Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

In Memoriam. Vytautas Kaziulionis (1930–2023)

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro informacija  •    •  13:06, 2023-11-14
A.A. Vytautas Kaziulionis (1930–2023)

2023 m. lapkričio 13 d. į Amžinybę iškeliavo Vytautas Kaziulionis (1930–2023):Lietuvos pasipriešinimo sovietinės okupacijos režimui dalyvis, buvęs politinis kalinys ir ilgametis Varėnos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas, „Sidabrinės bitės“, A. Ramanausko-Vanago premijos laureatas.

 

,,Dėl šios skaudžios netekties nuoširdžius užuojautos žodžius skiriame Vytauto Kaziulionio šeimos nariams, Varėnos krašto žmonėms, visai Lietuvos politinių ir kalinių bendruomenei. Šio žmogaus netektis mums primena garbingą ir labai sudėtingą Lietuvos istorijos laikotarpį, kurio niekada nepamiršime. Velionis visą savo gyvenimą skleidė šviesą ir tikėjimą Lietuvos žmonėms amžinosioms vertybėms, mokė jaunimą mylėti savo Tėvynę. Netekome išmintingo, atsakingo žmogaus, iškilios asmenybės, kuris Lietuvai dirbo daugelį metų”, - sako Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys.

 

 Kaziulionis gimė 1930 m. gegužės 12 d. Varėnoje, ūkininko šeimoje. Mokėsi Varėnos gimnazijoje.

 

Prasidėjus antrajai sovietinei okupacijai Vytauto broliai Leonas ir Juozas Kaziulioniai išėjo partizanauti ir abu žuvo. 1947 m. Vytautą su tėvais okupacinė sovietinė valdžia už antisovietinę veiklą ištrėmė į Sibirą, Baikalovo rajoną. Su bendraminčiais V. Kaziulionis sukūrė antisovietinę pasipriešinimo organizaciją, leido nelegalų laikraštį „Toli nuo Tėvynės“.

 

1951 m. suimtas, Vakarų Sibiro karo tribunolo nuteistas mirti. 1952 m. mirties bausmė pakeista į 25 m. lagerio. Iki 1961 m. kalintas Norilsko, Magadano, Taišeto lageriuose, buvo vienas 1953 m. politinių kalinių sukilimo Norilsko lageriuose organizatorių. Į Lietuvą grįžo 1961 metais, apsigyveno Kaune.

 

Prasidėjus tautos atgimimo Sąjūdžiui, aktyviai įsijungė į visuomeninę politinę veiklą.

 

Nuo 1990 m. buvo Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos narys, ilgametis Varėnos skyriaus pirmininkas, tris kartus išrinktas į Varėnos rajono savivaldybės tarybą. Netausodamas jėgų, inicijavo partizanų palaikų paieškas, statė paminklus žuvusiems už Lietuvos laisvę.

 

Tyrinėjo pasipriešinimo okupaciniam režimui istoriją, rūpinosi žuvusiųjų pasipriešinimo dalyvių atminimo įamžinimu.

 

Knygų „Dainavos apygardos partizanų atminties paminklai“ ir „Tiems, kurie visur ir visada mylėjo Lietuvą“ autorius.

 

1999 m. V. Kaziulionis apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino Riterio, o 2023 m. Karininko kryžiais.

 

Atsisveikinti su Velioniu bus galima 2023 m. lapkričio 14 d. nuo 15 val. Senosios Varėnos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios šarvojimo salėje. Šv. Mišios už Velionį bus aukojamos 2023 m. lapkričio 15 d. 12 val. Amžinojo poilsio V. Kaziulionis bus palydėtas į Senosios Varėnos kapinės.

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai