Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Mašinų gamyklos ceche darbą sustabdė jubiliejinės knygos pristatymas

Raimonda Andriulionytė  •  raimonda@alytusplius.lt  •  21:04, 2019-06-07
Į jubiliejinės knygos „Astra. Keturios kartos“ pristatymą susirinko būrys svečių.
AlytusPlius.lt nuotr.

Mašinų gamyklos „Astra“ gamybiniame ceche penktadienio popietę darbas trumpam sustojo. Didžiulėje patalpoje, tarp technikos ir milžiniškų metalinių talpų, pasigirdo arfos skambesys, veržliu ritmu į improvizuotą sceną subėgo „Aušrinės“ šokėjos, o į cechą rinkosi kviestiniai svečiai, kuriems pirmiesiems buvo pristatyta bendrovės 90-mečio proga išleista, dar spaustuvės dažais kvepianti knyga „Astra. Keturios kartos“.

 

„Šiandien sulaukiau klausimo, kodėl prie knygos pavadinimo, kaip įprasta, nėra nurodytas autorius. Atsakau – jis nurodytas. Tai – keturios kartos, kurios tiesiogine šio žodžio prasme, rašė šios įmonės istoriją“, - pristatydama knygą sakė jos rengėja, sudarytoja, tekstų autorė ir redaktorė Aldona Jankauskienė.

 

Anot jos, 90 metų vieno žmogaus gyvenime – tai jo asmeninė patirtis. 90 metų įmonės gyvenimo – tai jau istorija, kurioje susipynę daugybės žmonių likimai, gyvenimai, kurią formavo įvairūs ekonominiai, socialiniai, istoriniai procesai ir įvykiai. Autorė prisipažino knygą apie „Astrą“ norėjusi pavadinti „Kelias į žvaigždes“, tačiau įmonės vadovai tam paprieštaravo – manė, kad tai per skambus pavadinimas.

 

„Buvau ir esu įsitikinusi, kad „Astra“ tikrai verta vadintis Alytaus pramonės žvaigžde, bet labai žaviuosi, kad jos vadovai labiau akcentuoti linkę ne gamybinius procesus, ne pasiekimus, o žmones – tas keturias „Astros“ kartas“, - kalbėjo A. Jankauskienė.

 

 

Knygoje „Astra. Keturios kartos“ yra apžvelgiama Alytaus mašinų gamyklos istorija nuo pat jos įkūrimo 1929 metas. Čia pristatomi įmonės istorijai svarbūs žmonės,  jų kurta ir gaminta produkcija, įmonės raida ir išgyvenimas sudėtingais istoriniais, ekonominiais momentais.

 

Knyga bus įteikta dovanų buvusiems ir esamiems „Astros“ darbuotojams šiemet vyksiančių šventinių renginių metu.

 

 

„Šioje knygoje sudėta tiek gražių, pagarbos, meilės žodžių. Aš ją netgi norėčiau įvardinti meilės knyga. Paprastai garbaus amžiaus sulaukusių įmonių knygos būna parašytos techniškai. O čia pilna jausmo, kuris mane palietė“, - apie kūrinį kalbėjo knygos pristatymo renginį vedusi aktorė Nijolė Narmontaitė.

 

 

Tądien gražių žodžių išties buvo daug: vieniems apie kitus, apie darnias komandas, apie sėkmingą kelią į priekį ir apie garbingus jubiliejus, kurie nebūtinai reiškia senatvę. Priešingai, kartais – tik begalinę patirtį, tvirtus žingsnius į priekį, žinojimą, kokia kryptimi eiti ir prisiminimus, kurių niekaip neištrinsi.

 

Šventiško renginio metu prisiminimais dalinosi „Astros“ valdybos pirmininkas, daugiau kaip trisdešimt metų prie įmonės vairo stovintis jos strategas Semionas Bondarevas, mintimis atsigręžęs į istoriją, ilgą nueitą kelią, žmones, kuriems rūpėjo „Astra“.

 

Nuo žemės ūkio mašinų gamybos savo veiklą pradėjusi, vėliau ne vieną dešimtmetį gaminusi pramonines skalbimo mašinas, lyginimo presus, dabar „Astra“ – nerūdijančio plieno talpyklų gamybos lyderė Baltijos šalyse. Jos pagamintos talpyklos eksportuojamos į pusšimtį pasaulio šalių.

 

 

Įmonės jubiliejui skirtos knygos pristatyme kalbėjęs meistras Antanas  Matulionis, prisiminė, kaip buvo gaminamos pirmosios talpyklos ir kaip stipriai per kelis dešimtmečius šis procesas, o ir visos technologijos pasikeitė. „Susipažinau su „Astra“, kai jai buvo 50, o man tik 22 metai. Dabar jai 90, o ir man nebe 22-eji“, - juokavo ilgametis „Astros“ darbuotojas, prisipažinęs, kad prieš išeidamas kalbėti, buvo sau pažadėjęs neminėti nė vienos pavardės – nesinorėjo kažko pamiršti ar nepadėkoti.

 

„Bet vieną pavardę turiu paminėti, nes be to žmogaus mūsų šiandien čia nebūtų. Nebūtų tos knygos, nebūtu klestinčios „Astros“. Tai – mūsų valdybos pirmininkas S. Bondarevas. Aš jį pavadinčiau žmogumi titanu. O tarptautinių žodžių žodyne šis žodis apibūdina didelio proto, talento, stiprios valios, fiziškai ir morališkai tvirtą žmogų. Taip, Semionas toks ir yra. Tas, kuris mus visada vedė į priekį“, - kalbėjo A. Matulionis.

 

 

Prisiminimus renginyje žmonės išreiškė ne tik žodžiais. Antanas Andriulionis, savo inžinerinį kelią pradėjęs Alytaus mašinų gamykloje ir buvęs vienu jos vedančiųjų inžinierių, vėliau šaldytuvų gamyklos „Snaigė“ generaliniu direktoriumi, „Astros“ istoriją papasakojo savo sukurtos dainos posmais ir melodija.

 

 

Pasisakyti ir kažko palinkėti 90-metį mininčiai „Astrai“, savo jubiliejų įprasminusiai solidžioje knygoje, norėjo daugelis, bet, kaip juokavo N. Narmontaitė, laiko visiems neužteks. Tad į knygos pristatymą susirinkę svečiai buvo pakviesti skambant dainai palinkėti „Astrai“ ko nors vienu žodžiu.

 

 

Objektyvios konkurencijos, Dievo palaimos, harmoningo augimo, išradingumo, dar keturių kartų, sėkmės, garbės, meilės... . Visi palinkėjimai tarsi nuskriejo tarp aukštų cecho sienų ir, sutapimas ar ne, bet prie scenos atskrido ir nusileido balandis. Nebailus, stebintis. Lyg patvirtinęs, kad tai, kas pasakyta, buvo išgirsta.

 

 

 

Komentarų nėra