Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Merkinės krašto muziejuje pristatyta skulptūra „A. Ramanauskas–Vanagas su vanagėliu“

Rūta Averkienė  •    •  18:10, 2021-06-17
Varėnos krašto muziejuje visuomenei pristatyta skulptoriaus Gintauto Lukošaičio sukurta skulptūra „A. Ramanauskas–Vanagas su vanagėliu“.
Rūtos Averkienės nuotr.

Merkinėje, minint Gedulo ir vilties dieną bei aštuoniasdešimtąsias masinių trėmimų pradžios metines, vyko prasmingas renginys, po kurio Varėnos krašto muziejuje visuomenei pristatyta skulptoriaus Gintauto Lukošaičio sukurta skulptūra „A. Ramanauskas–Vanagas su vanagėliu“.

 

Renginys prasidėjo Šv. mišiomis Merkinės Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčioje. Jas už visus žuvusius miškuose, negrįžusius iš lagerių ir tremties partizanus, politinius kalinius ir tremtinius ir už gyvus likusius laisvės kovų dalyvius aukojo Merkinės dekanato dekanas, teologijos mokslų daktaras. kun. Robertas Rumšas. Pamokslo metu kunigas pažymėjo, jog tomis net ir didžiausių išbandymų dienomis žmones gelbėjo ir stiprybės suteikė Dievas ir malda.

 

 

Po Šv. Mišių bažnyčioje vyko renginys, kuriame buvo prisimintas Pietų Lietuvos partizanų vadas Adolfas Ramanauskas–Vanagas bei kiti kovotojai už laisvę, partizanavę Dzūkijoje.

 

Varėnos rajono savivaldybės meras, istorikas Algis Kašėta, kalbėdamas apie šį laikmetį, perskaitė 1941 m. gruodžio mėnesį šioje bažnyčioje surašytą laišką Kaišiadorių vyskupijai apie tais metais iš Merkinės apylinkių ištremtas šeimas, kuris – puikus liudijimas, kaip pirmiausia buvo naikinami  – tremiami ir žudomi – mūsų tautos šviesuoliai.

 

 

A. Kašėta pristatė neseniai išleistą jo sudarytą „Merkio rinktinės štabo dienoraštį“, į kurį sudėtos 1945–1946 m. ranka rašyto ir mašinėle spausdinto Adolfo Ramanausko–Vanago dienoraščio faksimilės. Jame minimi svarbūs ir skaudūs Merkinės ir apylinkių įvykiai – miestelio puolimas, partizanai, jų patriotizmas ir žūtys, ryžtas kovoti už laisvę iki paskutinio atodūsio...

 

„Karo metais ir pokariu šios apylinkės ir jų žmonės – beveik kiekviena šeima – labai nukentėjo. Noriu pažymėti, kad minint šią reikšmingą dieną, labai svarbu prisiminti ir pagerbti už laisvę žuvusius, suprasti, kad laisvė labai trapi. Kaimyninės tautos dėl jos kovoja iki šiol.“. Meras taip pat pažymėjo, jog Pietų Lietuvos partizanų vadas Adolfas Ramanauskas–Vanagas yra visų kovotojų už laisvę simbolis, partizaninės kovos kelią pradėjęs Merkinės apylinkėse, labiausiai susijęs su šio krašto miškais ir žmonėmis, tad Merkinėje stovėti jo skulptūrai yra pati geriausia vieta. „Skulptūra į Merkinę atkeliavo neatsitiktinai, nes A. Ramanauskas–Vanagas savo partizaninį kelią pradėjo jos apylinkėse, o netoliese esančiame Kasčiūnų kaime, Juozo Jakavonio – Tigro sodyboje, buvo įrengta viena jo vadaviečių. Ačiū skulptūros autoriui Gintautui Lukošaičiui už sukurtą įspūdingą skulptūrą. Nuoširdi padėka iniciatyviems Merkinės krašto muziejaus darbuotojams, bei visiems, kurie prisidėjo, kad ši skulptūra atsirastų Merkinėje. Ji ras vietą miestelio centre, tinkamoje vietoje, kur galės išdidžiai žvelgti į nepriklausomo Merkinės krašto gyvenimą“.

 

 

Skulptūrą sukūręs šiaulietis Gintautas Lukošaitis dėkojo šios idėjos sumanytojams bei miestelio bendruomenės nariams, su kuriais pavyko įgyvendinti prasmingą projektą. Jis sakė, jog ir kuriant skulptūrą, ir čia, Merkinėje, jį užvaldė labai jautrios emocijos, mat jo šeima taip pat išgyveno tremtį prie Laptevų jūros. „Labai svarbu, kad šie tikri, daugelio lietuvių išgyventi įvykiai nepasimirštų, kad ta atmintis ir pagarba persiduotų ir mūsų vaikams. Tikiu, kad mano sukurta skulptūra Vanagui primins tragišką mūsų tautos laikmetį ir jame už mūsų visų laisvę  kovojusius didvyrius“.

