Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Norint įsirengti kondicionierių daugiabutyje, reikia ne tik leidimo: jis turi nedarkyti fasado

Alytaus miesto savivaldybės Komunikacijos skyriaus informacija  •    •  15:29, 2022-06-07
Asociatyvi nuotr.

Vasaros metu, kai termometro stulpelis pakyla gerokai aukščiau nulio, vis dažniau daugiabučių namų gyventojai pradeda galvoti apie kondicionieriaus įsirengimą savo bute, nes įprastas patalpų vėdinimas jau nepadeda. Tačiau norint įsirengti kondicionierių ant daugiabučio gyvenamojo pastato išorinių sienų (fasadų), būtina gauti Statybą leidžiantį dokumentą (SLD), kurį išduoda Alytaus miesto savivaldybės administracijos Architektūros urbanistikos ir žemėtvarkos skyrius.

 

Minėto skyriaus vyr. specialisto, atliekančio savivaldybės vyriausiojo architekto funkcijas, Arūno Grigaičio teigimu, pasitaiko atvejų, kuomet skundžiamasi, jog kondicionieriaus įsirengimui būsto savininkas negauna leidimo, tačiau įsirengti kondicionierių leidžiama. Kondicionieriai privalo nedarkyti pastato fasado, būtini architektūriniai sprendiniai jų įkomponavimui (uždengimui, pridengimui ar kt.) į pastato architektūrinį kontekstą, už kuriuos atsako statinio architektas. Geriausias to pavyzdys – kuomet kondicionieriai pridengiami grotelėmis ar kita specialia danga, kuri būtų vienoda visame pastate.

 

Pagal Lietuvos Respublikos Statybos įstatymo 5 straipsnį, statinio architektūra turi būti tokia, kad architektūriniai, inžineriniai ir technologiniai inžineriniai sprendiniai derėtų tarpusavyje, o už esminių architektūros reikalavimų įgyvendinimą statinio projekte atsako statinio architektas (projektą rengiantis architektas).

 

Taip pat norint įsirengti kondicionierių ar keičiant jo vietą,  privaloma gauti butų ir kitų patalpų savininkų daugumos sutikimą (t. y., 50 procentų +1 balsas) įformintą protokolu bei jau minėtą SLD. Norint gauti SLD, reikia kreiptis į privatų projektuotoją, kuris parengs projektą ir pateiks savivaldybei leidimui gauti per IS „Infostatyba“. 

 

Primenama, kad statinio ar jo dalies statyba neturint galiojančio SLD, kai jis yra privalomas, arba jį turint, bet pažeidžiant esminius statinio projekto sprendimus, yra laikoma savavališka statyba.

 

Išimtis taikoma tik tuo atveju, jeigu kondicionieriaus išorinio bloko pastatymas ant daugiabučio namo balkono grindų, jo netvirtinant prie balkono plokštės, nelaikomas daugiabučio namo išvaizdos keitimu ir tokiems paprastojo remonto darbams atlikti SLD neprivalomas.