Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Studentas E. Žilinskas: „Ateitis – robotai, užėmę ligonines ir klinikas“

VU Reabilitacijos magistro studijų studentas Edvardas Žilinskas  •    •  9:10, 2022-11-06
Edvardas Žilinskas.

Dažnas žmogus pagalvoja, kaip greitai vystosi technologijos, žinant, kad per pastarąjį šimtmetį padaryta daugiau naujų, kasdienybę lengvinančių atradimų nei bet kada ankščiau. Paimkime Boston Dynamics „Atlas“ robotą, kaip pavyzdį. Šis apytiksliai 152 cm ir 89 kg siekiantis robotas dar 2009 metais sunkiai galėdavo paeiti, bet per dešimtmetį jis jau sugeba atlikti kur kas daugiau nei įprastas žmogus, t.y. gali įveikti laisvojo bėgimo kliūčių ruožą, pasitelkiant įvairius šuolius, tarp kurių yra ir salto. 

 

Sekant kasmet augančias sveikatos sistemos kainas bei mažėjančias robotikos kainas, galima numanyti, su kuo galėsite prasilenkti ligoninėse ateityje. Tačiau kokius robotus jau galima sutikti ligoninių reabilitacijos centruose/skyriuose?

 

Susiduriant su sveikatos sektoriaus specialistų mažėjimu, Singapūro ir Anglijos ligoninės imasi inovacijų, kaip užpildyti šį personalo trūkumą, įtraukiant kalbančius robotus į reabilitacijos personalo gretas. Šie neaukšti bei futuristiškai atrodantys robotai gali tiksliai pacientui pademonstruoti, kokį judesį reikia atlikti, parodant judesių atlikimo nuotraukas bei atliekant tam tikrus judesius kartu su pacientais.

 

Statistiškai, medicinos personalui dirbančiam stacionariame skyriuje, tenka apie 40 sunkių kėlimų per dieną. Poinsultiniams ir kitiems pacientams, kuriems sunku atsistoti arba persikelti į vežimėlį, Japonijos mokslininkai turi sprendimą – robotą meškutį, kuris savo rankomis padeda persikelti arba pasikelti iš lovos. Ši unikaliai atrodanti priemonė padeda užtikrinti stiprų, tačiau švelnų perkėlimo būdą mažiau apsunkinant reabilitacijos personalo darbą, taip išvengiant darbinių traumų.

Kompanija RIKEN and Sumitomo Company Limited. Nuotrauka iš RIKEN puslapio.

 

Žmonėms, turintiems rankų amputacijas, yra galimybė atgauti buvusias funkcijas pasitelkiant 3D spausdinimo technologijas. Šiuolaikiniai spausdinti bioniniai rankų protezai atlieka judesius pasitelkiant aukščiau rankoje esančius nervinius impulsus. Ši inovatyvi technologija apvertė įsisenėjusią brangiai kainuojančios technikos rinką aukštyn kojomis, t.y. sumažino protezų kainas nuo galimų 80 000 iki 5 000 JAV dolerių. 

Futuristinis reabilitaciją vedantis robotas: Nuotrauka iš BBC atlikto straipsnio apie NHS sveikatos sistemos naujoves Bristoliaus ligoninėj.

 

Medienos pramonėje ar statybose dirbantiems žmonėms nelaimingų atsitikimų atveju pasitaiko pirštų netekčių, tačiau ir tai jau nebėra limituojantis faktorius norint tęsti darbą ir gyventi pilnavertį gyvenimą su pilna plaštakos funkcija. Šią problemą išsprendė JAV kompanija, sukūrusi pirštų antgalius bei prie plaštakos prisitvirtinantį prietaisą, kuris gali funkcionuoti vietoj trūkstamų piršt,  vykdant sugriebimo funkcijas.  Šis prietaisas sukurtas pasitelkiant 3D spausdinimo, metalo konstrukcijų ir gumos paviršiaus technologijas, sudarant neslystantį ir patvarų prietaisą, kurį galima naudoti tiek statybų, tiek medienos ar metalo darbuose bei buityje.

 

Naujovių apsuptyje svarbu nepasimesti ir judėti koja kojon su jomis, nes net ir pačios didžiausios permainos neatsiranda per naktį. Robotikos įdiegimas į sveikatos sektorių vyksta palaipsniui, atsižvelgiant į pacientų, jų šeimos narių bei specialistų atsiliepimus apie jų patirtį taikant šias priemones. Atsižvelgiama, ar šios priemonės pagerina reabilitacijos kokybę, rezultatus bei kaip lengvai jomis galima naudotis.