 

Prasmingą Gedulo ir vilties dienai skirtą renginį organizavęs Merkinės krašto muziejaus direktorius Mindaugas Černiauskas  perskaitė Adolfo Ramanausko–Vanago dukros Auksutės Skokauskienės laišką, kuriame ji išreiškė džiaugsmą, kad jos tėveliui sukurta skulptūra stovės Merkinėje, kurios vietovės jam labai daug reiškė.

 

„Mintimis ir širdimi esu su Jumis, nors aplinkybės susiklostė taip, kad šiandieną esu toli nuo Lietuvos. Gedulo ir vilties diena skaudžiai primena mūsų tautos netektis kovoje už laisvę, pagarbiai lenkiuosi genocido aukų atminimui. Viltingai nuteikia tai, kad skulptoriaus Gintauto Lukošaičio kūrybinis darbas, skulptūra „Vanagas su vanagėliu“, bus Merkinėje, krašte, kuris labai daug reiškė, Lietuvos, kovojusios su sovietine okupacija, valstybės vadovui Adolfui Ramanauskui–Vanagui. Esu dėkinga skulptoriui už jo darbą, ačiū Merkinės krašto muziejaus direktoriui Mindaugui Černiauskui ir visam muziejaus kolektyvui, koordinavusiems šį projektą, ačiū Varėnos rajono savivaldybei, jos merui Algiui Kašėtai, padėjusiems, kad graži idėja virstų realybe, ačiū visiems žmonėms, parėmusiems šios idėjos įgyvendinimą. Garbinga mūsų tautos laisvės kovų atmintis tesuteikia mums valios ir stiprybės kurti Lietuvos gyvenimą tokį, kokį Adolfas Ramanauskas Vanagas savo dienoraščiuose nusakė tokiais žodžiais „kurti tikrai laisvą, kultūringą, demokratijos principais pagrįstą nepriklausomos Lietuvos gyvenimą.“ Būkit sveiki, būkit laimingi ir tepadeda mums Dievas“.

 

Jautriais prisiminimais dalijosi  Vanago bendražygis, partizanas Juozas Jakavonis–Tigras, šių metų Varėnos rajono savivaldybės įsteigtos Vanago premijos laureatas. Būdamas dvidešimties metų, 1945 m. rudenį, kartu su kitais partizanais jis tėvų sodyboje Kasčiūnų kaime įrengė Merkio rinktinės partizanų štabo vadavietę. 1945–1946 m. drauge su Merkio rinktinės vadu A. Ramanausku–Vanagu joje kurį laiką slapstėsi bei dirbo ir Pietų Lietuvos partizanų vadas Juozas Vitkus–Kazimieraitis. Čia buvo leidžiamas partizanų laikraštis „Laisvės varpas“. Juozas  Jakavonis–Tigras ėjo štabo ryšininko pareigas. A. Ramanauskas–Vanagas Merkio rinktinės štabo dienoraštyje rašė: „Sužinom, kad š. mėn. (gruodžio) 8 d. pas ūkininką paimtas gyvas ryšininkas partizanas Tigras... Tigras daug žino. Jeigu išduotų, būtų blogai. Tačiau juo pasitikim. Jis neišduos“. Šiame dienoraštyje Tigras, kaip patikimas, veiklus partizanas ir ryšininkas, minimas daug kartų. Už partizaninę veiklą Juozas Jakavonis-Tigras buvo suimtas, žiauriai kankinamas ir dvylika metų praleido Sibiro lageriuose bei tremtyje.

 

Po gražiaisiais Merkinės bažnyčios skliautais nuskambėjo jautrus koncertas, kurį dovanojo partizanišką dainą sudainavusi Merkinės Vinco Krėvės gimnazijos mokinė Rugilė Sinkevičiūtė, Merkinės etnografinis ansamblis „Kukalis“ bei bardas Romas Naidzinavičius, padainavęs savo sukurtą dainą Vanagui bei kitas dainas apie laisvę.

 

Vėliau Merkinės krašto muziejuje buvo pristatyta skulptūra „A. Ramanauskas–Vanagas su vanagėliu“. Bronzinė skulptūra sukurta pagal 1947 metais Bingelių kaimo pakraštyje darytą A. Ramanausko-Vanago fotografiją, kurioje partizanų vadas, priklaupęs ant vieno kelio, su vanagais ant pečių pozuoja fotografui. Jos autorius G. Lukošaitis pasidžiaugė: „Graži idėja, virtusi realybe. Ačiū visiems žmonėms, kurie prisidėjo, kad ši skulptūra čia atsirastų“.

 

Partizanas Juozas Jakavonis-Tigras virpančia iš susijaudinimo ranka palietė prieš kelias dienas į Merkinės krašto muziejų atvežtos Adolfo Ramanausko-Vanago skulptūros ranką ir liūdnu balsu pasakojo, kad jo vadas čia kaip gyvas ir priklaupęs tarsi prieš priesaiką... Kad nieko nepamiršo iš to baisaus pokario laikmečio, nes to pamiršt tiesiog neįmanoma....“

 

 

Šių metų Gedulo ir vilties dienai skirtas renginys Merkinėje – kupinas prasmės ir jautrių akimirkų, pakylėjantis virš kasdienybės, tai dar viena svarbi, istorinė turtingą istoriją turinčio miestelio diena.

 

 

Komentarų nėra