Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Mobingo šešėlis - jau ir virš Alytaus ligoninės: atskriejo skundas dėl darbuotojo

Daina Baranauskaitė  •    •  9:58, 2021-06-09
AlytusPlius.lt nuotr.

Alytaus miesto savivaldybės administraciją ir Sveikatos apsaugos ministeriją pasiekė anoniminis skundas, kuriame Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės darbuotojomis prisistatančios moterys tvirtina patiriančios mobingą. Tiesa, su seksualinio priekabiavimo „prieskoniais“.


Mobingas arba grupinis engimas – tikslinis, sisteminis, ilgesnį laiką pasikartojantis elgesys kolektyvuose, kurio dažniausias tikslas – pažeminti, apjuokti kurį nors narį, sumažinti jo vertę, patyčios atmaina, psichologinis teroras.


AlytusPlius.llt šaltinių duomenimis, asmuo, kuriam anonimiškai metami kaltinimai – yra vienos politinės organizacijos narys. Sužinojęs apie skundą – narystę partijoje sustabdė.

 

Savivaldybė tyrimo nesiima


Anot Alytaus miesto savivaldybės gydytojo Povilo Jagelavičiaus, anoniminiame skunde rašoma, kad mobingas patiriamas su seksualiniu atspalviu. „Įvardijamas konkretus ligoninės darbuotojas, jo vardas ir pavardė, pareigos. Skunde teigiama, kad vyriškis, siekdamas moterų dėmesio, grasina pažeminti pareigose arba atleisti, jeigu jos nesutiksiančios su keliamomis sąlygomis“, - komentavo savivaldybės gydytojas.


Vis tik Alytaus miesto savivaldybės vadovų pasitarime nutarta nesiimti tyrimo, jį persiųsti ligoninės vadovams, kad šie galimas problemas spręstų įstaigos viduje. „Kadangi skundas anoniminis, pagal teisės aktus, mes neprivalome imtis tyrimo, mat neturime galimybių išklausyti galimai nukentėjusias moteris, kam siųsti tyrimo išvadas. Pasitarę su administracijos direktore, nutarėme skundą persiųsti ligoninei, kad ši imtųsi tyrimo, analizuotų – ar skundas atitinka tikrovę“, - teigė savivaldybės gydytojas.

 

Ligoninės vadovas darbuotojus ragina pasitikėti ir užsukti pasikalbėti

 

Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės direktorius Artūras Vasiliauskas įsitikinęs, kad mobingo jo vadovaujamoje įstaigoje nėra. 


„Gavau iš miesto savivaldybės įpareigojimą ištirti darbuotojų nusiskundimą. Labai apgailestauju, kad tie darbuotojai nesikreipė tiesiogiai į mane. Įstaigoje dirbu daugiau nei dešimt metų ir visada deklaruoju, kad kreiptųsi drąsiai, netgi siūlau kritikuoti administraciją, kad galėtume ištaisyti tam tikrus dalykus“, - sako apksrities ligoninės vadovas.


Anot jo, skunde minimas konkretus asmuo realiai negalėtų turėti tiek įtakos sprendžiant darbuotojų darbo organizavimą, juolab – atleidimą iš darbo.


„Visi mūsų padalinių vadovai darbo organizavimui ir siekiant gerinti darbų kokybę – teikia pasiūlymus administracijai. Svarstome ir priimame sprendimus. Todėl kai kurie padalinių vadovai nesprendžia darbuotojų perkėlimo į kitą padalinį ar atleidimo klausimų. Skunde minima, esą grasinama perkelti į COVID skyrių. Tačiau darbas tame skyriuje turi daugiau privilegijų darbo užmokesčio prasme. Yra daugiau norinčių dirbti, nei nedirbti šiame skyriuje. Todėl darbą COVID skyriuje traktuoti kaip baudžiamają priemonę būtų netikslu“, - komentavo A. Vasiliauskas.


Anot gydymo įstaigos vadovo, ligoninės darbuotojai dirba griežtai pagal pareigines nuostatas. „Ligoninėje dirba darbuotojai, kuriems reikalinga kvalifikacija. Todėl drausminio poveikio priemonė - pažeminimas pareigose - netaikoma. Tokia priemonė net nenumatyta Darbo kodekse. Darbuotojai dirba griežtai pagal pareiginiuose nuostatuose nustatytą kivalifikaciją. Darbo sutarties sąlygos keičiamos laikantis įstatymų ir darbuotojui sutinkant. Todėl skunde minimos drausminės priemonės neatitinka tikrovės“, - įsitikinęs pašnekovas.


Jo teigimu, bet kurie padalinių vadovai, pastebėję darbo drausmės pažeidimą, turi teisę parašyti tarnybinį pranešimą įstaigos vadovui. „Esant nukrypimams nuo darbo ar veiklos sąlygų, tarnybinio pranešimo surašymas – įprasta dokumento pateikimo  forma. Tai juk nei apšmeižia, nei atleidžia iš darbo. Tai yra pagrindas veiklos kokybei gerinti. Kiekvienas tarnybinis pranešimas svarstomas“, - kalbėjo ligoninės vadovas.


Su asmeniu, kuris nurodomas skunde, ligoninės vadovas situaciją yra aptaręs. „Sakyčiau, pranešime nurodytas abstraktus, emociškai negatyvus tekstas, kurį galima laikyti šmeižikiško, tikrovės neatitinkančio pobūdžio. Kaip gali jaustis žmogus, kuriam kažkas galbūt primetama be konkrečių faktų. Nėra nė vieno konkretaus fakto, dėl kurio būtų galima kaltinti darbuotoją. Situaciją aptarėme, o tyrimui – stinga faktų“, - teigė A. Vasiliauskas.

 

Anot ligoninės vadovo, įstaigoje veikia Darbo taryba, profsąjunga, Etikos komisija. „Darbuotojų teisės tikrai užtikrinamos. Pagaliau, atleisti darbuotojai turi galimybes kreiptis į Darbo ginčų komisiją. Labai prašyčiau tų darbuotojų, kurie šioje ir kitose situacijose kažką įžvelgia – užsukite pas mane, spręsime. Visada kviečiau, kviečiu ir kviesiu pasitikėti ir išdėstyti faktus. Nė vienas darbuotojas, sukritikavęs ligoninę, nėra nukentėjęs. Drąsiai tą sakau“, - kalbėjo pašnekovas.

 

Ministerija – kol kas nesikiša

 


Kaip informavo Sveikatos apsaugos ministerijos patarėja, laikinai vykdanti Spaudos tarnybos vedėjos pareigas Neringa Mikėnaitė, Sveikatos apsaugos ministerija gavo anoniminį pranešimą. „Pagal kompetenciją raštas nusiųstas šios gydymo įstaigos steigėjui – Alytaus miesto savivaldybei ir Valstybinei darbo inspekcijai. Šiuo atveju, aiškintis aplinkybes ir imtis atitinkamų veiksmų turėtų būtent Alytaus savivaldybė, nes Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninė yra ne ministerijos pavaldumo įstaiga“, - situaciją pakomentavo ministerijos atstovė.

 

Tai ne pirmas atvejis Alytuje, kai asmenys prabyla apie mobingą. Prieš kurį laiką į Alytaus savivaldybės vadovus kreipėsi Alytaus miesto savivaldybės administracijos darbuotojų profsąjungos pirmininkas Adomas Andrušaitis bei keletas skyrių vadovų, kurie tvirtino patiriantys mobingą iš kai kurių miesto tarybos narių. Administracijos direktorė Onutė Balevičiūtė teigė, jog  skundą nukreipusi Personalo skyriui, kad šis surastų tinkamus mokymus, mat žodį MOBINGAS daug kas skirtingai supranta.

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai