Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt


Vakar mus skaitė 23 470

R. Markauskas. Metas istoriniam teisingumui ir Dainavos savivaldybei

Rokas Markauskas  •    •  8:55, 2019-03-22
R. Markauskas.
Asmeninio archyvo nuotr.

Kad pribrendo laikas traukti į dienos šviesą giliame stalčiuje laikomą Alytaus miesto ir rajono savivaldybių sujungimo projektą, aišku kiekvienam, kas bent kiek nešiojasi masės tarp ausų.

 

Rajono-miesto dichotomija yra toks pats absurdiškas sovietinis reiškinys, kaip žibalinė Vladimiro Lenino spingsulė arba vaikams indoktrinuoti skirtas propagandinis žurnalas „Genys”. Jei nežinot šių dviejų minėtų dalykų, pasiklauskit apie tai savo tėvų ir tuo pačiu apkaltinkit juos, kad jų karta, kuriai teko malonumas matyti sovietų sąjungos mirtį, į jos grabą neįmetė rajonų reiškinio.

 

Be abejo, ne visi sovietmečiu atsiradę reiškiniai yra blogi. Bet, po velnių, rajonas tiesiog saugo savyje tą sovietinį absurdą – rajono administracijos centro įkūrimas miesto centre puikiai tą paliudija.

 

Šis rašinys tai ne tik sovietinį paveldą naikinančio fanatiko svaičiojimai. Jei jūsų neįtikino sovietinio paveldo teiginys, galime pateikti pluoštą ekonominių-socialinių argumentų, kodėl reikia Alytaus rajoną sujungti su miestu: sumažėtų biurokratinė hidra, palengvėtų kasdienė švytuoklinė gyventojų emigracija kryptimi rajonas-miestas ir atgal, sustiprėtų švietimas, atsirastų bendra infrastruktūra ir būtų galima vykdyti bendrus projektus, galiausiai, žmonėms nereiktų apsimestinai didžiuotis, jog gyvena sovietų sukurtame administraciniame vienete ir kęsti rajono-miesto dichotomijos sukeltų kompleksų.

 

Kodėl būtent dabar tai aktualu? Todėl, kad 2019-uosius LR Seimas paskelbė Lietuvos Nepriklausomybės kovų atminimo ir Lietuvos vietovardžių metais. Tai reiškia, jog reikia ne tik sujungti Alytaus miesto ir rajono savivaldybes, bet ir atkurti teisingumą, pavadinant jas  istoriniu pavadinimu – Dainavos savivaldybe.

 

Gal šiuo metu tokia idėja skamba kaip iš fantastikos srities, tačiau taip ne tik sunaikintume seną sovietinį paveldą, vadinamą rajonais, bet ir pagerbtume Lietuvos Nepriklausomybės kovų atminimą, nes būtent taip Dainavos apygardos partizanai vadino mūsų kraštą.  

 

Ar Alytaus politikams užteks politinės valios ištiesti rajono gyventojams ranką? Rinkiminių debatų metu vieninteliam  Šarūnui Klėgeriui užteko ryžto rėžti tiesą į akis: „Alytus tiesiog dūsta rajono žiedinės savivaldybės gniaužtuose”, - rinkimų metu sakė tuomet dar kandidatas į Alytaus miesto merus Š. Klėgeris. Ar drąsos nepopuliariems sprendimams atsiras į Alytaus politinės padangės aukštumas šovusiam Nerijui Ciesuliui? Pamatysim.

 

Be abejo, reikia pripažinti, kad sujungimo projektas dabar ant bobų liežuvių pakabintas. Neva ponu ant savo sprando būti geriau. Bet tokios šnekos turi politinę potekstę. Rajono prijungimas prie miesto sumaišytų kortas seniems rajono diktatoriams, nes gauti Dainavos savivaldybės mero postą reiktų daug daugiau balsų.

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
Komentarų nėra