Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Lietuvą sukrėtusioje vaiko atėmimo dramoje – negirdėti faktai: Skuodienė pasidalijo detalėmis

šaltinis: tv3.lt / aut. naujienų portalas tv3.lt   •    •  16:44, 2023-12-07
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė Ilma Skuodienė.
tv3.lt nuotr.

Istorija, kai Palangoje vaiko teisės su policija iš mamos atėmė sūnų, susilaukė didžiulio visuomenės ir politikų dėmesio. Vaizdo įrašą su vaiko paėmimu jau įvertino teismas, kuris nustatė motinos neigiamą poveikį vaikui, baimės kėlimą. Tai patvirtino Seime apsilankiusi Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė Ilma Skuodienė.
 

Dėl šio vaiko atėmimo atvejo ketvirtadienį į Seimą iškviestos Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė Ilma Skuodienė.
 

Ilma Skuodienė Seime paviešino naujas vaiko atėmimo dramos detales

 

Seime I. Skuodienė paviešino negirdėtas įvykio Palangoje detales. Paaiškėjo, kad rugsėjo 21 d. šeimos drama vaiko paėmimu nesibaigė, nes toliau vyko teismo procesai. 


Spalio 19 d. teisme buvo pateikti socialinėje erdvėje paviešinti vaizdo įrašai. Atsižvelgdamas į juos, teismas priėmė sprendimą.

 

„Ieškovės atstovės 2023 m. spalio 13 d. pateiktas vaizdo įrašas atskleidžia akivaizdų ieškovės nusiteikimą prieš tarnybos specialistus, nesugebėjimą valdyti emocijų arba sąmoningą demonstravimą ir perkėlimą vaikui.

 

Dėl ieškovės veiksmų sudėtingoje situacijoje esančiam vaikui, papildomos įtampos ir baimės kėlimą, poveikį vaiko emocinei būsenai, toks motinos elgesys neatitinka vaiko interesų ir tai matyti iš vaizdo įrašuose užfiksuotos vaiko reakcijos“, – teismo sprendimą pacitavo I. Skuodienė.

 

I. Skuodienė taip pat informavo, kad teismas yra vaiko gyvenamąją vietą nustatęs su tėvu, o konfliktinė situacija tarp tėvų tęsiasi bent penkerius metus, dėl šio vaiko teisių pažeidimų yra gauti 46 pranešimai.
 

„Teismas jau įvertino turimus įrašus. Aš nenoriu pateisinti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos darbuotojų, nenoriu pateisinti savęs, bet prašau įvertinti visas aplinkybes. Tai yra ne valandos–dviejų procesas“, – pridūrė I. Skuodienė.

 

Edita Žiobienė: „Tai yra tikrai blogai“

 

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė E. Žiobienė pabrėžė, kad tėvams išsiskyrus, teismo nutarties dėl bendravimo su vaiku tvarkos vykdymas prižiūrimas dviem būdais: 

 

1. Teismo sprendimas įgyvendinimas prižiūrimas antstolio.

 

2. Vaikas teismo sprendimu paimamas iš šeimos. Tokiu atveju sprendimą vykdo ne antstolis, o vaiko teisės su policija. „Tai yra kraštutinė priemonė ir tai galima, kai yra grėsmė vaiko sveikatai, gyvybei ir saugumui“, – teigė E. Žiobienė.


Kontrolierė pabrėžia, kad visa tai vyksta tęsiantis konfliktinėms situacijoms. Jos teigimu, gražių situacijų, kai įsikiša vaiko teisės, nebūna. Labai dažnai tėvai vienas kitą kaltina smurtu prieš vaiką. Nuolat pradedami nutraukiami ikiteisminiai tyrimai. 
 

„Tėvai išsiskiria kaip sutuoktiniai, bet kaip tėvai jie neišsiskiria niekada. Už savo vaiką jie atsakingi abu. Jie abu yra vienodai svarbūs, nebent yra apribotos tėvystės teisės“, – kalbėjo E. Žiobienė.
 

Kalbėdama apie įvykį Palangoje, kontrolierė atkreipė dėmesį į širdį veriančią vaiko reakciją. Tai, anot kontrolierės, „yra tikrai blogai“, todėl institucijos bei jų atstovai turėtų aiškiai įvertinti, ko ateina ir ką daro. 
 

„Akivaizdu, kad tai, ką mes matėm, kiekvienam empatijos jausmą turinčiam žmogus nesinorėtų nei matyti, nei girdėti. Tai yra tikrai blogai. Tas turi būti įvertinta ir tai turi būti akivaizdžios pamokos ateičiai“, – komentavo E. Žiobienė.
 

Internete išplito vaizdo įrašas, kaip iš mamos atimamas sūnus

 

Socialiniuose tinkluose „Facebook“ ir „TikTok“ tūkstančiai žmonių pasidalino vaizdo įrašu, kuriame matosi, kaip Vaiko teisių apsaugos specialistai kartu su policija iš mamos jėga paima verkiantį ir besipriešinantį sūnų. Filmuota medžiaga sukėlė visuomenės pasipiktinimą.
 

Klykiantis vaikas apsikabinęs mamą šaukia, kad bijo, jog daugiau jos niekada nematys. Vaiko teisių specialistai bando jėga jį perimti iš mamos, o jiems padeda policijos pareigūnai.

 

Jautri istorija, kaip sako vaiko teisių apsaugos specialistai, neeilinė – pasirodo, mažylis iš mamos paimtas po to, kai ji su sūnumi pasislėpė nuo vaiko tėvo, teisėsaugininkų ir mokyklos.

 

Kaip paaiškėjo, viskas vyko Palangoje, rugsėjo 21-ąją. Vaizdo medžiaga „Facebook“ dalijasi pati vaiko motina, šalia išplatinusi ir įrašą – esą vaiko teisių specialistai iš jos sūnų išplėšė neteisėtai, ir neva nepaisė to, kad vaikui tėvo aplinkoje nesaugu.

 

Vaiko teisių specialistus keikia

 

Matydami tokius vaizdus ir jais besidalindami tautiečiai, nežinodami istorijos detalių ir konteksto per daug nesigilina, išvadas daro pagal tai, kokias emocijas sukelia pamatytas vaizdas, ir Vaiko teisių sargus keikia kaip tik galėdami:


„Aš iš viso nesuprantu, kaip galima vaiką iš motinos atimti. Bet kokiam vaikui bet kokia mama yra mama. Kaip galima iš mamos išplėšti vaiką, kaip galima atimti?“

 

„Aš tikrai esu pakraupęs. Instancijos labai daug pažeidimų padarė – tiek anstolis, kuris filmavo, tiek Vaiko teisės tikrai turėtų prarasti darbo vietas. Griežtai. Nes jeigu jos dirbs toliau, tada aš nežinau – teisybės nėra.“
 

„Labai žiauriai atrodo. Bet reikia žinoti, kodėl ėmė tą vaikutį, kodėl ta motina kalta, kodėl tas tėvas kaltas.“

 

„Baisu. Iš motinos tiesiai išlupa policija vaikus. Nežinau dėl ko ten viskas vyko, bet yra labai negerai.“

 

Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė situaciją vadina neeiline ir paaiškina, kaip viskas vyko.

 

Pasirodo, jau ne vienerius metus tarp tėvų vyksta teisminiai ginčai dėl to, kaip ir su kuriuo iš besiskiriančių tėvų gali laiką leisti šis mažylis. O lemtingomis rugsėjo dienomis, kaip sako tarnybos direktorė, mama su berniuku buvo pajūryje.
 

„Situacija neeilinė. Mes įgyvendinom teismo griežtą nutartį, kur buvo nurodyta įgyvendinti čia ir dabar. Mama iki rugsėjo 19 dienos turėjo pristatyti vaiką, ir turbūt galėčiau pasakyti, kad mama slapstėsi. Vaikas nelankė mokyklos. Jis buvo Palangoje“, – teigė I. Skuodienė.

 

Tuomet ir buvo paskelbta vaiko paieška. O atvykus ne tik vaiko teisių specialistams, bet ir policijai, medikams, kaip aiškina I. Skuodienė, perėmimo procesas iš mamos vyko gerokai ilgiau nei matyti vaizdo įraše.
 

Teigia, kad tėvo namuose kentė smurtą

 

Mama, pasak tarnybos direktorės, tėvui perduoti sūnų gražiuoju buvo kalbinama kelias valandas. Galiausiai berniukas paimtas jėga ir perduotas tėvui. Tiesa, iš motinos teisė matytis su vaiku neatimta. Tik štai nepasidalijant vaiko, ir esą pabandžius jį galimai paslėpti nuo tėvo, teismas mamos susitikimus su berniuku peržiūrėjo dar kartą.
 

„Vaikas neatskirtas nei nuo mamos, nei nuo tėčio, bet yra sudėliota tam tikra bendravimo tvarka, kad būtų užtikrinti geriausi vaiko interesai, vaiko poreikiai. Ta tvarka yra sudėliota teismo, tai teismo nutartis“, – aiškino I. Skuodienė.

 

Tad šiandien vaikas, prižiūrimas specialistų, yra su tėvu. Tačiau matytis su mama jam leidžiama. Taip buvo visą laiką, iki kol mama nepažeidė teismo nustatytos tvarkos. Tai, kad pagrindinė vaiko gyvenamoji vieta bus tėvo namai, nusprendė teismas.
 

