Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Sveikuoliai dalijosi patirtimi: išbandė raugintą aguonų pyragą, daržovių asorti, vaistažolių girą

VšĮ „Tėviškės namai“ informacija  •    •  9:45, 2021-07-12
VšĮ „Tėviškės namai“ nuotr.

Įpusėjus vasarai daugelis, šeimininkių užsiima atsargų žiemai ruošimu ir rauginimu. Sveikos mitybos propaguotojai teigia, kad raugti galima ne tik daržoves, bet visą augalinį maistą, ir daryti tai reikia ne tik rudenį, o ištisus metus.

 

Sveiko gyvenimo būdo propaguotojai dalijosi patirtimi

 

Pabuvoję praktiniuose Arūno Jonuškio mokymuose, įgiję žinių, bei išbandę šimtus fermentavimo ir rauginimo būdų, sveiko gyvenimo būdo propaguotoja, MB „Jūratės rojus“ direktorė Jūratė Marčiulaitienė drauge su sveikatinančios mitybos renginių organizatoriumi, ekologinio ūkio įkūrėju ir puoselėtoju Eimantu Stoškumi  rauginimo paslaptimis dalijosi „Tėviškės namų“ bendruomenėje.

 

Praktinėje maisto gamybos sesijoje susirinkusieji gamino raugintų daržovių asorti, salierų-kopūstų-agurkų salotas, raugintą morkų pyragą ir žolelių pesto. Degustavo raugintą aguonų pyragą, net penkių rūšių giras, raugintą čiobrelių ir mėtų sirupą, raugintą duoną, vaistažolių actą ir raugintas daržoves.

 

 

Geriau jaustis ir įvairiau maitintis padeda rauginti produktai

 

Raugindami ir fermentuodami augalinį maistą mes papildome organizmą gerosiomis bakterijomis ir grybeliais esančiais vaistažolėse, uogose, grūduose, sėklose, prieskoniuose, ankštiniuose, riešutuose, vaisiuose, daržovėse. Raugintos įvairios daržovės, vaisiai, vaistažolės, valgomosios žolės, sėklos, riešutai, ankštiniai, uogos – puikus probiotikų šaltinis. Raugintas ir fermentuotas maistas jau yra pusiau apvirškintas gerosiomis bakterijomis ir grybeliais, todėl jis lengviau  virškinamas ir įsisavinamas. Raugintuose produktuose esantys mikroorganizmai yra naudingi žmogui, nes normalizuoja žarnyno mikroflorą, padeda pašalinti bloguosius, kenksmingus mikroorganizmus ir pakeičia juos geraisiais.

 

Pasak Jūratės Marčiulaitienės, visada būtina įsiklausyti į savo organizmą ir įsitikinti, kad fermentinė mityba tinka ir padeda. Reikia ne per jėgą valgyti, o stebėti savo organizmą, ko jam norisi. Būtina nepamiršti ir to, kad ne vien mityba turi įtakos mūsų savijautai – svarbu ir sportas, ir kokybiškas poilsis, ir geros emocijos. Turi būti visuma.

 

Vaistažolių gira gerina virškinimą, suteikia energijos ir stiprina imunitetą

 

„Fermentuota vaistažolių gira – pats vertingiausias vasaros gėrimas, ypač tokiu karštu periodu, - tikina E. Stoškus, turintis ne vienerių metų girų gaminimo patirtį. „Vaistažolių nauda mūsų organizmui yra neabejotinai didžiulė, o raugintų vaistažolių giros dar naudingesnės. Jose yra daugiau gyvybės, gerųjų bakterijų ir grybelių, daugiau fermentų ir peptidų. Geros sudėties naminė gira gali tapti papildomu B vitamino, gerųjų bakterijų šaltiniu, taip pat puikiai malšinti troškulį, gerinti žarnyno veiklą ir papildyti mitybos įvairovę,“- įsitikinęs Eimantas.

 

 

Vaistažoles girai  renkamės pagal sezoną – stebime gamtoje vykstančius procesus ir žingsnis po žingsnio keliaujame drauge su gamta.  Pavasarį renkime žydintį šalpusnį, kuris naudingas plaučiams. Itin naudinga yra ugniažolės fermentinė gira, fermentuotas šis augalas tampa nebenuodingas, labai gerai veikia virškinimą. Kaštonų žiedų gira labai gerai kraujagyslėms. Gudobelių žiedų gira pastiprina širdį. Tinka dilgėlės, notrelės, ievų, kaštonų, obelų žiedai, garšvos, žydintys lipikai ar vingiorykštė, kuri skystina kraują, yra naudinga kraujagyslių sistemai bei virškinimui.

 

Vaistažolių girose gausu gyvų mikroorganizmų, probiotikų, o jų nauda sveikatai milžiniška – nuo geresnio virškinimo iki stipresnio imuniteto ir geresnio smegenų darbo. Įrodyta, kad probiotikai, gerosios bakterijos, slopina mums žalingų mikroorganizmų augimą virškinimo trakte ir gamina B grupės vitaminus (B2, B9, B12) bei vitaminą K, be to, fermentuotuose produktuose labai daug vitamino C.

 

Dieviško skonio raugintas aguonų pyragas su sviestu

 

Jums reikės: 1kg speltos baltų miltų, 200gr. lydyto sviesto, 4 kiaušinių, 1 stiklinės aguonų, 1 stiklinės medaus arba svarainių ar citrinų sulčių rauginto cukraus, 1 citrinos tarkuotų žievelių (nebūtina, bet skaniau), 1 desertinio nepilno šaukšto druskos, 400 ml aguonų, kanapių ar kitos giros, 1 stiklinės aguonų.

 

Gamybos eiga: Miltus, druską ir aguonas išmaišykite puode mediniu šaukštu. Kitame inde ištirpinkite sviestą ant nedidelės ugnies ir leiskite šiek tiek atvėsti. Į ištirpintą sviestą sudėkite medų arba raugintą svarainių cukrų ir išmaišykite iki vienalytės masės. Tada įmuškite kiaušinius, įpilkite girą ir vėl gerai išmaišykite. Gerai sumaišykite abi mases. Indą uždenkite ir palikite šiltai, kad masė iškiltų. Rauginkite 8 -16 val. Kepkite 150°C laipsnių temperatūroje 1val. 50 min.