Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Policija stebi ir virtualią erdvę: po straipsniu „pasireiškusiam“ komentatoriui – gresia nemalonumai

Raimonda Bernatavičienė  •    •  14:54, 2022-12-15
Apie Virtualaus patrulio darbą ir pažeidimų, nusikalstamo turinio identifikavimą elektroninėje erdvėje papasakojo Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.
Policijos departamento nuotr.

Sakoma, žodis – ne žvirblis, išlėkė – ir nepagausi. Šis posakis labai tiktų ir tiems, kurie rašo komentarus įvairiuose socialiniuose tinkluose ar internetiniuose portaluose po publikacijomis, net nesusimąstydami apie savo žodžius. Vienas po straipsniu AlytusPlius.lt portale parašytas komentaras sulaukė teisėsaugos dėmesio ir panašu, kad jo autorius turės rimtų nemalonumų. Savo komentare jis atviru tekstu skatino palaikyti Rusiją bei Rusijos prezidentą, nes esą kitaip – blogai baigsis,  reiškė neapykantą ukrainiečiams bei šlovino Sovietų sąjungą.

 

Už nepykantos kurstymą sulauks atsakomybės

 

„<…> PALAIKOM RUSIJA IR KAIMYNĄ BEI RUSIJOS FEDERACIJOS PREZIDENTĄ nes kitaip blogai jums baigsis V Z už būsimą SOVIETŲ SAJUNGĄ!!“ – tai dalis komentaro (red. kalba netaisyta), kurį po straipsniu paskelbė kol kas nenustatytas asmuo.

 

Šis komentaras neprasprūdo pro Lietuvos policijos Virtualaus patrulio akis. Jis minėtus žodžius vertina kaip galimą neapykantos kurstymą. Medžiaga yra surinkta, pradėtas tyrimas. Reikiami duomenys – perduoti policijai.

 

Ši situacija tik parodo, kad komentuojant savo mintis reikėtų reikšti itin atsakingai. Kitaip – gali tekti turėti reikalų su policija. Dažnai pasitaiko ir įžeidžiančio, šmeižiančio turinio komentarų, o atsižvelgiant į geopolitinę, situaciją suaktyvėjo ir tokie, kurie kursto neapykantą, nesantaiką tautų atžvilgiu, šloviną šalį agresorę ir atvirai pritaria karo smurtiniams nusikaltimams. Dar kiti – nevengia viešai demontruoti draudžiamus nacistinius ar komunistinius simbolius. 

 

Kaip jau minėta, virtualią erdvę akylai stebi pernai startavęs taip vadinamas Lietuvos policijos Virtualus patrulis, kurio pagrindinė užduotis yra nusikalstamų veikų ar administracinių nusižengimų prevencija elektroninėje erdvėje. Šia kryptimi diba trys policijos pareigūnai.

 

Rusijai pradėjus karą prieš Ukrainą, Virtualus patrulis ne kartą akcentavo, kokia atsakomybė gali būti taikoma už aukščiau išvardintus atvejus. Tačiau jų vis tiek pasitaiko.

 

Protokolai – ir už draudžiamų simbolių demonstravimą 

 

Lietuvos policijos pateiktais duomenimis, Virtualus patrulis nuo šių metų sausio 1 iki gruodžio 6 d. užregistravo 184 pranešimus dėl draudžiamos simbolikos demonstravimo.

 

„Galbūt įsimintiniausias atvejis, susijęs su nacistinių ar komunistinių simbolių platinimu ir demonstravimu virtualioje erdvėje, kuomet virtualus patrulis savo Facebook puslapyje pasidalino pranešimu apie tai, kad yra draudžiama demonstruoti nacistinius ar komunistinius simbolius. 

 

Netrukus po šiuo pranešimu vienas įžūlus „drąsuolis“ parašė komentarą su draudžiama komunistine simbolika. Šis veikėjas buvo nedelsiant identifikuotas ir jam surašytas administracinių nusižengimų protokolas“, - pasakojo Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.

 

Tai pat Virtualus patrulis nuo šių metų sausio 1 iki gruodžio 6 d. užregistravo 52 pranešimus, susijusius su galimai neapykantos kalbos kurstymu viešojoje erdvėje. Už tai numatoma baudžiamoji atsakomybė.

