Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Nežinioje esanti Alytaus kultūros ir meno taryba ieško atsakymų (papildyta)

Raimonda Bernatavičienė  •    •  14:04, 2021-01-08
Situaciją pakomentavo vicemerė J. Šukevičienė.

Alytaus miesto kultūros ir meno taryba penktadienį žiniasklaidai išplatino kreipimąsi, kuris adresuotas Alytaus miesto merui Nerijui Cesiuliui, savivaldybės tarybos nariams, Kultūros skyriui ir Finansų ir investicijų skyriui. Kultūros ir meno tarybą neramina esama situacija ir neatsakyti klausimai dėl kultūros kūrybinių projektų finansavimo galimybių ir  projektinės iniciatyvos „Tau, Alytau“.

 

Kultūros ir meno tarybos rašte dėstoma:

 

 

„Alytaus miesto Kultūros ir meno tarybai, atstovaujančiai Alytaus miesto kultūros bendruomenę, kelia nerimą kultūros politikos situacija, kūrybinių projektų finansavimo iš Alytaus miesto savivaldybės biudžeto galimybės bei absoliuti informacijos dėl projektinės iniciatyvos „Tau, Alytau“ stoka.  

 

 

Šiuo metu Alytaus miesto savivaldybės tarybos komitetuose yra svarstomas 2021 m. biudžetas. Susipažinti su juo nėra galimybės, kadangi interneto svetainėje www.alytus.lt jo rasti nepavyko. Iki šiol nėra net preliminariai žinoma, kokiais finansiniais ištekliais bus disponuojama, kuriant ir užtikrinant kultūrinį Alytaus miesto žmonių gyvenimą, tenkinant kultūrinius bendruomenės poreikius, inicijuojant, vystant ir įgyvendinant kultūrines iniciatyvas. 

 

Iki šiol nėra paskelbtas konkursas projektiniam finansavimui „Tau, Alytau“, todėl kultūros bendruomenė, nevyriausybinės organizacijos negali planuoti savo veiklų, generuoti idėjų, ieškoti galimybių jų finansavimui.  Nėra aišku, kaip ir ar bus užtikrinamas kultūros projektų  finansavimas, kultūros, nevyriausybinėms organizacijoms rengiant projektus Tolygios kultūros raidos programai, kuriame numatytas būtinas bendrasis finansavimas“, - teigiama rašte, kurį pasirašo Alytaus miesto Kultūros ir meno tarybos pirmininkė Vida Grišmanauskienė.

 

Kultūros ir meno taryba taip pat atkreipia dėmesį į pastaraisiais metais sumažėjusį finansavimą kultūros projektams, pažymi, kad 2022 m. Alytus taps Lietuvos kultūros sostine ir teigia, jog būtina jau šiemet skirti finansavimą ir vystyti idėjas bei veiklas, kurios taptų reikšminga, kokybiška „Alytus – Lietuvos kultūros sostinė 2022“ programos dalimi.  

 

„Pasaulį apėmusi COVID-19 pandemija rodo, kad būtent kultūros poreikis – vienas iš svarbiausių, kuriuos žmonės nori patenkinti vos pasibaigus karantinui. Pandemija uždarė kultūros įstaigų duris lankytojams, sutrikdė renginių organizatorių veiklą. Dėl sudėtingos situacijos būtina ieškoti galimybių, kaip palengvinti ir sumažinti kultūros operatorių atsigavimą ir palengvinti pasekmes. COVID-19 pandemija negali būti priežastimi, kuria pasinaudojus būtų mažinamas biudžetas bei naikinamas miesto kultūrinis gyvenimas“, - taip pat rašoma rašte.

 

Jo pabaigoje merui, politikams pateikiami ir trys prašymai: pateikti informaciją dėl projektinės iniciatyvos „Tau, Alytau“ 2021 m. biudžeto bei projektų konkursų paskelbimo terminų, taip pat suteikti informaciją dėl kultūros kūrybinių projektų bendrojo finansavimo galimybių užtikrinimo, kultūros organizacijoms, NVO sektoriui teikiant projektų paraiškas Tolygios kultūros raidos programai bei numatyti biudžetą programos „Alytus – Lietuvos kultūros sostinė 2022“ parengiamiesiems darbams atlikti. 

 

Visą kreipimąsi galite peržiūrėti čia

 

Papildyta

 

Išplatinus Alytaus miesto kultūros ir meno tarybos pranešimą, situaciją apie jame išdėstytus teiginius pakomentavo ir Alytaus miesto vicemerė Jurgita Šukevičienė, kuruojanti kultūros sritį.

 

„Aš džiaugiuosi atsirandančiu dialogu su naujai išrinkta Kultūros ir meno taryba. Jos nariai – profesionalai, ir aš tikiu, kad mes tikrai rasime bendrą kalbą ir susidėliosime viską taip, jog kultūra vigi šioje situacijoje nenukentėtų“, - sakė J. Šukevičienė.

 

Kalbant apie projektinę iniciatyvą „Tau, Alytau“, mero pavaduotoja teigė, kad dėl minėtos iniciatyvos vyksta teisiniai procesai. Planuojama tikslinti, keisti aprašą ir jį teikti svarstyti savivaldybės tarybai.

 

„Jeigu atsižvelgus į reikalingas korekcijas pavyktų pakeisti tą aprašą, tai sausio mėnesį jį galėtų svarstyti taryba. Jeigu tarybos nariai apsipręstų ir prabalsuotų, tai vasario mėnesį jau galėtume paskelbti projektų konkursų terminus. Bet aš kalbu apie optimistinį variantą, jeigu tarybos nariams pavyktų susitarti, nes neabejoju, kad diskusijų ir įvairių nuomonių bus“, - komentavo J. Šukevičienė.

 

Ji atkreipė dėmesį, kad pirminiame biudžeto variante iniciatyvai „Tau, Alytau“ buvo numatyta 100 tūkstančių eurų. Bet balansuojant biudžetą, 100 tūkstančio eurų finansavimo neliko. Prie šių skaičių dar teks sugrįžti.

 

„Pinigų reikės ieškoti. Palyginimui – šiai priemonei pernai buvo skirta 150 tūkstančių eurų, bet atsižvelginat į COVID situaciją, jų panaudota virš 90 tūkstančių. Kultūriniai renginiai negalėjo vykti, daug kas sustojo. Tad kalbant apie pinigus, reikės gerai įvertinti, kokios galimybės bus rengti renginius atsižvelgiant į COVID situaciją. Projektų teikėjai turės įsivertinti, kokia apimtimi juos galės įgyvendinti. Nes kaip matome, trečdalio pernai nepavyko įgyvendinti dėl objektyvių priežasčių“, - kalbėjo mero pavaduotoja.

 

Ji paminėjo, jog pinigų biudžete yra numatyta ir „Alytus – Lietuvos kultūros sostinė 2022“ programai. Tik vėlgi – tai dar ne galutiniai skaičiai, jie gali kisti.

 

Pasak vicemerės, džiugu, kad Alytaus miesto kultūros ir meno taryba pradėjo aktyviai dirbti, dialogas yra, šiandien jos prašymai buvo išgirsti ir bus įvertinti.

 

„Bandysime rasti tą balansą, kad kultūra nenukentėtų. Esame visi jos pasiilgę. Pasibaigus karantinui, žmonės tikrai norės kompensuoti tai, ko anksčiau negalėjo“, - sakė J. Šukevičienė.