Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Lazdijų dekanas Vytautas Prajara: „Virtuali bendrystė tolina žmones vienus nuo kitų“

  •    •  10:36, 2013-10-09
Kunigas V. Prajara pataria atsiplėšti nuo kompiuterių ekranų.

„Nesinaudoju socialiniais tinklais ir kitiems nepatariu to daryti. Pastaruoju metu pasaulis darosi vis labiau bejausmis ir šaltas. Virtuali bendrystė tolina žmones vienus nuo kitų. Asmenys, nugrimzdę į bendravimą socialiniuose tinkluose, dažniausiai būna sugniuždyti psichologiškai, neturi pasitikėjimo savimi“, - sako kunigas Vyrautas Prajara.

 

 

Socialiniuose tinkluose lyg žuvys nardo daugiau kaip vienas milijonas lietuvių. Tarp jų  - net aukščiausi valstybės vadovai ir kitos iškilios asmenybės.

 

 

Viskas gerai, kas daroma su saiku. Tačiau kai kurie jau neįsivaizduoja savo gyvenimo be „Facebook“ ar kito tinklo.

 

 

Netgi gražų sekmadienį, kai žmonės turėtų eiti į bažnyčią, ilsėtis, bendrauti su draugais, būti gamtoje, jie sėdi it musės prilipę prie kompiuterių ekranų, prisijungę prie savo paskyrų socialiniame tinklapyje. Jeigu kur būna priversti išvykti, vis tiek neatsiplėšia nuo jų - naudojasi mobilia programėle savo telefone. Tą patį dažniausiai daro ir atžalos.

 

 

,,Mano vaikai neseniai pradėjo priekaištauti, kad mažai bendraujame su giminaičiais, jie beveik nepažįsta savo pusbrolių ir pusseserių, nes susitinkame, kaip dabar įprasta, dažniausiai tik per laidotuves. Taigi, metusi visus darbus į šalį, vieną šeštadienį pasikviečiau vienus savo giminaičius su vaikais paviešėti pas mus. Su tėvais kalbėjomės, vaišinomės, o vaikai tuo tarpu sėdėdami už stalo  be paliovos maigė telefonų mygtukus. Užmetusi akį pastebėjau, kad bendravo su draugais „Facebook“ tinkle...Su maniškiais persimetė vienu kitu žodeliu...ir viskas. Jokia draugystė tarp jų neužsimezgė. Tiesą sakant, buvau pašiurpusi nuo tokio elgesio – ir vaikų, ir tėvų. Jeigu maniškiai šitaip būtų kaip geniai kalenę telefonų mygtukais, tikrai būčiau padariusi tvarką, bet negi mokysi svečius“, - pasakojo nusivylusi draugė.

 

 

Jau pasigirsta pranešimų, kad Anglijoje  jau gydoma nemažai žmonių, kuriems naršymas socialiniuose tinkluose tapo žalingu įpročiu. O jis, pasirodo, yra dar stipresnis nei rūkymas ar alkoholio vartojimas. Pas mus, Lietuvoje, tokių piliečių irgi – per akis.

 

Dvasininko komentaras

 

Ką mano apie šiuo metu populiarų žmonių bendravimą socialiniuose tinkluose, savo mintimis sutiko pasidalinti Lazdijų dekanato dekanas, Metelių parapijos klebonas Vytautas Prajara:

 

,,Aš pats nesinaudoju socialiniais tinklais ir kitiems nepatariu to daryti. Artimiems žmonėms kartais net griežtai  pasakau savo nuomonę, nors, aišku, jų valia, kaip elgtis. Kai pas mane vieši giminaičių vaikai, irgi neleidžiu ištisomis valandomis sėdėti prie interneto, nebent tik trumpam pasitikrinti pašto dėžutę ar pasižiūrėti kokios nors svarbios informacijos.

 

Nesmerkiu kategoriškai tų, kurie naudojasi socialiniais tinklais. Kaip žinia, tarp jų yra ir nemažai aukštų dvasininkų.

 

Komunikacija šiais laikais – svarbus dalykas. Aš irgi gavau pasiūlymų prisijungti prie įvairių socialinių tinklų, bet atsisakiau. Tuo atveju, kai negaliu su žmogumi pabendrauti akis į akį, verčiau pasiskambinu telefonu arba parašau elektroninį laišką. Aišku, jie neprilygsta seniesiems, ranka rašytiems.

 

Kai mokiausi kunigų seminarijoje, buvau paimtas tarnauti į armiją, iš kur mamai laiškus rašydavau ranka. Iki šiol turiu juos išsaugojęs. Tie laiškai man labai brangūs.

 

Pastaruoju metu pasaulis darosi vis labiau bejausmis ir šaltas. Pasikeitė žmonių jausmai, jie tapo egoistiniai – svarbiausia, kad man būtų gerai. O kitais daugelis nelinkę rūpintis.

 

Virtuali bendrystė tolina žmones vienus nuo kitų. Asmenys, nugrimzdę į bendravimą socialiniuose tinkluose, dažniausiai būna sugniuždyti psichologiškai, neturi pasitikėjimo savimi. Taigi verta pripažinti, kad socialiniai tinklai žmones žaloja ir psichologiškai.

 

Mes mažai gyvai bendraujame tarpusavyje, todėl daugėja nusivylimo atvejų ir sergančiųjų depresija. Geriausia draugystė yra ta, kai žmogų matai realiai, gali su juo pasikalbėti, reikalui esant, patarti, paguosti, nuraminti.

Pagaliau šiais laikais kartais negali pasitikėti net geriausiais draugais, tik vieninteliu Dievu.

 

Ir patys neretai savęs nepažįstame, negalime prognozuoti savo poelgių. Todėl verta susimąstyti apie tai, kad socialiniuose tinkluose tavo mintis skaito ir nuotraukas žiūri kone visas pasaulis. Ir nežinai, kas ir kur gali nutekinti tavo asmeninę informaciją. Yra piktų žmonių, kurie nesidrovi ja pasinaudoti nedorais tikslais“.

 

Lazdijų dekanato dekanas, Metelių parapijos klebonas Vytautas Prajara, grojantis kaimo kapeloje, patarė visiems, kurie daug laiko praleidžia socialiniuose tinkluose,  atsiplėšti nuo kompiuterių ekranų ir verčiau pasiklausyti geros muzikos. Ji pakelia nuotaiką, nuteikia optimistiškai žvelgti į pasaulį.

 

Komentarų nėra