Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

ŠUOLIS iš sovietų laivo: lageris, išvykimas į Ameriką ir graužiant ilgesiui – grįžimas Lietuvon

Daina Baranauskaitė, Edvinas Dainauskas  •    •  9:57, 2021-11-23

Laidoje „Laisvės keliu“ – susipažinkime su 91 metų Simu Kudirka, kurio garsųjį bandymą pabėgti iš Sovietų Sąjungos vėl priminė dokumentinis filmas „Šuolis“. 1970 m. lapkričio 23 dieną Lietuvos jūreivis S. Kudirka, iš sovietinio laivo „Sovetskaja Litva“, kuriame dirbo radistu, peršoko į JAV pakrančių apsaugos katerį, paprašė politinio prieglobsčio, tačiau, savo siaubui, netrukus buvo grąžintas sovietams.

 

Jo drąsus šuolis į laisvę Šaltojo karo metu sukėlė vieną didžiausių politinių sąmyšių JAV ir Sovietų Sąjungoje. JAV laivyno admirolas W.B.Ellisas, kuris davė nurodymą grąžinti S.Kudirką sovietams, buvo atleistas iš pareigų.

 

S. Kudirka tapo Lietuvos kovos už nepriklausomybę simboliu, įrodymu, kad sovietų priespauda nepajėgi numarinti laisvės troškimo. Bet bėglys to nežinojo – surakintas antrankiais buvo plukdomas į Klaipėdą. S.Kudirka, apkaltintas tėvynės išdavimu ir nuteistas dešimčiai metų kalėjimo, buvo ištremtas į Mordovijos lagerį atlikti bausmės.

 

Jis sėdėjo ir Vladimiro kalėjime. JAV administracijos pastangomis 1974 metų rugpjūtį S.Kudirka buvo išleistas iš kalėjimo ir su žmona, vaikais ir motina išvyko į JAV. Apie S.Kudirką Amerikoje buvo parašytos kelios knygos, sukurti filmai. Nuo šuolio, lagerio, išvykimo į Ameriką ir grįžimo į Lietuvą praėjo daug metų. Kaip laisvąjį pasaulį sudrebinęs lietuvis gyvena dabar - pamatykite laidoje.

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai