Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Mokymai, kaip padėti žmogui įveikti savižudybės krizę

Alytaus visuomenės sveikatos biuro inf.  •    •  11:01, 2022-12-05
Mokymų dalyviai.

Jau ne vienerius metus pastebimas savižudybių mažėjimas. 2010 m. įvyko 1018 suicidinės mirtys, o 2020 m. tokių mirčių skaičiuojama 607, 2021 m. - 565. Nors per 11 metų pasiekėme 45 proc. mažiau savižudybių, tačiau savižudybių skaičius Lietuvoje išlieka vieni didžiausių Europoje. 2021 m. savižudybių sk. Alytuje buvo 19,1/100 000 gyv. (10 asm.: 8 -  vyrai, 2 - moterys), kai Lietuvoje – 20,1/100 000 gyv.  2021 m. Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje savižudybės tarp darbingo 16-64 m. amžiaus gyventojų sudaro 4,3 proc. vyrų mirties priežasčių, o moterų – 2,3 proc. Didžiausi suicidinių mirčių skaičiai pastebimi tarp darbingo amžiaus gyventojų. Tačiau didelė savižudybės grėsmė išlieka ir vyresniems nei 64 m. bei 15-24 m. žmonėms. Beveik trečdalis jaunuolių mirties priežasčių yra savižudybės.

 

Ir nors Lietuvoje mažėjantis savižudybių skaičius leidžia numanyti esant sėkmingą prevenciją, tačiau turimų priemonių tobulinimai ir esamų sėkmingų programų pasiekiamumo didinimas išlieka aktualūs. Tiesiogiai ar netiesiogiai, dauguma žmonių, svarstančių apie savižudybę, kviečia padėti juos apsaugoti. Standartizuotos mokymų programos (ASIST ir SafeTALK) parengtos pagal „LivingWorks Education“ yra vienos geriausių Pasaulyje savižudybių intervencijos mokymų programos, kurios parengtos moksliniais tyrimais, taikomos daugiau nei 30 pasaulio šalių ir tobulinamos daugiau nei 30 metų.

 

2022 m. spalio ir lapkričio mėnesiais Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizavo standartizuotus savižudybės prevencijos mokymai „ASIST“ ir „SafeTALK”. Mokymai finansuojami Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis. Projekto “Apsaugok mane” eigoje standartizuotų mokymų programa buvo apmokinta 70 asmenų.

 

ASIST programą sudaro 2 dienos (16 val.) mokymų, skirti asmenims norintiems išmokti suteikti pirmąją pagalbą apie savižudybę svarstantiems žmonėms ir safeTALK programą sudaro 1 dienos (4 val.) mokymai, skirti asmenims, norintiems išmokti atpažinti savižudybės riziką ir nukreipti profesionalios pagalbos. SafeTALK mokymus išklausę dalyviai geriau supranta savižudybės problemą, geba atpažinti savižudybės pavojų ir nukreipti pagalbos link.

 

Šių mokymų stiprybė – juos baigę žmonės savo aplinkoje geba pastebėti savižudybės pavojų ir nukreipti apie savižudybę svarstantį pagalbos. ASIST mokymai moko kaip padėti žmogui įveikti savižudybės krizę. Mokymus baigę dalyviai geba ne tik geriau suprasti savižudybių problemą, atpažinti pavojų, bet ir suteikti reikiamą pagalbą, kartu atrasti žmogaus vidinius, išorinius resursus. Viena iš mokymų stiprybių yra tai, kad juos baigę, efektyvią pagalbą gali suteikti tiek psichikos sveikatos ekspertai, tiek neformalūs bendruomenės nariai. Tokiu būdu pagalba bendruomenėje yra arčiau žmonių, kuriems jos reikia. 

 

Nepakeliamas liūdesys ir noras išvengti emocinio skausmo kasmet nusineša daugybės žmonių gyvybes. Svarbu suprasti, kad mintys apie savižudybę yra pavojingos. Reikia rimtai vertinti visus asmenis, kuriems jų kyla. Savižudybės grėsmė gali kilti bet kam iš mūsų. Nepamiršite savęs! Nusistatymas prieš savižudybę pats savaime dar nereiškia, kad save prižiūrite ar skatinate. Nuveikite ką nors, ką mėgstate. Eikite su kuo nors pasivaikščioti, nusipirkite ledų, pažiūrėkite į apsnigusius medžius ar filmą, o gal tiesiog ramiai pagulėkite vonioje ar aukštai užkelkite kojas. Gyvenkite!