Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Specialistai patikino: dėl pakitusio geriamojo vandens nerimauti nereikia

Raimonda Bernatavičienė  •  raimonda@alytusplius.lt  •  13:21, 2020-06-30
Asociatyvi nuotr.
AlytusPlius.lt nuotr.

Kai kurių gatvių Alytuje gyventojai, geriamajame vandenyje pastebėję smulkias juodas daleles, sunerimo dėl vandens kokybės. Tačiau kaip paaiškino „Dzūkijos vandenų“ atstovai, nerimauti nėra ko. Ši problema – laikina. O vizualiai kitaip atrodantis vanduo sveikatai pavojaus nekelia.

 

Kaip sakė  „Dzūkijos vandenų“ Gamybos departamento vadovas Leonas Mackevičius, laikina problema susidarė dėl padidėjusio vandens suvartojimo bei vandens tekėjimo krypčių ir greičių pasikeitimo.

 

Vandens tekėjimo kryptys keitėsi dėl atliktų darbų vandentiekio stotyje, naujų įrenginių įvedimo ir paruošimo eksploatuoti. Kuri laiką, kol buvo atliekami naujų filtrų paleidimo derinimo darbai, vanduo buvo tiekiamas iš vienos vandentiekio stoties, esančios Pulko gatvėje. Užbaigus paleidimo derinimo darbus ir pradėjus tiekti vandenį iš abiejų stočių, pasikeitė vandens tekėjimo kryptys ir greičiai.

 

Pasikeitusi vandens tekėjimo kryptis bei padidėję vandens tekėjimo greičiai lėmė vamzdynuose susikaupusių medžiagų patekimą į miesto vartotojams tiekiamą vandenį. Kai kurių miesto gatvių (Jaunimo, Kaštonų ir Jurgiškių) gyventojai iš čiaupo tekančiame vendenyje pamatė iškritusias juodas nuosėdas, tai – mangano oksidas. Jis nėra žalingas žmogaus sveikatai, tačiau parodo vandens kokybinius parametrus.

 

Pats manganas yra nematomas, bet susijungęs su anglies dioksidu (anglies dioksido yra visame geriamajame vandenyje), jis virsta mangano oksidu, kuris matomas juodų, minkštų dalelių pavidalu. Jas žmonės ir pastebi geriamajame vandenyje.

 

Nors estetiškai vanduo atrodo ne taip, kaip turėtų, mangano kiekis higienos normų neviršija ir pavojaus sveikatai nekelia.

 

Be to bendrovės „Dzūkijos vandenys“ specialistai situaciją stebi kiekvieną dieną. Tiria vandens kokybę vandenvietėse, o taip pat ir pas vandens vartotojus. Gavę pranešimą apie problemą, iškart reaguoja ir imasi ją spręsti: plauna vandentiekio tinklus, deda slėgio reguliatorius.

 

„Problemą išsprendžiama, bet tai nereiškia, kad ji neatsinaujins vėl. Nepatogumai kyla tik tam tikrose vietose. Dalis vandentiekio tinklų yra renovuota, tačiau norint renovuoti juos visus, prireiktų milžiniškų investicijų“, - sakė L. Mackevičius.

 

Jis patikino, kad „Dzūkijos vandenys“ užtikrina, kad vandens kokybė atitiktų tris rodiklius: mikrobiologinį, toksinį ir indikatorinį.  Pavojingiausi yra normas viršijantys mikrobiologiniai ir toksiniai rodikliai. O indikatoriniai yra tie, kurie tiesiogiai nėra susiję su vandens kenksmingumu, tačiau parodo geriamojo vandens kokybinius parametrus – tarp jų ir mangano kiekį.

 

Litre vandens po apdorojimo lieka 50 miligramų mangano. Tai yra higienos normas atitinkantis kiekis. Tačiau atsiradus vizualioms problemoms ar artėjant prie didesnės ribos, vandentiekio tinklai yra plaunami.

 

„Einame link kokybės, pasitelkiame modernesnes technologijas, atliekame rekonstrukcijas, darbus, kurie kartais iššaukia nedideles, laikinas problemas. Imamės visų priemonių, kad vartotojams nepatogumų dėl to tektų patirti kuo mažiau“, - kalbėjo L. Mackevičius.