Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Švilpukų meistro rankose molis virsta įspūdingais kūriniais

Ina Grigūnaitė - Skrabulienė  •    •  12:38, 2019-06-16
A. Štreimikis.
Inos Grigūnaitės - Skrabulienės nuotr.

Alytiškis verslininkas Algirdas Štreimikis nuo penkerių metų pradėjęs iš molio lipdyti švilpukus šia veikla mėgaujasi jau daugiau kaip penkiasdešimt metų. Birželio  mėnesį artimųjų paskatintas vyriškis surengė pirmąją savo darbų parodą.

 

,,Lipdymas iš molio – man gyvenimo būdas. Visą gyvenimą lipdžiau, lipdau ir lipdysiu, kol gyvensiu“, - įsitikinęs 62 metų alytiškis.

 

Mo­li­nu­kų meist­ras su savo darbais noriai dalyvauja mugėse. ,,Artėjant mugėms, ypač Kaziuko mugei Vilniuje, mano namai būna verste užversti įvairiais švilpukais, vazelėmis, arkliukais, gaideliais“, - sako jis.

 

Perkami kūriniai - vazelės.

 

Smagiausia Algirdui dalyvauti Vilniaus Kaziuko mugėje. ,,Vilniečiai žavisi mano darbais, noriai juos perka negailėdami gerų žodžių. Tai mane pakylėja ir įkvepia naujiems darbams“, - sakė jis.

 

Neretai savo darbais prekiauja Alytaus turgavietėje, tačiau čia mažai pavyksta parduoti, o ką jau kalbėti apie pragyvenimą iš šio amato.

 

A. Štreimikio darbai.

 

Algirdas prisimena, kad sovietmečiu iš lipdymo buvo galima ir pragyventi, ir dar sutaupyti. ,,Tada trūko žaislų, vazelių ir kitų namų puošmenų. O dabar iš keramikos neišgyvensi“, - atsidūsta jis.

 

Švilpukai.

 

Kad turėtų pragyvenimo šaltinį švilpukų meistras ėmėsi verslo. Jis prekiauja muzikos instrumentais. ,,Iki pensijos nedaug beliko. Manau, tuomet galėsiu visą savo laiką skirti lipdymui iš molio“, - atviravo alytiškis.

 

Lipdyti išmokė močiutė

 

Lipdymo iš molio paslapčių vaikystėje Algirdą išmokė močiutė, liaudies menininkė Julija Baranauskienė. Jis eidavo kar­tu į jos ve­da­mus už­si­ė­mi­mus ir taip mokėsi šio amato subtilybių.

 

Būdamas šešiolikos vietinėje parodoje netgi pabandė prekiauti savo ir močiutės kūriniais. Sėkminga prekyba dar labiau paskatino imtis šio amato - Algirdas patikėjo, kad iš jo ateityje galės susikurti ir gerą gyvenimą.

 

Pirmieji Algirdo darbai buvo arkliukai, pelėdžiukai. Vėliau kūrybos temų daugėjo. Algirdas pradėjo lipdyti ir masyvesnius kūrinius. Kaip pats sako, kuria laisva tematika.

 

Švilpukai stebina originalumu.

 

Rankos pačios lipdo

 

Paėmęs į rankas molį, dažniausiai net pats nenumano, ką lipdys. Viskas paaiškėja, kai suspaudžia jį rankose.

 

,,Kai atleidžiu rankose suspaustą molį, pamatau formas ir jau žinau, ką lipdysiu. Pakanka tik stipriai suspausti, o toliau jau rankos pačios lipdo“, - šypsosi tautodailininkas.

 

Nulipdytus darbus jis dekoruoja, švilpina, džiovina, degina aukštos temperatūros krosnyje arba lauko keramikos pečiuje. Atlikus pirmą degimą, gaminius glazūruoja ir vėl degina aukštoje temperatūroje.

 

Neretai molinukų meistrą naujiems darbams įkvepia kelionių įspūdžiai. Ypač jis žavisi Kroatija. Šioje šalyje alytiškis lankėsi ne vieną kartą. Sužavėjo jį nuostabi jūra, kalnai. Grįžęs iš Kroatijos įkvėpimo pagautas sukūrė daug darbų, kurie net patį labai maloniai nustebindavo.

 

Žavi darbų įvairovė

Nors  darbų  tematika įvairi, Algirdas save laiko švilpukų meistru, o aplinkiniai neretai jį patį vadina švilpuku. Mugėse ir pats švilpdamas jis kviečiasi pirkėjus.

 

Prisikviečia daugiau pirkėjų švilpdamas.

 

Kai kuriuos savo darbus Algirdas netgi susapnavo, o sapnai įkvėpė juos sukurti. Taip gimė ąsotėlių piramidės.

 

Ąsotėlių piramides A. Štreimikis susapnavo.

 

Paties meistro vertinimu, išskirtiniai jo darbai - raitelių skulptūros, švilpukas-antis, švilpukas – asilas, dviejuose ąsočiuose nešantis vandenį.  Yra sukūręs ir įdomią skulptūrą, vaizduojančią pasaką ,,Ropė“. Kiaulės metams sukūrė kiaulių skulptūrėlių.  ,,Dažniausiai įkvėpimas ateina savaime, be ypatingų pastangų“, - teigė alytiškis.

 

Raiteliai - mėgstama kūrybos tema.

 

Nustebino ir jo sukurtos įvairiais instrumentais grojančių muzikantų skulptūros, kurias Algirdas pavadino orkestru. Šie kūriniai gimė neatsitiktinai. Algirdas pats labai muzikalus, moka  groti daugeliu muzikos instrumentų. Neretai grodamas gitara ar akordeonu mugėse jis prisivilioja ir nemažai pirkėjų.

 

Išskirtinis darbas - orkestras.

 

Svajoja apie savo dirbinių knygą

 

Daugiausia laiko šiam amatui alytiškis skiria žiemą. Ilgais žiemos vakarais užsidaręs savo dirbtuvėlėse  jis vieną po kito gamina švilpukus ir kitus kūrinius. Jei dirba visą dieną, neretai pagamina iki 15  dirbinių. Ateityje jis svajoja išleisti savo dirbinių knygelę.

 

Su žmona Stase.

 

Lipdymas iš molio Algirdui suteikia ramybę, poilsį, atsipalaidavimą. Daugiausia savo darbų jis tiesiog dovanoja draugams, giminaičiams, pažįstamiems, bendraminčiams.

 

Surengė pirmąją savo darbų parodą.

 

Alytiškiai gali susipažinti su A. Štreimikio darbščių rankų suskurtais molinukais  jo motinos  Leokadijos Laukienės Alytuje  įkurtame privačiame keramikos muziejuje, kuriame eksponuojami ir  Julijos Baranauskienės darbai.

 

Savo pirmosios parodos atidarymo metu. Algirdas su žmona Stase, pussesere Audrone ir pusseserės vyru Kęstu

 

 

 

Komentarų nėra