 

„Negalime išskirti kokio nors konkretaus neapykantos kurstymo karo kontekste atvejo, kadangi visi atvejai yra labai unikalūs. Galime paminėti, kad neapykantos kurstymo atvejai dažniausiai yra susiję su tam tikrais visuotiniais įvykiais, žiniasklaidoje publikuojamais straipsniais ir panašiai“, - teigė R. Matonis.

 

Prieš rašant – gerai pagalvokite: jūsų įrašas neliks nepastebėtas

 

Virtualaus patrulio viena iš pagrindinių funkcijų yra viešosios erdvės stebėsena (monitoringas), kurios metu ir yra identifikuojami visi galimi pažeidimai. Tačiau didelę dalį informacijos pateikia ir socialinių tinklų vartotojai. Gavęs tokią informaciją, Virtualus patrulis ją patikrina ir įvertina, o nustačius administracinio nusižengimo ar nusikalstamos veikos požymių – tokią informaciją perduoda tolimesniam tyrimui.

 

Pamačius socialiniuose tinkluose ar kitur virtualioje erdvėje netinkamus komentarus, įrašus, ar kitą neigiamą informaciją, Virtualus patrulis pataria apie tai pranešti Facebook administratoriams (report), taip pat blokuoti tokius asmenis ir niekada neduoti neapykantos kurstytojams „atgalinio ryšio“: neatsakyti į jų komentarus, neprovokuoti konflikto. 

 

Taip pat, pastebėjus neapykantos kalbos apraiškų, apie tai galima pranešti elektroninių paslaugų portalu www.epolicija.lt, arba privačia žinute soc. tinkle Facebook Policijos virtualus patrulis. Apie tokius atvejus galima informuoti  ir www.manoteises.lt arba www.nepyka.lt

 

„Patartumėme gerai pagalvoti prieš imantis kokių nors veiksmų, ypatingai – jeigu tie veiksmai yra draudžiami. Yra labai geras posakis: kas atsiduria internete – čia ir pasilieka. Taip pat Lietuvoje yra labai daug pilietiškų žmonių, kurie labai nepakantūs žalingam turiniui“, - akcentavo R. Matonis.

 

Pasak jo, kiekvienam asmeniui, nesvarbu ar tai tariamas „influenceris“ ar ne, galioja tie patys teisės aktai, todėl neišskiriant jų, jei yra pradedamas tyrimas ir nustatomas pažeidimas – jie taip pat sulaukia analogiškos atsakomybės.

 

Būkite „atsparūs“ dezinformacijai ir nepakantūs nusikalstamo pobūdžio turiniui

 

Naršydami internete kasdien susiduriame su daugybe naujienų. Nenutrūkstamame komunikacijos sraute privalu išlikti budriems ir kritiškai vertinti pateiktą informaciją, kadangi virtualioje erdvėje gausu ir dezinformacijos, kuria tikslingai siekiama suklaidinti vartotoją ir formuoti būtent tokią nuomonę, kuri kažkam būtų palanki ar naudinga.

 

Maža to, atsižvelgiant į geopolitinę situaciją, virtualioje erdvėje, socialiniuose tinkluose, fiksuojami propagandos atvejai. O taip pat, kaip jau minėta –  karo kontekste padaugėjo ir tam tikro pobūdžio informacijos, už kurios sklaidą gali grėsti administracinė ar net baudžiamoji atsakomybė. 

 

Tad norint įsitikinti naujienų, informacijos patikimumu, būtina tikrinti pirminį šaltinį, lyginti informaciją, kitaip sakant – būti „atspariems“ dezinformacijai. 

 

Taipogi, ką rodo aprašyti pavyzdžiai, labai svarbu gerai apgalvoti ir savo paties žodžius bei mintis, prieš jas skelbiant viešai. O virtualioje erdvėje, pastebėjus netinkamo, draudžiamo ar nusikalstamo turinio įrašus, apie tai informuoti atitinkamas tarnybas ir užkirsti kelią tokios informacijos sklaidai.

 

Šis straipsnis yra dalis bendro Pilietinio Atsparumo Iniciatyvos bei Vokietijos ambasados Lietuvoje projekto, skirto didinti jaunimo pilietinį aktyvumą ir skaitmeninį atsparumą. Straipsnio turinys nebūtinai atitinka oficialią rėmėjų poziciją.