„Iš esmės gyvena vienodai – ir pas mamą, ir pas tėvą. Atsižvelgiant į tai, kad buvo gauti pranešimai dėl smurto prieš vaiką, buvo įvertintos visos aplinkybės. Noriu atkreipti dėmesį, kad teismas priėmė sprendimą keisti vaiko gyvenamą vietą ir sudėliojo vaiko bendravimo tvarką“, – sakė I. Skuodienė.
 

Šiandien mama gailisi to, kad platino įrašą, bet dėsto savo konflikto su vyru ir vaiko teisių specialistais bei policija versiją. Moteris aiškina, kad neva vyro namuose sūnus patiria smurtą.
 

Iš mamos paimto berniuko tėtis: visa šeima gyvena buvusios žmonos košmare

 

Palangoje vaiko teisių apsaugos specialistams ir policijos pareigūnams negrabiai iš mamos paėmus berniuką, kuris turėjo būti perduotas tėčiui pagal teismo nurodymą, viešai prabilo ir pats vaiko tėvas.

 

Interviu naujienų portalui tv3.lt vyriškis pasakojo, kad nuo pat skyrybų 2018-aisiais buvusios sutuoktinės yra nuolat kaltinamas nebūtais dalykais, nors nė vienas kaltinimas nepasitvirtino. Pašnekovas teigia, kad po skyrybų buvo sutikęs, jog sūnus gyventų su savo mama, tačiau net tuomet moteris nesiliovė kaltinti buvusio sutuoktinio. 

 

„Su buvusia žmona mes esame išsiskyrę nuo 2018 metų. Tas visas gyvenimas santuokoje iš tikrųjų buvo įtemptas, įtempti santykiai buvo tarp mūsų. O kai išsiskyrėm, tai prasidėjo bandymai, ar tai kerštauti, ar susidoroti įvairiais būdais, o į tai buvo įtrauktas mūsų sūnus. Nuo 2018 metų esu kaltinamas įvairiais dalykais, ne vienas buvo ikiteisminis tyrimas. Visi, aišku, buvo nutraukti, nes nepasitvirtino. Ji mane kaltino, kad aš smurtauju prieš vaiką, kad aš vaiką mušu“, – pasakojo berniuko tėtis. 

 

Jis pripažįsta, kad yra kreipęsis į policiją dėl buvusios sutuoktinės piktnaudžiavimo motinos teisėmis, nes jam susidarė įspūdis, kad mama daro spaudimą vaikui. Vyras teigia, kad buvusi sutuoktinė jo gyvenimą pavertė košmaru, nes 2021-2022 metais namuose nuolat zujo socialiniai darbuotojai ir vaiko teisių specialistai, medikai ir policininkai. Galiausiai, jo teigimu, moteriai skirta bauda už melagingus pranešimus. 
 

„Ji skambina policijai, kad aš vaikus tvirkinu. Atvažiuoja policija, pasišneka su berniuku ir mergaite, išvažiuoja. Vaikams keliamas stresas. Kitas dalykas, ta mergaitė išvis ne prie ko, nesusijusi. Vėl tą pačią dieną kviečia policiją, atvažiuoja su medikų brigada, veržiasi pas mane į butą, kad vaikas sumuštas, leiskit medikams apžiūrėt. Tam vaikui vėl stresas, persimainęs, nesupranta, kas darosi. Medikai apžiūri, viskas tvarkoje tam vaikui. Vaikas pasako, kad niekas jo neskriaudžia, medikai išvažiuoja, tai po tų įvykių ji buvo nubausta“, – sako pašnekovas. 

 

Tačiau skundai nesiliovė ir po vaiko perdavimo tėčiui. Prieš maždaug savaitę moteris, pasak buvusio sutuoktinio, vėl apkaltino jį vaiko tvirkinimu, pareigūnai taip pat buvo atvykę, nes vaikas nekėlė mamai telefono ragelio. „Taip ir gyvenam“, – nusivylimo neslepia vyriškis.  
 

„Nežinau, kada čia baigsis tie dalykai. Ir patys esam pavargę. Jeigu tam vaikui tikrai būtų gerai pas mamą, taigi aš neprieštarauju. Neprieštaravau ir anksčiau, kai skyrėmės, pilnumoje sutikau, kad vaikas gyventų pas ją, nebuvo problemų. Bet jai pastoviai kažkas negerai. Kiek aš žinau, jai buvo rekomendacijos išsitirti nuodugniai psichinę būklę, bet, kiek žinau, iki šios dienos to nėra. Tik yra pateikusi vairuotojo pažymėjimo medicininę pažymą“, – nurodo vyras. 

 

Šaltinis: tv3.lt / aut. naujienų portalas tv3.lt 

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai