Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Moksleivių norą dirbti varžo apribojimai

Eglė Indrelytė  •  egle@alytusplius.lt  •  10:51, 2014-05-15
Iš kairės: Erika Karalaitienė ir Jaunimo darbo centro lankytojai
alytusplius.lt

„Norinčių vasarą dirbti moksleivių Alytuje daugėja, tačiau darbo pasiūla jiems – menka", - pastebi Alytaus teritorinės darbo biržos specialistai. Šiais metais atliktos apklausos duomenimis, Alytaus mieste yra numatyta apie 40 naujų darbo vietų moksleiviams. Tačiau realus skaičius gali skirtis.

 

„Mokinių ženkliai daugėja, jie siunčia užklausas elektroniniu paštu, ateina į darbo biržą kartu su tėvais, patys pradeda aktyviai ieškoti darbo“, - teigė Erika Karalaitienė, Alytaus darbo biržos Jaunimo darbo centro vedėja. Tačiau darbo pasiūla moksleiviams Alytuje – menka.

 

Pasak E. Karalaitienės, Alytaus darbo birža jau trečius metus iš eilės organizuoja atvirų durų dienas moksleiviams. Jiems suteikiama galimybė susipažinti su įdarbinimo tvarka, kalbama apie darbo pokalbio ypatybes, pateikiamos rekomendacijos, kaip teisingai paruošti savo gyvenimo aprašymą.

 

Tokia darbo biržos vykdoma akcija padeda moksleiviams ne tik užsidirbti, bet ir susipažinti su darbo aplinka. Akcijoje aktyviai dalyvauti kviečiamos ir įmonės. Tačiau E. Karalaitienė pastebėjo, kad tarp Alytaus įmonių moksleivių įdarbinimas nėra populiarus.

 

„Išsiuntėme įmonėms pakvietimus ir labai tikimės, kad atsiras norinčiųjų dalyvauti, tačiau kol kas didelės pasiūlos iš darbdavių pusės nėra. Tam įtakos turi keletas veiksnių. Pirmiausia, įstatyminė bazė, kurios formalumai riboja moksleivių iki 18 metų įdarbinimo tvarką. Ne mažiau svarbus veiksnys yra ir verslo subjektų požiūris. Dažnai galvojama, kad moksleivis bus mažiau atsakingas, jis neturi darbo patirties“, - apie moksleivių įdarbinimo tendencijas Alytuje kalbėjo E. Karalaitienė.

 

Be to, nuo šių metų gegužės mėnesio atsirado keletas teisinių naujovių įdarbinant moksleivius. Šiek tiek pakeisti įdarbinant moksleivius taikomi specialūs reikalavimai bei apribojimai: panaikintas vaikams nuo keturiolikos iki šešiolikos leidžiamų dirbti lengvų darbų sąrašas.

 

Naujomis nuostatomis yra praplėstos vaikams galimų dirbti lengvų darbų sritys, nesumažinant dirbančių vaikų saugai ir sveikatos apsaugai taikomų reikalavimų. Numatyta, kad vaikai nuo keturiolikos metų gali dirbti lengvus darbus kultūros, meno, sporto, reklamos, prekybos, apgyvendinimo ir maitinimo, paslaugų, informacijos ir ryšių, finansinėje ir draudimo, administracinėje ir aptarnavimo, namų ūkio, žemės ūkio srityse.

 

Atsisakyta nuostatų dėl jaunų asmenų darbo ir poilsio laiko, dubliuojančių atitinkamas Darbo kodekso, Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo nuostatas, taip pat, atsižvelgiant į galiojančią Europos socialinę chartiją, įrašytas reikalavimas vaikams suteikti ne mažiau kaip 14 poilsio dienų paeiliui per vaikų mokyklos vasaros atostogas.

 

Dažniausiai moksleiviams yra siūlomi pagalbiniai darbai, žemės ūkio darbai, ledų pardavėjo, akinių pardavėjo vietos, pagalbiniai darbai statybose, pardavėjo vieta lauko kavinėse, lankstinukų išnešiotojo pozicija, grybų ar uogų rinkimo darbai.

 

Komentarų nėra