Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Minimalus fizinis aktyvumas sveikam gyvenimui: kiek reikia ir kodėl tai svarbu

  •    •  16:41, 2023-05-30
Asociatyvi nuotr.
FreeImages‍ nuotr.

Fizinis aktyvumas yra viena iš svarbiausių sveikos gyvensenos dalių. Jis padeda palaikyti gerą fizinę formą, sumažinti riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, vėžiu ir kitomis ligomis. Tačiau kiek fizinio aktyvumo reikia, kad jis būtų naudingas sveikatai – savo įžvalgomis dalinasi Rawpowders.lt. 

 

Daugelis mokslinių tyrimų rodo, kad dar daugiau fizinio aktyvumo yra teigiamai susiję su dar mažesne mirties rizika ir geresniu fiziniu ir psichiniu sveikata. Be to, reikia paminėti, kad fizinis aktyvumas yra ne tik svarbus fizinei sveikatai, bet ir psichinei. Reguliariai treniruojantis pagerėja nuotaika, sumažėja stresas, pagerėja miego kokybė. Taigi fizinis aktyvumas yra ne tik būtinas sveikam gyvenimui, bet ir svarbus gerai savijautai, o pakankamas fizinis aktyvumas yra vienas iš raktų į sveiką gyvenimą. Daugeliui žmonių sudėtinga rasti net 10 minučių sportui per dieną, tačiau nuosekliai įtraukiant sportą į savo dienos rutiną ir palaipsniui didinant aktyviai praleidžiamą laiką, laikui bėgant pastebėsite naudą savo sveikatai ir gerovei. 

 

Kiek fizinio aktyvumo reikia skirtingoms amžiaus grupėms?

 

Fizinio aktyvumo rekomendacijos skiriasi priklausomai nuo amžiaus grupės:

 

  • Vaikams ir paaugliams rekomenduojama kasdien atlikti bent 60 minučių fizinio aktyvumo, iš kurio bent 30 minučių turėtų būti aerobinio pobūdžio (pavyzdžiui, vaikščioti, važinėti dviračiu, plaukti, sportuoti) ir bent 3 kartus per savaitę atlikti stiprinamuosius pratimus.

 

  • Suaugusiems rekomenduojama per savaitę atlikti bent 150 minučių vidutinio intensyvumo aerobinio fizinio aktyvumo arba 75 minučių intensyvaus aerobinio fizinio aktyvumo, arba mišriai aerobinio ir anaerobinio fizinio aktyvumo. Be to, rekomenduojama atlikti ir stiprinamąjį fizinį aktyvumą, pavyzdžiui, tempimo pratimus, kiekvieną dieną ar bent 2-3 kartus per savaitę.

 

  • Senyvo amžiaus žmonėms rekomenduojama atlikti panašų kiekį fizinio aktyvumo kaip suaugusiems, tačiau reikia atsižvelgti į asmenines sveikatos būklę ir galimybes. Tai gali reikšti, kad reikia pradėti nuo mažesnio intensyvumo ir palaipsniui didinti. Be to, senyvo amžiaus žmonėms ypač svarbu atlikti stiprinamuosius pratimus, kurie padeda išlaikyti raumenų masę ir pagerinti koordinaciją.

 

  • Taigi, rekomenduojamos fizinio aktyvumo normos skiriasi priklausomai nuo amžiaus grupės, tačiau visiems reikia vadovautis, kad fizinis aktyvumas būtų reguliarus ir tinkamo intensyvumo. Rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar treneriu, kad suplanuoti fizinio aktyvumo programą, kuri atitiktų asmenines sveikatos būklę ir galimybes.

 

Būdai, kaip padidinti fizinį aktyvumą

 

- Susiraskite mėgstamą veiklą - Jei šiuo metu gyvenate pasyviai be fizinio aktyvumo, pradėkite nuo to, kad susiraskite mėgstamą judresnę veiklą ir įtraukite ją į savo kasdienę rutiną. 

 

- Pasirinkite tinkamą dieną - Pasirinkite dieną ir laiką, kai jūsų neblaškys kiti įsipareigojimai. Jei šiuo metu neturite kasdienės veiklos rutinos, suplanuokite ją kelioms dienoms. 

 

- Bendraukite su draugais ir šeima - bendravimas su draugais ir šeima aktyviai veikiant gali padidinti jūsų kasdienio aktyvumo lygį.

 

- Jei įmanoma, stenkitės užsiimti skirtingomis veiklomis, kad galėtumėte užsiimti tiek širdies ir kraujagyslių, tiek raumenų veikla. Pavyzdžiui, eikite pėsčiomis kalbėdami telefonu su draugu.

 

- Suplanuokite savo dieną - numatykite savo dienotvarkėje laiko kasdienei veiklai. Jei jūsų dienotvarkė įtempta, pabandykite rasti keletą minučių anksti ryte arba vėlyvą popietę, kai nesate tokie užsiėmę.

 

- Nustatykite mažus tikslus - kasdienės veiklos stebėjimas gali būti motyvuojantis. Išsikelkite sau mažus, realius tikslus, kad nebūtų didelio nusivylimo.

 

- Nepersistenkite - su fiziniu aktyvumu yra kaip su svorio metimu: kuo daugiau tai darote, tuo daugiau energijos reikia. Stenkitės sportuoti 60-90 minučių per dieną, 5 dienas per savaitę.

 

- Sukurkite įprotį - raskite mėgstamą veiklą ir įtraukite ją į savo kasdienę rutiną.

 

Fizinis aktyvumas yra labai svarbus sveikam gyvenimui. Tyrimai rodo, kad vidutiniškai aktyvūs žmonės rečiau nutunka ir gyvena ilgiau nei sėdimą darbą dirbantys žmonės. Niekada nevėlu pradėti judėti, net jei esate vyresnio amžiaus. Tiesą sakant, daugelis žmonių senstant praranda norą būti aktyvūs, todėl itin svarbu pradėti judėti ir gyventi fiziškai aktyviai dar jaunystėje, kad iš ugdytumėte įprotį ir rutiną. Fizinio aktyvumo įtraukimas į kasdienę rutiną gali padėti sumažinti nutukimo, širdies ligų, diabeto ir depresijos riziką. Yra daugybė būdų, kaip padidinti fizinį aktyvumą, įskaitant mėgstamos veiklos paiešką, tinkamos dienos pasirinkimą, bendravimą ir veiklos porų sudarymą. Pradėkite nuo mažų žingsnelių, įgaukite pagreitį ir būsite sveikesni.

 

Hempo produktai

 

Rekomenduojami video: