Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt


Vakar mus skaitė 17 841

Rajono meras: dėl pagalbos ūkininkams gal reikės susimažinti atlyginimus

Alytusplius.lt  •    •  19:49, 2019-10-31
Norinčių padėti daug, bet žinančių, kaip – nėra.
AlytusPlius.lt nuotr.

Savaitė po gaisro: norinčių padėti daug, bet žinančių, kaip – nėra. Tokia situacija po gaisro nuostolius skaičiuojančiame Alytuje ir pieną į srutų duobes jau pilančiame Alytaus rajone. Jo vadovas meras Algirdas Vrubliauskas sukvietė daugybės institucijų atstovus, ieškodamas pagalbos nepavydėtinoje situacijoje atsidūrusiems rajono ūkininkams.

 

Bet su ta pagalba iš centrinės valdžios, regis, bus sudėtinga. Tad susitikime nuskambėjo netikėtas A. Vrubliausko pažadas susimažinti savivaldybėje atlyginimus, gal net mažinti biudžeto išlaidas kultūros reikmėms, jeigu centrinė valdžia nekompensuos ūkininkų patiriamų nuostolių.

 

Šis mero pažadas buvo palydėtas plojimais, kuriuos jo autorius pakomentavo taip: „ Čia ne dėl to, kad plojimų reikia, savivaldos rinkimai dar toli. Aš iki šiol bandžiau ramiau kalbėti, bet dabar žiūriu, jog kasdien klausimų daugėja, bet atsakymų neturime“.

 

A. Vrubliauskas sakė, kad rajono ūkininkų bėdoje savivaldybė tikrai nepaliks. „Reikia aiškumo ir konkretumo. Nepaisant to, kad visi lyg ir nori padėti, bet kol kas nelabai gaunasi. Kartais pasijuntu labai durnai prieš žmones, kurie man skambina.“

 

Alytaus rajono savivaldybės posėdžių salė vienu kartu, ko gero, dar nebuvo mačiusi tiek garbių ponų iš Vilniaus: penki Seimo nariai, Sveikatos apsaugos viceministras, ministerijų tarnautojai, savivaldybės tarybos nariai. Ji buvo sausakimša ir nuo ūkininkų, kurių pagrindinė problema šiandien – niekas Alytaus rajone nebesuperka pieno ir mėsos.

 

 

Nepaisant to, kad Valstybinė veterinarijos ir maisto tarnyba užteršta zona laiko 25 kaimus Alytaus rajone, perdirbėjai, jau išgąsdinti tos pačios tarnybos, dėl šventos ramybės nusprendė apsidrausti. Prieš keletą dienų būtent VMVT nurodymu, gamintojai privalėjo iš prekybos centrų išimti keliasdešimt tonų pagamintos pieno produkcijos, nors duomenų, kad ji būtų užteršta, nebuvo.

 

Darius Remeika, Valstybinės veterinarijos ir maisto tarnybos direktorius, susirinkusiems sakė, kad naujausiais duomenimis, iš dvylikos paimtų dar septyniuose pieno mėginiuose, atrinktuose iš gaisro paveiktos teritorijos (Alytaus rajono Miklusėnų, Karklynų, Genių ir Vytautiškių kaimų), buvo rastas padidintas dioksinų kiekis.

 

VMVT iki lapkričio mėnesio buvo atrinkusi 95 mėginius. Šachtinių šulinių vandens, pieno, vaisių ir daržovių, rapsų želmenų ir pašarų mėginiai atrinkti dioksinų, sunkiųjų metalų (švino, arseno, kadmio, gyvsidabrio, nikelio, chromo), daugiaciklinių aromatinių angliavandenilių, nitritų, nitratų nustatymui.

 

Direktoriaus teigimu, spėjama, kad labiausiai užterštos teritorijos gali būtų į šiaurę ir šiaurės-vakarus nuo gaisro židinio. „Teršalų pasklidimas yra nevienodas, yra identifikuoti 25 kaimai, pieno supirkimas maisto produktų gamybai iš jų negalimas. Šiandien kalbėjomės su Vievyje esančia įmone „Modus Energy“, kuri galėtų panaudoti pieną kitoms reikmėms, tačiau kol kas nėra išspręstas tokios produkcijos surinkimas“, - sakė direktorius.

 

 

Atsakydamas į klausimą, ką daryti dėl mėsinių gyvulių, kurių skerdimui Alytaus rajone taip pat niekas nebesuperka, VMVT vadovas sakė, kad yra paimti paskerstų gyvulių mėginiai, atsakymai dėl jų užterštumo bus po maždaug 10 dienų. Pasak D. Remeikos, tada bus aiškesnė situacija ir rekomendacijos bei sprendimai.

 

Pasak Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko Andrejaus Stančiko, tenka tik apgailestauti, kad sprendimai vėluoja, klausimų daugiau negu atsakymų ir žemdirbiams belieka fiksuoti nuostolius ir kreiptis į Vyriausybę, tikintis, kad ji atlygins patirtus nuostolius. Pasak jo, yra fondas ekstremalioms situacijoms, tiesa, lėšos jam ne tokios jau ir didelės.

 

„Trys šimtai tūkstančių? Čia man vienam ar visiems ūkininkams?“, - perklausė ūkininkas Arūnas Nenortas iš Kriaunių kaimo, prieš keletą dienų jau išpylęs ant žemės šešias tonas pieno – 2 tūkstančius eurų.

 

Alytaus rajono savivaldybės mero A. Vrubliausko įsitikinimu, nieko nelaukiant reikia rajono žmonėms kartu su seniūnų pagalba fiksuoti patiriamus nuostolius, vesti prarandamos produkcijos apskaitą ir rengti prašymus kompensuoti nuostolius.

 

Taip pat, jo vertinimu, atitinkamos valstybės institucijos turi kuo greičiau apibrėžti tikslią ir konkrečią užkrato zoną, kad visiems būtų aišku, kur ir kokia veikla yra ribojama. „Reikia sprendimų ir atsakymų į klausimus – ir kuo greičiau, ne po dešimt dienų ar mėnesio“, - kalbėjo Alytaus rajono savivaldybės meras.

Nieko paguodžiančio pasakyti negalėjo ir Aplinkos apsaugos departamento Alytaus aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkas Č.Meržvinskas. 

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
Komentarų nėra