Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

„Su kietom galvom ne turguj, o Seimi sėdzi!“

Jurgis Kochanskas  •    •  9:24, 2018-10-28
Jazminuose mėsos paviljone jau 12 metų darbuojasi Virginija Ražanskienė, mokanti įtikti pirkėjams geru aptarnavimu ir šypsena.
Jurgio Kochansko nuotr.

Šeštadienį Alytaus turgavietėse suplaukusios chrizantemos į pakraščius ištaškė kopūstus. Jazminuose suradęs vietelę, atokiau nuo visų, įsitaisė Marijampolės savivaldybės Igliaukos seniūnijos Šventaragio kaimo ūkininkas Kazimieras Šalna.

 

„Jau neša maišais, o kai mėnulis bus kaip gaidžio skiauterė, dar labiau pirks“,– įsitikinęs suvalkietis, jau septintus metus per kopūstmetį pasirodantis Alytaus turguje, Jazminų gatvėje.

 

„Didelė sausra, ar derėjo?“–  kamantinėjau.

 

„Reikėjo pagelbėti, laisčiau! Apsodinau kopūstais 60 arų, sukišau 13 tūkstančių daigų, matot, kokia kieta galva – 10 balų!“ – gyrė baltagūžį Kazimieras.

 

                                      Jazminuose – Igliaukos seniūnijos Šventragio kaimo kopūstų augintojas Kazimieras Šalna.

 

„Su kietom galvom ne turguj, o Seimi sėdzi“, – įkiša savo trigrašį alytiškė, bet patenkinta, kad gali pasirinkti gerų kopūstų, mokėdama už kilogramą jų 30 centų.

 

Suvalkietis pritariamai palinksėjo – pirkėjas visada teisus!

 

Jotvingių turguje kopūstais pirkėjus lepina Vitas Šaulauskas iš Ūdrijos. Kilogramas baltagalvių – 30, maišais –25 centai. Kilogramas salotinių kopūstų – 80 centų, žiedinių – 2 eurai. Kilogramas gražių morkų – 80, prastesnių – 40, burokėlių – 50 centų.

 

Alytaus turguje, Jazminų gatvėje, chrizantemos išstūmė kopūstus į pakraščius.

 

Į Jazminus bulvių, burokų, morkų, kopūstų, kitų daržovių privežė ūkininkai Martynas ir Mindaugas Anušauskai, Bronius Zalieckas, Valdas Simanavičius, gražių bulvių turėjo Petras Kaškonas ir Dalius Laniauskas, Aldona Ribinskienė ir kiti ūkininkai.

 

Ir Jotvingių turguje šviečia margaspalvių chrizantemų plantacijos.

 

Didžiausi mėsos valgytojai – užsienyje, pensininkai tik „blusinėja“

 

Jazminų turgaus mėsos paviljone kai perka, tai perka, o kai ne – galima iš nuobodulio kojinę numegzti. Pirkėjų – kaip iškošta. Kalbama, kad didžiausi mėsos valgytojai – užsienyje, o užsukantys mėsos pensininkai – tik „blusinėja“. Atsiradę ir tuščių prekystalių – laisvos darbo vietos.

 

„Kam jūs šitas odeles nuo lašinukų drožiat? – kalbinu Onutę. – Kur jas dėsit?“

 

„Kodėl ne? Perka šaltienai pastiprinti, į sriubą, į košę virdami įmeta“.

 

„Lašinių odelė labai gerai sunkiems baldams stumdyti – slysta kaip čiuožykloje!“ – įsiterpė prekiautoja Virginija Ražanskienė, parduodanti „Svilintą lietuvišką kiaulieną tik iš ūkininkų“.

 

Virginija už prekystalio mėsos paviljone nuo jo įsikūrimo – 12 metų, dirbo turguje ir anksčiau. Pirkėjams įtinka kokybiška kiauliena, jos kainomis. Antai kilogramas kumpio – 3,5 , plonų lašinukų – 2, susmulkintos kiaulienos – 3,3 euro.

 

Mėsos paviljone jautienos kur ne kur, gal alytiškiai mažiau jos valgo? Pasigedau ir avienos, kurios dzūkai priauginę tiek, kad ir vilkams užtenka.

 

Mūsų žiemoms ir turgus aprengia!     

 

Reikia pašino panagėj, kad pasimirštų užsiraukęs besibaigiančio spalio dangus, žvarbus vėjas, ar ant veido ištyškęs šlapdribos rėžis. Apsirengti pigiau ir šilčiau skubame į Alytaus turgų Jazminų gatvėje. Kaip gi praeisi: žvilgsnį patraukia lauko prekybos reklama – moteriškų drabužių manekenų rikiuotė, su galvomis ir be jų. Gražiausios kepuraitės – tik 6 eurai.

 

Alytaus turguje Jazminų gatvėje – drabužių pirkėjus vilioja manekenų rikiuotė.

 

„ Ach, sudėtis?! Labai gera: akrilanas, poliesteris, medvilnė ir viskozė – Ir čia pat prekybininkė prie kepurės „prisega“ kokybės ženklą, – ir aš tokią savo dukrai nupirkau.

 

Moteriškos kelnės – 10–18, per kelius su „natūralios odos inkrustacija“, pastaroji apiberta žibančiais  perlais – 8 eurai. Vyriškos kelnės 6–10, pašiltintos – 14 eurų.

 

Šilta moteriška striukė, prikišta pūkų – 35–40 , vyriška striukė – 45–50 eurų. Jeigu neskalbsi, pūkai nesukris.

 

„Mūsų žiemoms ir turgus aprengia, krautuvėse – brangiau“,– įsitikinę turgaus lankytojai.

 

„Kiek kainuoja šilti neperpučiami moteriški paltai?“ – klausiu lauko prekiautoją.

 

„Aš apsirengusi už 5 eurus, ar kuo skiriasi nuo krautuvinių?“– retoriškai klausia moteris, skandindama kojas ir kaklą sabalo kailį primenančiais apvadėlių ratais. 

 

 Kaniūkų turgus kaip seno ožio pagrebas?

 

„Buvau ir aš Kaniūkuose nulėkis, tį tokis  turgus kap  seno ožio pagrebas!“ – įvertino Kaniūkus  Alytaus kaimo gyventojas Pranas Čyžius, turintis juodą it anglis ilgakartį.

 

Pranulis Kaniūkuose, kaip anais senais laikais, norėjo surasti bendraminčių apie arklius pasišnekėti, o ten „cik vištukės, kralikai ir grūdai“.

 

„Pranai, matiau ir aš tavo eržilų, ot gražus, juodas, net blizga, kap tu su juoj ir sustvarkai?“ – bandžiau dzūkuodamas nuraminti žirgų mylėtoją.

 

„Matei? Tį ne eržilas, o arklys, ba iškastruotas!“ –  nenurimo P. Čyžius, vis dėlto sutikęs, kad kaimo žmonėms tokio turgaus kaip Kaniūkų – reikia.

 

„Pas mus, Varėnoj, nėra tokių prekių“,– aiškino Kaniavos seniūnijos Kaniavos kaimo gyventojai Anelė ir Juozas Marcevičiai. – nyksta ir pas mus kaimai: Kaniavoj buvo 70 sodybų, o dabar tik 10 gyventojų.

 

Kaniūkų turguje apsipirko varėniškiai Kaniavos kaimo gyventojai Anelė ir Juozas Marcevičiai.

 

Marcevičiai – pensininkai, laiko vieną karvutę, nusipirko elektrinį sviesto muštuvą, grūdų malūną, vandens siurbliuką ir sietelį.

 

Turguje sausakimša buvo tik prie grūdų.

 

Kaniūkuose Nemunaičio paukštininkų dedeklių vištaitės – 6,5 euro.

 

„Praėjusį šeštadienį toną kviečių tik švystelėjau – per pusvalandį pardaviau. Po 12 pardaviau ir šiandien parduodu – tik po 12 eurų“, – pasakojo Raimundas Kaževa iš Parėčėnų. Pasodinau kaip lordą Raimundą prie maišų nusifotografuoti, nes tuojau jų neliko.

 

Gražių kviečių į turgų atvežė ūkininkas Raimundas Kaževa iš Parėčėnų.

 

Juozas Žvinakevičius iš Luksnėnų kviečius pardavė po 12, kvietrugius – 11 eurų.

 

Avižos buvo po 10–11, miežiai – 12 eurų.

 

„Ar tiesa, kad kaime pas ūkininkus grūdų galima nusipirkti po 8–9 eurus?“ – klausinėjau kaip aklas kelio. Ir išgirdau atsakymą: „Koks tau durnius parduos po 8 ar 9, kai turguje 12 eurų moka!“

 

Vištoms grūdų prisipirko alytiškis pamiškės gyventojas Arūnas Česynas.

Komentarų nėra
Rekomenduojami video: