Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Nauja „Dzūkijos vandenų“ technika – ne tik moderniam vamzdynų remontui

Ramūnas Barauskas   •    •  11:43, 2020-03-17
Moderni technika "Dzūkijos vandenyse" - dar vienas žingsnis į naują kokybę.
"Dzūkijos vandenys" ir Alytusplius.lt

Bendrovė „Dzūkijos vandenys“ atvirų durų dienos metu pristatė Lietuvoje kol kas retai matomą „technikos stebuklą“ – vakuuminį ekskavatorių. Jis, tiesa, į mums įprastą technikos priemonę visai nepanašus, nes neturi jokio kaušo. Ekskavatorius labiau panašus į didžiulį sunkvežimį su keturkampiu konteineriu.

 

Šis pirkinys – bendrai su kolegomis iš Baltarusijos Gardino miesto įgyvendinamo Europos Sąjungos finansuojamo projekto dalis. Specialus vakuuminis ekskavatorius, kurio kaina su pridėtinės vertės mokesčiu yra beveik pusė milijono eurų, skirtas grunto ardymo ir jo kasimo uždaru būdu darbams, taip pat ir įvairių teršalų surinkimui.

 

 

Naujos technikos galimybes galėjo įvertinti įmonės specialistai, atliekant kovo pradžioje įvykusios tinklų avarijos padarinius Vilties gatvėje bei tvarkant geriamojo vandens rezervuarų dugną.

 

Alytiškių įsigytas tokio tipo automobilis yra tik antras Lietuvoje, kurį turi vandentvarkos įmonės. Tokią techniką anksčiau yra įsigijusi bendrovė „Klaipėdos vanduo“.   

 

Taip pat pagal šį projektą nupirktos ir sumontuotos keturios naujos perspėjimo sirenos, kurios įrengtos ant Alytaus sporto ir rekreacijos centro, Jotvingių gimnazijos, lopšelio-darželio „Pušynėlis“ ir Alytaus sveikatos namų pastato Lelijų gatvėje.

 

2014-2020 metų Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programos projektą „Valstybių bendradarbiavimo stiprinimas ir būtinųjų sąlygų sukūrimas sprendžiant bendrus aplinkosaugos iššūkius“ kartu įgyvendina Alytaus miesto savivaldybė, Gardino miesto vykdomasis komitetas, Baltarusijos Gardino miesto vandentvarkos įmonė „Grodnovodokanal“ ir „Dzūkijos vandenys“.

 

Bendras biudžeto projektas - 841 979 Eurų. Devynis dešimtadalius šių lėšų skyrė Europos Sąjunga.

 

 

„Šio projekto tikslas – ne tik bendradarbiavimas ir patirties pasidalijimas tarp vietos ir regiono valdžios institucijų kuriant gamtos išteklių valdymo, avarijų likvidavimo priemones, kovojant su aplinkos ir vandens tarša, valdant viešųjų paslaugų teikimą. Juo siekiama apsaugoti aplinką nuo žalos dėl avarijų nuotekų tinkluose ir dumblo saugojimo laukuose Alytaus ir Gardino miestuose, būti pasirengusiems nelaimėms“, - sakė bendrovės „Dzūkijos vandenys“ Ekonomikos ir plėtros departamento vadovas Tomas Valatka.

 

 

Specialios technikos galimybes pamatyti turėjo ir atvirų durų dienos bei jos metu vykusio seminaro dalyviai ir svečiai po imituoto gaisro įmonės nuotekų valymo teritorijoje. Ugniagesiams užgesinus degantį automobilį, ant grunto likę teršalai buvo susiurbti ekskavatoriumi.

 

Pasak bendrovės „Dzūkijos vandenys“ direktoriaus Jurijaus Červiakovskio, Vokietijoje pagamintas firmos „RSP – GmbH“ vakuuminis ekskavatorius yra skirtas ne tik avarijoms tinkluose likviduoti, kasimo darbams uždaru būdu, bet gali būti panaudojamas ir surinkti ant grunto arba vandenyje išsiliejusiems teršalams. Yra specialūs priedai ardyti įšalui ir molio gruntui.

 

Vienas iš šios technikos privalumų – grunto darbus galima atlikti šlaituose, siaurose gatvėse, kadangi horizontalus atstumas nuo objekto iki pačios įrangos gali būti net 200 metrų, o vertikaliai – iki 50 metrų. Prie jos dirba vienas operatorius, įranga yra nepamainoma galimų ekologinių avarijų atvejais.

 

Prieš keletą metų taip pat kartu su partneriais iš Baltarusijos vykdant bendrą projektą, „Dzūkijos vandenys“ įsigijo vamzdynų televizinės diagnostikos ir jų valymo įrangą.

 

 

Pasak įmonės Ekonomikos ir plėtros departamento vadovo T. Valatkos, įsigijus naujos ir modernios technikos, gerokai mažėja avarijų tinkluose likvidavimo išlaidos, trumpėja jų padarinių pašalinimo laikas.

 

„Žinoma, su modernesne technika galima gerokai anksčiau pamatyti ir įvertinti grėsmes, laiku pakeisti vamzdynus. Todėl tokios investicijos tikrai atsiperka, gal ne per keletą mėnesių ar metus, bet ilguoju laikotarpiu tikrai“, - sakė jis.

 

2016 metais vandentiekio tinkluose Alytuje įvyko 212 avarijų, o 2019 metais jų buvo tik 52. Atitinkamai avarijų sumažėjo ir nuotekų tinkluose – nuo 450 avarijų 2016 metais iki 235 avarijų 2019 metais.

 

 

Komentarų nėra