Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Rudenį aplinkos tvarkymo darbų ne mažiau nei vasarą

Alytaus rajono savivaldybės administracijos Komunikacijos skyriaus informacija  •    •  16:06, 2023-11-13
aitininkų seniūnijos bendruomenė „Makniūnų sodžius“ susirinko į talką.
Alytaus rajono savivaldybės nuotr.

Lapais nukloti gyvenviečių šaligatviai, aikštės ir kitos viešosios erdvės kelia nemažai rūpesčių. Nors ir ne šiukšlės, bet juos reikia surinkti ir išvežti. Alytaus rajono savivaldybės seniūnijose aplinkos priežiūros darbams pasitelkiami socialinę pašalpą gaunantys gyventojai, padeda bendruomenės ir įstaigos. Kai kurie pagalbininkai netgi atvyksta su savo transportu. Seniūnai ne tik organizuoja darbus, bet taip pat ima grėblį, sėda prie traktoriaus vairo ir kartu tvarko seniūnijos aplinką.

 

Sugrėbti ar sušluoti lapai sudedami į didmaišius ir seniūnijų turimais lengvaisiais traktoriais-keturračiais, priekabomis vežami į žaliųjų atliekų konteinerius, Alytaus regiono atliekų atliekų centro atliekų surinkimo aikšteles arba kompostuojami.

 

Vieni seniūnai sulaukia pagalbos, kiti jos pasigenda

 

Daugų mieste, kuriame daug lapuočių medžių, seniūnijai aplinką tvarkyti padeda ir įmonė „Raguvilė“. Seniūnė Irma Kašėtienė pastebi, kad daugiškiai taip pat neabejingi – bendruomenės, daugiabučių namų gyventojai, įstaigos, įmonės savo teritorijas susitvarko pačios.

 

Miroslavo seniūnė Oksana Čeponienė sugrėbtus lapus išveža prie automobilio prisikabinta priekaba. Tačiau sulaukia ir pagalbos. „Daug metų aplinką tvarkantis seniūnijos gyventojas padeda su savo arkliuku ir vežimu. Esu jam dėkinga“, – sako seniūnė. Pasak jos, žmonės nori gyventi gražioje aplinkoje, tad tvarkosi patys, bendruomenės organizuoja talkas.

 

Butrimonyse lapai renkami ne tik grėbliais, bet ir lapų pūstuvo pagalba.

 

Seniūnas Andrius Karlonas apgailestauja, kad kasmet vis mažiau gyventojų prisideda tvarkant daug lankytojų sulaukiantį istorinį Butrimonių miestelį. Pasitaiko atvejų, kai gyventojai lapus iš savo kiemų tiesiog išgrėbia į gatvę. Seniūnija su visuomenei naudingus darbus dirbančiais žmonėmis aplinką tvarko tiek prie bažnyčios, tiek prie koplyčios ir savivaldybei pavaldžių įstaigų, prižiūri visas viešąsias erdves, kapines, šaligatvius. „Šį pavasarį mokyklos mokiniai aktyviai tvarkė gimnazijos teritoriją, tad personalui darbo buvo mažiau, gal vėl sugrįš lapų grėbimo talkos bent prie mokyklos“, – viliasi seniūnas.

 

O štai Alovės seniūnijos seniūnas Jonas Baliukonis pasidžiaugė, kad Venciūnų kaimo seniūnaitis suorganizavo aplinkos tvarkymo darbus ir lapus išvežė savarankiškai. Patys aplinką tvarko ir kaimo daugiabučių gyventojai. Seniūnas pasirūpino tik didmaišiais žaliosioms atliekoms ir jų išvežimu.

 

Jei nespės, organizuos talką

 

Aktyviomis bendruomenėmis, kurios pačios susitvarko teritorijas, pasidžiaugė ir Alytaus seniūnijos seniūnas Kęstutis Tumynas, Raitininkų seniūnas Arūnas Laukaitis. „Jeigu orai bus palankūs, suspėsime viską sutvarkyti. Jeigu nespėsime, pavasarį darysime talką ir susitvarkysime. Dar nebuvo metų, kad nesutvarkytume mums priklausančių viešųjų erdvių. Labai pagelbėtų traktoriukas ir akumuliatorinis lapų pūstuvas“, – sako seniūnas.

 

Kartu su darbininkais aplinką tvarkančiam Nemunaičio seniūnui Rimantui Avižieniui tenka ne tik lapus grėbti, bet ir surinkti prie seniūnijos kapinių paliktas betono atliekas, pakrauti jas į priekabą ir išvežti. Tačiau jis džiaugiasi aktyviomis Nemunaičio ir Užupių bendruomenėmis, kurios rūpinasi gyvenviečių aplinka, prižiūri viešąsias erdves.

 

Tvarkomas Daugų skvero gėlynas.

 

Žaliosios atliekos – tik į joms skirtas vietas, deginti lapus galima ne visur

 

Seniūnijose, daugiausia prie kapinių, yra pastatyti žaliųjų atliekų konteineriai. Prie Butrimonių daugiabučių namų seniūnija yra įrengusi aptvarą, iš kurio susikaupusias atliekas perveža į joms skirtą vietą.

 

Seniūnų pastebėjimu, vis dėlto dauguma gyventojų sugrėbtus lapus kompostuoja, o sausus degina.

 

Alytaus rajono savivaldybės administracijos Komunalinio ir architektūros skyriaus vyriausioji specialistė Živilė Sojienė primena, gyventojai žaliąsias atliekas gali vežti į žaliųjų atliekų surinkimo konteinerius arba įsigyti kompostavimo dėžes ir tam tikras atliekas kompostuoti savo kiemo ūkio erdvėje. Taip pat tokias atliekas galima pristatyti į žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles.

 

Deginti lapus galima ne visur

 

Augalinės kilmės liekanas lauko sąlygomis leidžiama deginti tada, kai nėra galimybių jų kompostuoti (arba kai kompostavimas gali lemti augalų kenkėjų plitimą) ar kitaip panaudoti, bet ne arčiau kaip 30 metrų nuo statinių ir tik surinktas (sugrėbtas) į krūvas. Deginant reikia būti atsargiems ir nepažeisti aplinkosaugos reikalavimų, ugniavietę būtina nuolat stebėti, o baigus deginti – užgesinti vandeniu ar smėliu.

 

Draudžiama surinktus augalus deginti miestuose ir miesteliuose, miške, aukštapelkėse, durpingose vietose ar vietovėse, esančiose arčiau kaip 50 metrų nuo miško, aukštapelkės ar durpingos vietos (išskyrus laužų kūrenimui nustatytose vietose). Kartu su žaliosiomis atliekomis negalima deginti bet kokių buitinių, pramoninių ir kitų atliekų, išskyrus atvejus, kai deginama mediena neapdorota jokiomis cheminėmis medžiagomis (dažais, lakais, klijais, impregnuojančiomis medžiagomis ir t. t.).

 

Alytaus rajono savivaldybės seniūnijose aplinkos priežiūros darbams pasitelkiami socialinę pašalpą gaunantys gyventojai, padeda bendruomenės ir įstaigos.

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai