aplinkybes, o ne tam, kad būtų pažeista kito asmens teisė į privatumą.

 

Noriu pabrėžti, kad teismas visada konkrečioje byloje tiria visus įrodymus, išklauso visus byloje esančių asmenų argumentus dėl įrodymo patikimumo, sąsajumo, leistinumo ir įrodomosios reikšmės, palygina tiriamąją informaciją, patikrina, ar joje nėra prieštaravimų ir pagal savo vidinį įsitikinimą, priima atitinkamus sprendimus.

 

Jeigu turite klausimų ar norite, kad jums aktualus klausimas būtų išnagrinėtas straipsnyje, rašykite įmonės „Verdiktas" teisininkui elektoriniu adresu:teisininkas@verdiktas.lt arba į naujienų portalo AlytusPlius.lt redakciją adresu: egle@alytusplius.lt.

                                                                                                          

Taip pat, kiekvieną antradienį nuo 14 iki 16 valandos E. Vitkauskas teikia nemokamas teisines konsultacijas „Verdikto“ buveinėje, Naujoji g. 3. Būtina užsiregistruoti iš anksto adresu:teisininkas@verdiktas.lt

Komentarų nėra
Rekomenduojami video: