Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Nuteistas moksleivis, neteisėtai disponavęs narkotinėmis medžiagomis – kanapėmis

Alytaus apylinkės teismo Alytaus rūmų informacija  •    •  11:44, 2024-01-02
Asociatyvi nuotr.
AlytusPlius.lt nuotr.

Alytaus apylinkės teismo Alytaus rūmuose išnagrinėta baudžiamoji byla, kurioje 10 klasės moksleivis buvo kaltinamas nusikalstamos veikos, numatytos Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 259 straipsnio 2 dalyje, padarymu.


Bylos duomenimis nustatyta, jog moksleivis neteistai disponavo nedideliu kiekiu narkotinės medžiagos be tikslo ją platinti, tai yra nuo 2023 m. rugsėjo 20 d. savo reikmėms neteisėtai prie savęs – piniginėje laikė 1,238 g narkotinės medžiagos – kanapių (antžeminių dalių) iki 2023 m. rugsėjo 21 d. 12.50 val., kai parke šią narkotinę medžiagą asmens apžiūros metu surado ir paėmė policijos pareigūnai.


Teismas konstatavo, kad narkotines medžiagas moksleivis laikė savo tikslams, tai yra neturėjo tikslo jas parduoti ar kitaip platinti. Vadovaujantis Sveikatos apsaugos ministro 2003 m. balandžio 23 d. įsakymu Nr. V-239 patvirtintomis Narkotinių ir psichotropinių medžiagų nedidelio, didelio ir labai didelio kiekio nustatymo rekomendacijomis (1 sąrašas), moksleivio neteisėtai laikytos narkotinės medžiagos kiekis, kuris šiuo atveju neviršijo 5 g, atitiko nedidelį kiekį, todėl teismas sprendė, kad kaltinamojo nusikalstama veika teisingai kvalifikuota pagal BK 259 straipsnio 2 dalį.


Skirdamas bausmę moksleiviui, teismas atsižvelgė į padarytos nusikalstamos veikos pobūdį, pavojingumo laipsnį, padarymo motyvus, kaltės formą, kaltinamojo asmenybę, jį charakterizuojančius duomenis iki nusikalstamos veikos padarymo, į jo neteisėtai laikytos narkotinės medžiagos kiekį.


Kaltinamojo veika pagal pavojingumą priskiriama prie baudžiamųjų nusižengimų. Kaltinamasis prisipažino padaręs nusikalstamą veiką ir nuoširdžiai gailėjosi, tai pripažinta jo atsakomybę lengvinančia aplinkybe. Atsakomybę sunkinančių aplinkybių nebuvo. Moksleivis anksčiau neteistas, administracine tvarka nebaustas, yra nepilnametis, todėl, įvertinus aptartas bylos aplinkybes, siekiant BK 41 straipsnyje įtvirtintų bausmės tikslų, teismas moksleiviui paskyrė 4 mėnesių laisvės apribojimo bausmę, bausmės vykdymo metu paskyrė įpareigojimą tęsti mokslą bei uždraudė lankytis vietose, kur naudojamas alkoholis ir kitos psichiką veikiančios medžiagos, bausmės vykdymo metu moksleiviui taip pat uždrausta turėti, naudoti, įgyti, saugoti pačiam ar perduoti saugoti kitiems asmenims bet kokias psichiką veikiančias medžiagas bei uždrausta vartoti bet kokias psichiką veikiančias medžiagas.


Atkreipiamas dėmesys, jog bausmių sistemoje nepilnamečiui gali būti skiriamos penkių rūšių bausmės – viešieji darbai, bauda, laisvės apribojimas, areštas ir terminuotas laisvės atėmimas. Terminuotą laisvės atėmimą nepilnamečiui teismas gali skirti, jeigu yra pagrindas manyti, kad kitos rūšies bausmių nepilnamečio nusikalstamiems polinkiams pakeisti nepakanka, arba jeigu nepilnametis padarė sunkų ar labai sunkų nusikaltimą. Taip pat Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra pažymėjęs, jog nustatant nepilnamečiui skiriamos laisvės atėmimo bausmės minimalų ir maksimalų dydžius, turi būti vadovaujamasi ne tik straipsnio, už kurį teisiamas nepilnametis sankcijoje nurodytomis ribomis, bet ir BK 91 str. 3 d., kurioje teigiama, kad, kai skiriama laisvės atėmimo bausmė nepilnamečiui, jos minimumą sudaro pusė minimalios bausmės, numatytos straipsnio sankcijoje bei nuostata, kad laisvės atėmimo bausmė nepilnamečiui negali viršyti dešimt metų (BK 90 str. 5 d.). Neterminuota laisvės atėmimo bausmė nepilnamečiui negali būti skiriama.

Rekomenduojami video:

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai