Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Pasipiktinę kaimo gyventojai savivaldybės vadovui: grąžinkite paminklą – „pavogtą“ istoriją

AlytusPlius.lt informacija  •    •  11:38, 2023-11-20
Dėl dingusio paminklo – gyventojų pasipiktinimas.
Skaitytojų nuotr.

„Kone tris dešimtmečius prie mokyklos stovėjo gyventojų lėšomis pastatytas paminklas mokytojams. Jis skirtas ir nuo sovietų nukentėjusiems, sušaudytiems ir čia mokytojavusiems gyviems pedagogams. Paminklas buvo šviesos žiburėlis kaime, tačiau vieną dieną paslaptingai dingo, iškvietėme policiją, kad užfiksuotų faktą“, - pasakojo Prienų rajono, Žiūronių kaimo gyventoja Daivutė Brazaitienė.

 

Į AlytusPlius.lt redakciją dėl šios situacijos kreipėsi ir daugiau gyventojų, prašydami paaiškinti priežastis, dėl ko nuspręsta skulptūrą demontuoti, kieno tai sprendimas. Žmonės surinko 85 parašus ir įteikė Prienų rajono merui bei reikalauja skulptūrą grąžinti.

 

„Pavogta“ istorija

 

Negana to, kad skulptūros biustas jau nugabentas greta Balbieriškio mokyklos, šeštadienį į Žiūronių kaimą atvykęs specialistas norėjo iškasti ir postamentą. Susirinkę kaimo žmonės to daryti neleido, tad kiek pakasęs – iš vietos pasišalino.

 

„Mums paaiškinta, kad nuspręsta paminklą perkelti prie Balbieriškio mokyklos. Tačiau mūsų niekas neatsiklausė. Dabar seniūnė pasakoja, kad 2021 metais pritarė buvusi seniūnaitė. Ji tam viena ir pritarė, tačiau iniciatyva 1996 metais pastatyti paminklą kilo šviesios atminties buvusiam bendruomenės pirmininkui Alfonsui Vitkauskui. Surinktos lėšos. O dabar mūsų istoriją tarsi pavogė. Biustas dabar už Balbieriškio mokyklos tvoros  paramstytas maišais – ar čia pagarba istorijai?“, - kalbėjo Žiūronių kaimo gyventoja D. Brazaitienė.

 

Sako kaip tik norėjo pagerbti istoriją

 

Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas šiuo metu atsotogauja, situaciją pakomentavo jo pavaduotoja Jūratė Zailskienė.

 

„Seniūnė buvo įpareigota tai aptarti su bendruomene. Sprendimas perkelti skulptūrą buvo priimtas dar 2021 metais seniūnaičių sueigoje. Seniūnaitė pritarė. Dabar sunku komentuoti, ar pakako viešumo. Blogų kėslų niekas neturėjo, tiesiog jau buvo gaunama skundų, kad skulptūra neprižiūrima. Tad numatėme lėšų skulptūros atnaujimui ir perkelsime ją prie veikiančios Balbieriškio mokyklos“, - paaiškino J. Zailskienė.

 

Skulptūros perkėlimui ir rekonstrukcijai skirta 7260 eur.

 

Perkelti skulptūrą prireikė po to, kai buvusios mokyklos, vėliau ir bibliotekos pastatas, tarybos sprendimu, buvo įtrauktas į privatizuojamų objektų sąrašą. „Žinote, kažkas įsigys žemę, pastatą ir veikiausiai nenorės, kad stovėtų skulptūra. Ir net parduoti su skulptūra būtų kvailystė. Tad ją pagerbiame rekonstruodami ir perkeldami šalia mokyklos, mat ir skirta mokytojams“, - komentavo Prienų rajono savivaldybės vicemerė.

 

Reikalauja paminklą grąžinti

 

Nukėlus privačiomis lėšomis statytą paminklą mokytojams – aistros nerimstas. Įteikę parašus savivaldybės vadovams, žmonės reikalauja, kad paminklas būtų grąžintas.

 

„Mes reikalaujame paminklą grąžinti, palikti šią istoriją Žiūronių kraštui, kad nereikėtų jos perrašyti mūsų kartai. O jeigu ši skulptūra kažkaip trukdo, lai išskiria žemės sklypą ir jame pastatykime paminklą mokytojams. Mes jaučiame sentimentus tai skulptūrai, jaučiamės nesvarbūs, neišklausyti, su mumis nepasitarta, neatsiklausta“, - teigė Žiūronių kaimo atstovė D. Brazaitienė.

 

Pirmoji skulptūros užmačia buvo ją pastatyt 1947 metais Žiūronių mokykloje pradėjusiam dirbti ir 1952 metais Baltarusijos teritorijoje sušaudytam mokytojui Kazimierui Petraškai atminti. Pagal dailininko paveikslą, buvo išlietas jo biustas. Vėliau kaimo gyventojai pasitarė ir skyrė paminklą visiems šio krašto mokytojams.

 

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai