Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt


Vakar mus skaitė 12 604

Laidotuvių mados kinta, bet alytiškiai labiau ištikimi tradicijoms

Ina Grigūnaitė-Skrabulienė  •    •  11:01, 2019-10-29
„Gailesčio“ vadovė Zita Mažeikienė: ,,Kad sunkią akimirką žmogui būtų kuo mažiau rūpesčių, mes viskuo pasirūpiname“.
Inos Grigūnaitės -Skrabulienės nuotr.

Jau 25 –erius metus Anapilin išėjusių žmonių išlydėtuves organizuojanti bendrovės ,,Gailestis“ vadovė Zita Mažeikienė pastebi per šį laiką ženkliai pakitusias atsisveikinimo su mirusiaisiais tradicijas.

 

Anot jos, užmarštin grimzta tie laikai, kai atsisveikinant su mirusiaisiais, dominavo pompastika: kelias dienas trunkantis gedėjimas prie karsto, didžiuliai vainikai, ilgos giesmės. Visa tai keičia subtilesni dalykai.

 

Gedima trumpiau ir santūriau

 

,,Per ilgus darbo metus spėjau pastebėti daug pokyčių. Turbūt laikmetis juos nulėmė. Žmonės ne tokie jautrūs vienas kito skausmui. Daug ką daro iš pareigos“, - pasakojo pirmuosius laidojimo namus prieš ketvirtį amžiaus Alytuje įkūrusi Z. Mažeikienė.

 

Anot pašnekovės, žmonės laidodami savo artimą pirmiausiai jaučia pareigą tinkamai tai padaryti ir stengiasi išpildyti visus mirusiojo dar gyvam esant išsakytus norus.  ,,Kad sunkią akimirką žmogui būtų kuo mažiau rūpesčių, mes viskuo pasirūpiname. Jiems tereikia tik išsakyti savo lūkesčius“, - patikino ,,Gailesčio“ vadovė.  

 

Kalbėdama apie pakitusias šarvojimo ir laidojimo tradicijas moteris akcentavo, kad dabar su mirusiuoju atsisveikinti pakanka vienos dienos, o prieš dešimtmetį ir daugiau dar reikėdavo dviejų ar net trijų dienų. ,,Žmonės skuba gyventi, skuba į darbus, todėl negali ilgesniam laikui sustoti. Atsisveikinti su mirusiaisiais tenka greitai“, - sakė Z. Mažeikienė.

 

 

Anot pašnekovės, anksčiau daugiau dėmesio buvo skiriama maldai ir giesmėms, būdavo giedamas rožančius. Dabar neretai apsiribodama tik gražiomis giesmėmis, kurios giedamos išlydint velionį.

 

Z. Mažeikienė dar prisimena, kad kai tik atidarė laidojimo namus, dar būdavo populiaru samdyti raudotojas, kurios žodžiais apraudodavo mirusiuosius. Raudodavo ne tik kviestiniai raudotojai – kartais raudomis savo širdies skausmą išliedavo ir artimieji. Dabar to nėra. Daugelis kenčia tyliai, santūriai.

 

Vietoj gėlių – auka į aukų dėžutę

 

Dabar laidotuvėse retai išvysi kalnus vainikų ir įvairiaspalvių gėlių krepšelių. Su išėjusiaisiais  atsisveikinama kukliau, apsiribojant keliais baltų gėlių žiedais – mirusiųjų pagerbimui dažniausia renkamasi baltos rožės.

 

Daugelis žmonių geriau ateina su keliais kukliais rožių žiedais, bet paaukoja pinigų, kurių sunkią akimirką daug kam pritrūksta.  Aukų dėžutė šarvojimo salėje jau tapo įprastu atributu. Anksčiau tokios dėžutės nebūdavo, tad svarbiausia buvo atnešti kuo daugiau gėlių, kurias, kaip ir mirusiuosius, į kapus veždavo sunkvežimiu.

 

,,Laidotuvės būna daug kuklesnės ir žmonių susirenka gerokai mažiau. Neretai net nebūna kam išnešti gėlių“, - pastebi UAB ,,Gailestis“ vadovė.

 

 

Išnyko ir dar viena ankstesnių laikų tradicija – fotografavimasis prie karsto. Dabar žmonės mieliau ekrane rodo mirusiojo dar gyvam esant darytas nuotraukas. Tradicijos įsiamžinti su mirusiuoju jau nėra apie 15 metų.

 

Tradicija pavaišinti su velioniu atsisveikinti atvykusius žmones dar gyva. Tačiau vaišės – gerokai  kuklesnės. Pakanka pavaišinti arbata, sumuštiniais, sausainiais.

 

Jei anksčiau mirusiojo karstą  nešdavo artimieji, pagal dabartines tradicijas, tai daro laidojimo paslaugų įmonės darbuotojai.

 

Alytiškiai renkasi tradicines laidotuves

 

Paklausta, ar urnos prigyja Alytuje, pašnekovė sakė, kad po truputį prigyja. ,,Pas mus urnos nėra labai madinga, nors ir einama link to. Alytiškiai dažniausiai renkasi tradicines laidotuves“, - kalbėjo Z. Mažeikienė.

 

 

Jos teigimu, kremavimą žmonės renkasi dėl kelių priežasčių: kapinėse trūksta vietos, be to,  artimiesiems patogiau prižiūrėti vienoje kapavietėje palaidotus artimuosius. Kremuoti anksčiau žmones veždavo į Kėdainius, dabar veža į Lenkiją, kadangi pigiau.

 

Ritualines paslaugas teikiančios bendrovės ,,Gailestis“ direktorės teigimu,  laidotuvių kaina gali svyruoti nuo 1000 iki 1300 eurų. Jei velionis kremuojamas, laidotuvės gali kainuoti iki 1500 eurų.

 

,,Kaina priklauso ir nuo to, kokį karstą pasirinks, nuo drabužių, kokiais aprengs velionį, nuo gėlių kiekio. Mes pasirūpiname viskuo. Artimiesiems telieka atsiskaityti su giesmininkais ir kunigu“ , - sakė ,,Gailesčio“ vadovė.

 

Sunkiausia - laidoti vaikus

 

Nuolat organizuoti laidotuves ir matyti išsiskyrimo skausmą išgyvenančius žmones - nelengvas darbas. Z. Mažeikienė prisimena, kad pradėjusi veiklą neretai ir pati verkdavo salėje išgirdusi žmonių raudas. Bet laikui bėgant, viskas tapo įprasta, nors liūdesys ir slogi nuotaika neretai apninka. Tenka išmokti su tuo kovoti ir susitaikyti, nes tokį darbą pasirinko.

 

Moteris atskleidžia, kad sunkiausia būna, kai tenka laidoti vaikus. ,,Kai būna atsisveikinama su vaikais, stengiuosi nesirodyti salėje. Per daug giliai paveikia tai“, - sakė ji.

 

Laidojimo namų ,,Gailestis“ vadovė per ilgus darbo metus jau spėjo ne kartą susidurti ir su nesąžiningais žmonėmis. ,,Pasitaiko atvejų, kai žmonės neturi pinigų, o reikia palaidoti artimąjį. Tuomet prašo suteikti galimybę atsiskaityti vėliau. Deja,  ne visi atsiskaito. Negana to, lieka ne tik skolingi, bet ir kupini priekaištų“, - apmaudavo ji.

 

Paklausta, ar neatsiranda žmonių, kurie dar būdami gyvi, susiplanuoja savo laidotuves, Z. Mažeikienė neslėpė, kad per savo darbo patirtį keletą tokių žmonių pasitaikė. Daugelis pasitiki savo artimaisiais, jiems išsako pageidavimus, kokių laidotuvių nori, kaip turėtų būti aprengti.

 

 

Kartais žmonės ateina patys išsirinkti ir nusipirkti  paskutinei gyvenimo kelionei drabužius.

 

Ištikus nelaimei, užklupus netekties skausmui gedintiems artimiesiems rūpesčių naštą sumažina visas laidojimo paslaugas teikianti  UAB ,,Gailestis“, esanti Alytuje, Maironio g. 24. Kreiptis galite visą parą tel. 861638191.

 

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
Komentarų nėra