Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Nori būti saugus? Įsileisk ugniagesį į namus

Loreta Cibulskienė, Alytaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė   •    •  15:32, 2018-03-12

Siekiant sumažinti gaisrų ir žūstančiųjų juose skaičių, kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiemet, nuo vasario mėnesio iki metų pabaigos Alytaus mieste ir rajone skelbiama akcija „Gyvenkime saugiai“. Per vasario mėnesį  ugniagesiai jau aplankė 872 būstus ir nustatė pagrindinius pažeidimus.

 

Tai - netvarkingos  krosnys, kai arčiau kaip 1 m laikomas kuras (malkos), naudojami plastikiniai kibirai išsemti pelenams ar atsinešti kurui, aplink krosnį džiovinamos malkos, rūbai, virtuviniai rankšluosčiai  bei kiti įvairūs namų apyvokos daiktai.

 

Taip pat gana dažnas pažeidimas, kai prie krosnies, ant grindų, įrengtas per mažo ploto metalinis lakštas. Gyventojai dažnai  pradeda aiškinti, kad  jau daug metų taip kūrena ir nieko neatsitiko. Bet kaip liaudies patarlė sako, kad ir lazda kartais iššauna. Tuomet kai atsitinka nelaimė, visi būna kalti, tik ne šeimininkas.

 

Apžiūrint gyvenamas patalpas tenka pastebėti, kad kai kuriuose namuose kambariuose arba katilinėse dar yra įrengtos taip vadinamos „Lenino lemputės“, tai yra tiesiog prie kabančio atviro elektros laido prijungtas lemputės lizdas, dar kitaip vadinamas patronu, ir įsukta paprasčiausia lemputė.

 

Elektros instaliacija priešgaisrinės saugos atžvilgiu turi būti įrengiama taip, kad nesukeltų gaisro, ribotų gaisro plitimą, kilus gaisrui, būtų galimybė imtis veiksmingų gaisro gesinimo priemonių ir atlikti gelbėjimo darbus. Elektros kabeliai pagal degumo klases turi būti parenkami atsižvelgiant į statinio  paskirtį.

 

Lankydamiesi būstuose ugniagesiai pastebėjo, kad jau nemažai gyventojų įsirengę autonominius dūmų signalizatorius, turi gesintuvus. Tačiau pasitaikė, kad patikrinus rasti pasibaigusio galiojimo gesintuvai. Pagal gesintuvų priežiūros taisykles,  jų patikra turi būti atliekama kasmet.

 

Nors šildymo sezonas artėja į pabaigą, bet specialistai dar kartą  nori priminti, kaip kūrenti krosnis saugiai, kad būtų išvengta  gaisrų. Kūrenant kietu kuru prieš kūrenimo sezoną reikia išvalyti iš dūmtraukio ir krosnies suodžius, o kūrenimo sezono metu - ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius. Šildymo įrenginiai, dūmtraukiai turi būti techniškai  sutvarkyti, dūmtraukio įtrūkimai užtaisyti. Palėpėse ir kitose gaisro atžvilgiu pavojingose patalpose mūriniai dūmtraukiai ir mūrinės sienos su dūmų kanalais turi būti išbalinti.

 

Eksploatuojant šildymo įrenginius draudžiama laikyti  kurą arčiau kaip 1 m nuo pakuros, džiovinti bei laikyti degias medžiagas arčiau kaip 0,5 m nuo krosnių, katilų ir jų vamzdynų arba ant jų. Kad iš krosnies neiškristų  degančios žarijos, pakuros durelės turi būti tvarkingos ir uždarytos. Siekiant išvengti gaisro degias ir sunkiai degias grindis po krosnies pakuros durelėmis būtina uždengti metaliniu 700 x 500 mm lakštu. Degias grindis prie židinio būtina užkloti nedegios medžiagos lakštu, kurio plotis būtų 500 mm, o ilgis į abi puses  po 15 cm viršytų židinio angos plotį.

 

Gyventojai, norėdami apsišildyti patalpas, naudoja įvairiausias krosneles. Dažnai dūmų šalinimui būna panaudojami vėdinimo kanalai.  Tai daryti griežtai draudžiama. Smilkstančias anglis ir pelenus galima pilti tik į metalinius indus ir išpilti ne arčiau kaip 15 m nuo pastatų ir statinių, laikyti nedegioje taroje ne arčiau kaip 6 m nuo pastatų.

 

Dažnai gyventojai neatšalusius pelenus išpila į mišrių atliekų konteinerius, jie užsidega. Todėl ugniagesiai įspėja, kad pelenus išpilti galima tik gerai įsitikinus, kad jie jau atvėsę. Taip pat draudžiama kūrenti tam įrenginiui nepritaikytu kuru bei palikti be priežiūros kūrenamas krosnis arba jas leisti  prižiūrėti mažamečiams vaikams.

 

„Akcija tęsiasi  toliau, stengsimės aplankyti kuo daugiau būstų, pabendrauti su gyventojais, atsakyti į jiems rūpimus klausimus. Nepamirškime, kad kiekvienas privalome saugoti savo  gyvybę ir turtą, nelaukdami kol už mus padarys kiti. Taip pat noriu priminti, kad akcijos metu gyventojai norėdami gauti konsultaciją, gali pasikviesti ugniagesį į namus paskambinę į artimiausią priešgaisrinę tarnybą“, - sako Alytaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Loreta Cibulskienė.

Komentarų nėra