Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt

Likiškėlių kaimo ūkininkai alytiškius jau lepina šviežiais žalumynais

Jurgis Kochanskas  •    •  11:31, 2019-04-15
N. Kiūdelienė Vilniaus universitete baigė biologijos studijas, yra net išvedusi savo salotų veislę.
Autoriaus nuotr.

Sultingų salotų, svogūnų laiškų, kitų žalumynų jau  nereikia važiuoti į Lenkiją, dairytis atvežtinių iš Italijos ar Ispanijos. Jų yra Alytaus pašonėje, Nastutės ir Rimanto Kiūdelių daržininkystės ūkyje, kuris įsikūręs Alytaus seniūnijos Likiškėlių kaime.

 

Ūkininkauja 14-us metus

 

Šiomis dienomis ūkyje dar grikšėjo kelių laipsnių šaltukas, o šiltnamiuose jau veržėsi ir lapojo vešli žaluma, lauke po plėvele laukė dygimo morkos, pratinosi prie lauko sąlygų kopūstų ausytės.

 

 Daržovės Likiškėlių kaime, o jų stalas čia pat,  – Alytaus turguje.

 

„Ką užauginame, iškart patys ir realizuojame“, – sakė R. Kiūdelis.

 

„Mums per akis 20 arų šiltnamių ir 1,5 hektaro daržo žemės. Per akis ir darbo, tik spėk suktis. Verčiamės patys, gyvename be europinės paramos. Daržininkystės verslo į nieką nekeistume“, – įsitikinusi N. Kiūdelienė.

Likiškėlių kaime auginantys daržoves Nastutė ir Rimantas Kiūdeliai ūkininkauja jau 14-us metus. 

 

N. ir R. Kiūdeliai ūkininkauja 14-us metus. Pavasariui, kaip ir kasmet, pradėjo ruoštis vasario pradžioje, ruošė dirvą, bėrė sėklas, daigino, vėliau – pikiavo, laukus apsėjo, apsodino, dalį daržų plėvele apdengė.

 

„Kai pravažiuoju pro prekybos centrus, pamatau gėles, aš net galvą nusuku, – atviravo Nastutė, nes su Rimantu aštuonerius metu vertėsi gėlininkyste. – Daržovės mums – didžiausia palaima, dirbtume čia ir dirbtume visą gyvenimą. Dar padeda mums dukra, sūnus, marti ir anūkai Mantas, jaunėliai Lukas ir Kajus – visa šeima“.

Seneliams padeda ūkyje ir vyriausias anūkas Mantas.

 

Žinios ir įgūdžiai ne iš dangaus nukrito

 

Ūkininkavimo subtilybės, žinios, įgūdžiai Kiūdeliams ne iš dangaus nukrito. Nastutė - universitetinio išsilavinimo, baigusi biologijos studijas, yra net savo salotų veislę išvedusi. Rimantas įgijo žinių politechnikume, turi gerą galvą ant pečių ir auksines rankas.

 

Šiuolaikinį daržininkystės ūkį, kad ir nedidelį, sunku įsivaizduoti be patikimos sėklos, našios technikos, geros laistymo sistemos. Pasak Nastutės, Rimantas žemę išdirba kaip pūką. Ypač pasiteisino šeimininko sukonstruotas agregatas, kuris iškart padaro tris darbus: išpurena dirvą kopūstams, padaro griovelius ir pila vandenį. Belieka tik su kopūstų sodinamąja per lauką perlėkti.

Kauno politechnikume įgytos žinios Rimantui Kiūdeliui praverčia kiekviename žingsnyje.

 

Beje, ūkininkai atsisakė auginti bulves ir didžiausią dėmesį skiria kopūstams: ankstyviesiems, vidutinio ankstyvumo ir rudeniniams.

 

„Kopūstas - ne daržovė, o pasaka, vitaminai, sveikata, žmogaus stiprybė, tik reikia mokėti su ja apsieiti. Kopūstus valgyk žalius, virk, raugink, ką nori daryk!“, – įsitikinusi N. Kiūdelienė, šiai daržovei skirdama karaliaus titulą. Ūkininkė kopūstams net specialią pjaustyklę įsigijo: pripjausto klientui maišą kopūstų, neškis namo ir rauk, marinuok, kurk savąjį skonį.

 

Žalumynai netrukus keliaus į turgų.

 

Šiltnamiuose sukonstruotos lašelinė ir kapiliarinė laistymo sistemos, lauke – purkštukai. Tonas vandens išgeria daržovės iš šalimais esamo tvenkinio. Saulė, vanduo ir darbščios rankos sukuria žaliąjį pasaulį, kuriam tarsi nerūpi, kad lauke dar būna ir šaltuko, ir žvarbaus vėjo.

 

Žalumynus pakeis pomidorai ir agurkai

 

Šiuo metu šiltnamiuose veši salotos –  ledinės, sviestinės, gūžinės. Gaivina akis špinatai, rukolos, mangoldai, krapai, laiškiniai svogūnai.

 

„Visa tai velykmečiui. Gegužės pabaigoje šiltnamiuose vaizdas pasikeis: bus pasodinta 2,5 tūkst. pomidorų (lauke –500 pomidorų daigų), 1,5 tūkst. agurkų daigų. Mes su pomidorais neskubam, skinsim juos birželio pabaigoje“,– pasakojo N. Kiūdelienė.

 

Pomidorai ir agurkai jautrūs karščiui – 25–27 – jau daugiausia, 30 laipsnių nusvilina žiedus. Pomidorams reikia skersvėjų, šonuose atidarai langus, duris. Agurkams vėdinti reikia skylės iš viršaus.

 

„Turim draugų, bičiulių, pamokom, patariam, nieko neslepiam. Apsilankę mūsų ūkyje, jie susižavi daržininkyste, bet kai pamato, kiek čia reikia dirbti, kiek yra gražaus darbo, geri norai prapuola“, – pasakojo Nastutė.

 

Velykų išvakarėse iš Nastutės ir Rimanto daržininkystės ūkio žalumynai, gražiai sudėti, surikiuoti dėžutėse, jau keliauja į turgų. Nuo Likiškėliių kaimo iki turgaus kelias toks trumpas, kad važiuojant nuo salotos lapo nespėja rasos lašas nukristi.

 

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
loading...
Komentarų nėra

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai