Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Pagerbdami mirusiuosius nepamirškime atsakomybės aplinkai

Alytaus rajono savivaldybės administracijos Komunikacijos skyriaus informacija  •    •  11:13, 2023-10-31
Lietuvos karių kapai ir partizanų paminklas yra Daugų kapinėse.
Alytaus rajono savivaldybės nuotr.

Artėjant Visų šventųjų ir mirusiųjų atminimo dienoms, kapinėse daug daugiau artimųjų kapavietes tvarkančių žmonių nei įprastai. Alytaus rajono kapinėse yra palaidota nemažai asmenybių, kovojusių už Lietuvos laisvę ar vykdžiusių kitą reikšmingą veiklą. Savivaldybė kviečia nepraeiti pro šalį ir uždegti žvakutę ant jų kapų, o pagerbiant mirusiuosius, nepamiršti atsakingai tvarkyti kapinių atliekas.

 

Atminimo žvakutė – ne tik artimiesiems

 

Alytaus rajone yra 58 kapinės, kurios dėl jų istorinės, išliekamosios vertės įregistruotos į Kultūros vertybių registrą, kai kurioms kapavietėms suteiktas kultūros paveldo objektų statusas.

 

Alytaus rajono savivaldybė kviečia Visų šventųjų ir mirusiųjų atminimo dienomis pagerbti ne tik artimųjų atminimą, bet ir žmonių, kurie paliko pėdsaką istorijoje.

 

Grafaitės Juzefos Korevaitės antkapinis paminklas.

 

Nemunaičio kapinėse, datuojamose 1797 m., palaidoti paskutinis jame buvusio pranciškonų vienuolyno (vasarnamio) vienuolis Liudvikas bei bažnyčios rėmėjas Romualdas Karčiauskas, yra nemažai pokario kovose kritusių partizanų kapų. Miestelyje dar yra senosios žydų kapinės, kurios įtrauktos į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą.

 

Nemunaityje suremontuota gatvė į kapines.

 

Butrimonių miestelio kapinėse yra kultūros paveldo objektų – tai mediniai kryžiai, Kmieliauskų šeimos antkapinis paminklas, kurio skulptorius – rajono garbės pilietis Antanas Kmieliauskas, Lietuvos partizanų kapas (paminklas), kuriame palaidoti 5 Dainavos apygardos Dzūkų rinktinės kunigaikščio Margio grupės partizanai, žuvę 1944 m. gruodį kautynėse su NKVD daliniu Gojaus miške.

 

Lietuvos nepriklausomybės kovų karių kapai yra Rumbonių kaimo kapinėse. Jose yra ir grafaitės Juzefos Korevaitės, mirusios 1908 m., kapas, kurio balto marmuro antkapinis paminklas paskelbtas dailės paminklu. Jį sukūrė žymus Varšuvos skulptorius Pijus Velionskis.

 

Lietuvos nepriklausomybės kovų karių kapai Rumbonių kapinėse.

 

Alytaus rajono kapinėse yra laivės kovotojų kapų. Miroslave kapinėse prie bažnyčios palaidoti trys Lietuvos kariuomenės kariai, žuvę 1920 m.: Jonas Mažeika, Ignas Švetkauskas, Antanas Daugininkas. Iki šių dienų išliko tik vienas kryžius J. Mažeikai, tačiau yra žinių, jog šių trijų žuvusių karių kapai yra greta vienas kito. Lietuvos karių kapai ir partizanų paminklas yra Daugų kapinėse, partizanų – Alovės, neveikiančiose Mančiūnų kapinėse – savanorio kario Liudviko Stanišausko kapas.

 

Miroslavo kapinėse – 1920 m. Lietuvos kario Jono Mažeikos kapas.

Alovės seniūnijos neveikiančiose Mančiūnų kapinėse yra savanorio kario Liudviko Stanišausko kapas.

 

 

Simno kapinėse yra du paminklai partizanams – žuvusiems Kalniškės mūšyje ir Liepakojų kaime. 2019 m. šeimos kapavietėje palaidoti 1957 m. sušaudyto KGB kalėjime partizano, kario savanorio Albino Ivanausko-Perlo, surasto kasinėjant Našlaičių kapines Antakalnio kapinių teritorijoje Vilniuje, palaikai. Simno seniūnijos Pošnelės miške yra paminklas žydų sušaudymo vietoje.

 

1957 m. sušaudyto KGB kalėjime partizano, kario savanorio Albino Ivanausko-Perlo kapavietė Simno kapinėse.

 

Krokialaukio kapinėse palaidotas Tomas Norus-Naruševičius, 1921–1923 m. buvęs Lietuvos pasiuntinys Londone, 1923–1924 m. – Lietuvos susisiekimo ministras.

 

Tomo Noraus-Naruševičiaus, 1921–1923 m. Lietuvos pasiuntinio Londone. 1923–1924 m. Lietuvos susisiekimo ministro kapas Krokialaukio kapinėse.

 

Kapinių aplinka nuolat gerinama

 

Alytaus rajone yra 183 kapinės. Neveikiančios, kuriose negali būti naujų palaidojimų – 87, 1 – riboto laidojimo. Savivaldybė prižiūri 95 veikiančias amžinojo poilsio vietas – tvarko bendrąsias teritorijas, privažiavimus, takus, šalina avarinius medžius, rūpinasi, kad būtų vandens, tvarkomos atliekos.

 

Šiemet Simne atnaujintas pėsčiųjų takas nuo bažnyčios iki kapinių aikštelės. Nemunaičio gatvėje, vedančioje iki kapinių, išlietas išlyginamasis asfalto sluoksnis, gyventojų prašymu iškirstos 8 grėsmę kapavietėms kėlę pušys, pastatyti 6 konteineriai mišrioms, 3 plastiko, stiklo ir popieriaus rūšiavimui, 1 žaliosioms atliekoms.

 

Daugų miesto kapinėse įrengtas naujas takas ir vandentiekis. Avariniai medžiai išpjauti ar apgenėti Viečiūnų, Melnytėlės, Meškučių, Rokančių ir Bukauciškių II k., Pocelonių, Daugų miesto, Vėžionių ir Pavartėnų kaimų kapinėse.

 

Per Vėlines prie Butrimonių miestelio kapinių bus įrengtas laikinas apšvietimas bei pastatytas biotualetas.

 

Kapinių atliekas taip pat reikia rūšiuoti

 

Atliekos iš konteinerių prie Alytaus rajono kapinių kelias savaites iki lapkričio pradžios išvežamos dažniau, o po Vėlinių taip pat bus kuo greičiau išvežtos.

 

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras pastebi, kad šiuo metu kapų atliekų kiekiai ypač išauga – didžiausią dalį sudaro žaliosios. Joms mesti prie didžiųjų kapinių yra pastatyti papildomi konteineriai.

 

Jeigu yra galimybė, stiklinius žvakių gaubtus reikia mesti į stiklo konteinerį, metalinius dangtelius, plastikinius įdėklus, plastiko vazonus – į plastiko. Jeigu rūšiavimo konteinerių nėra, rūšiuojamas atliekas galima pasiimti ir sumesti į specialius konteinerius prie savo namų.

 

Dirbtinės gėlės, puokštėms naudojamos kempinės, plastikiniai krepšelių karkasai perdirbti netinka – juos reikia mesti į mišrioms atliekoms skirtus konteinerius, o geriausia – visai nenaudoti.

 

Geriausias pasirinkimas mirusiųjų atminimui pagerbti – gyvos gėlės ar jų kompozicijos ir viena–dvi žvakės su daugkartinio naudojimo stikliniais gaubtais.

 

Kapinių atliekas taip pat reikia rūšiuoti.

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai