Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Mamą iš Alytaus pribloškė netikėta žinia – vienkartinė išmoka gimus vaikui jų šeimai nepriklauso

Raimonda Bernatavičienė  •    •  14:09, 2023-07-12
Asociatyvi nuotr.
mediakatalogas nuotr.

Neseniai vaikelio susilaukusi alytiškė antradienį kreipėsi į Alytaus miesto savivaldybę dėl vienkartinės išmokos skyrimo gimus vaikui. Tačiau, kaip pati sako, sužinojo, kad jai niekas nepriklauso, mat nuo gegužės 25 dienos pasikeitė tvarka. Be išmokos likusi moteris teigia, kad tokia žinia buvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, nes niekur apie pasikeitimus nebuvo skelbta.

 

„Dėl vienkartinės išmokos gimus vaikui skyrimo tvarkos Alytaus miesto savivaldybėje domėjausi gruodžio, kovo mėnesiais. Besilaukianti draugė taip pat domėjosi, kokia toji tvarka. Buvau patikinta, kad norint gauti išmoką, užtenka, kad vienas iš tėvų būtų deklaravęs savo gyvenamąją vietą Alytaus miesto savivaldybėje. Aš esu registruota Alytuje, o mano vyras – Alytaus rajone. Tad maniau, viskas bus gerai, bet vakar, norėdama pateikti prašymą, sužinojau, kad nuo gegužės 25 dienos tvarka pasikeitė – reikia, kad abu tėvai būtų deklaravę savo gyvenamąją vietą Alytuje likus ne mažiau 6 mėnesiams iki vaiko gimimo“, - pasakojo Edita.

 

Pasak jos, iš anksto nebuvo skelbta apie planuojamus pakeitimus ir, net ir priėmus sprendimą, niekur apie tai nebuvo informuota.

 

„Tiesiog vidury metų ėmė ir pakeitė tvarką. Ne nuo sausio 1 dienos. Rodos, skelbiama apie viską, o tai, kas tikrai svarbu tėvams – ne. Tikiu, kad mes – ne vieninteliai tėvai, kuriems tokie pasikeitimai – naujiena. Jei būtume žinoję, galėjome prisiregistruoti ir Alytaus rajone. Tikrai jaučiame nuoskaudą. Juolab, kad yra deklaruojama, kas Alytus – šeimų miestas, tačiau jaučiamės suklaidinti. Juk domėjausi ne kartą“, - kalbėjo alytiškė.

 

Moteris teigė, kad pinigai nėra svarbiausi, tačiau gimus vaikeliui, toji suma išties būtų pravertusi.

 

Vienkartinės išmokos gimus vaikui skyrimo tvarka buvo pakeista gegužės mėnesį vykusiame Alytaus miesto savivaldybės tarybos posėdyje. Tam pritarė tarybos nariai.

 

Kaip informavo Alytaus miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Akvilė Voverienė, Alytaus miesto savivaldybės tarybos posėdžiai ir juose svarstomi sprendimai yra transliuojami viešai.

 

A. Voverienė priminė, kad Alytaus miesto savivaldybėje gyvenančioms šeimoms yra skiriama papildoma vienkartinė 7,7 BSI (377,3 Eur) išmoka gimus vaikui.  Asmuo dėl papildomos vienkartinės išmokos gimus vaikui skyrimo gali kreiptis per 12 mėnesių nuo vaiko gimimo dienos.

 

Išmoka skiriama:

 

  • jeigu abu vaiko tėvai (įtėviai) arba turimas vienintelis iš tėvų (įtėvių) Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka likus ne mažiau kaip 6 mėnesiams iki vaiko gimimo dienos yra deklaravę gyvenamąją vietą arba yra įtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą Alytaus miesto savivaldybėje;
  • gimusio vaiko deklaruota gyvenamoji vieta registruojama Alytaus miesto savivaldybėje.

 

„2023-05-25 tarybos sprendimu buvo patikslinta išmokų skyrimo tvarka, nustatant, kad išmoka skiriama, kai abu vaiko tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų (įtėvių) likus ne mažiau kaip 6 mėnesiams iki vaiko gimimo dienos yra deklaravę gyvenamąją vietą arba yra įtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą Alytaus miesto savivaldybėje (iki tol pakako, kad būtų registruotas vienas iš tėvų)“, - informavo A. Voverienė.

 

Pasiteiravus, kad galbūt šiuo atveju yra kažkokia išlyga ar galimybė visgi gauti vienkartinę išmoką, Socialinės paramos skyriaus vedėje teigė, jog vienkartinė išmoka skiriama vadovaujantis tuo metu galiojančiais teisės aktais.

 

„Jeigu vaikas gimęs po gegužės 25 dienos, skiriant išmoką taikomas šiuo metu galiojantis tvarkos aprašas, todėl jeigu vienas iš vaiko tėvų ar įtėvių registravęs gyvenamąją vietą ne Alytaus miesto savivaldybėje, šios išmokos skirti negalime“, - komentavo A. Voverienė.

 

Dėl vienkartinės išmokos skyrimo vienas iš vaiko tėvų (įtėvių), norintis gauti vienkartinę išmoką, turi raštu kreiptis į Alytaus miesto savivaldybės administracijos priimamąjį (Rotušės a.4, Alytus) arba į Alytaus miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių (Vilties g. 28A, Alytus).

 

2022 m. vienkartinė išmoka gimus vaikui skirta 276 vaikams, per pirmąjį 2023 m. pusmetį išmokos skirtos 107 vaikams.