Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt


Vakar mus skaitė 25 344

Laidotuvės karantino metu: kitokie reikalavimai visur ir visiems

alytusplius.lt inf.  •    •  11:02, 2020-03-21
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.

Mirtis nesirenka laiko. Tačiau pirmąją gyvybę Lietuvoje jau pasiglemžęs koronavirusas keičia mūsų įpročius, neaplenkdamas ir laidotuvių tvarkos.

 

Bažnyčia pranešė, kad laidotuvių šv. Mišios už mirusįjį aukojamos nedalyvaujant žmonėms, o apeigos atliekamos tik kapinėse. Bažnyčia ragina rasti naujų būdų malda ir užuojauta pasiekti ir palaikyti artimuosius.

 

Ko reikalauja SAM taisyklės?

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pateikė bendras taisykles, kaip šiuo metu organizuoti laidotuves, kaip turi veikti laidojimo paslaugas teikiančios įmonės.

 

Šarvojimo salėje sėdėjimo vietos turėtų būti išdėstytos bent 1 metro atstumu. Laidotuvių dalyviai turi laikytis taip pat turi laikytis saugaus atstumo, asmens higienos, pasireiškus ūmiai kvėpavimo takų infekcijai nedalyvauti ceremonijoje.

 

Žmonės, kurie privalo būti izoliuoti, nes 14 dienų laikotarpyje keliavo į užsienio šalis ar turėjo  sąlytį su sergančiuoju COVID-19, šarvojimo ir laidojimo ceremonijose nedalyvauja.

 

Išimtinais atvejais, mirus ypač artimam žmogui, tai leidžiama daryti suderinus su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos specialistais. Izoliuoti asmenys į šarvojimo salę gali atvykti nuosavu transportu, suderinę su laidojimo paslaugas teikiančia įmone, į šarvojimo salę gali įeiti per atskirą įėjimą ir būti vieni be kitų, sąlytyje nebuvusių, asmenų prieš pat išnešant mirusiojo palaikus laidojimo ceremonijai. 

 

Gedulingi pietūs negali būti organizuojami viešojo maitinimo įmonėse. Organizuojant gedulingus pietus namuose, svarbu kiek įmanoma labiau apriboti dalyvių skaičių. Gedulinguose pietuose taip pat negali dalyvauti žmonės, kurie yra privalomoje izoliacijoje dėl buvusio sąlyčio su sergančiuoju koronaviruso infekcija ar 14 dienų laikotarpiu keliavę į užsienio šalis.

 

Krematoriumas dirba visą parą

 

„Lietuvos krematoriumą“ ir visoje Lietuvoje veikiančią laidojimo ceremonijų organizavimo sistemą „Rekviem“, valdančios įmonės vadovas vadovas Bernardas Vilkelis paaiškino, ką svarbu žinoti nutarusiems koronaviruso karantino metu mirusįjį laidoti kremuojant.

 

„Pastarosiomis dienomis sulaukiame sunerimusių žmonių skambučių ir iš pokalbių suprantame, kad kiekvieno individualaus atvejo SAM nurodytos taisyklės numatyti negali, – sako B. Vilkelis. – Esamos situacijos išskirtinės sąlygos mums visiems diktuoja pokyčius, nes budrumo bei savisaugos niekas neturi prarasti net ir tokiu emociškai sunkiu metu, kai tenka laidoti artimąjį.“

 

Todėl, B. Vilkelio teigimu, ir „Lietuvos krematoriumas“ pertvarkė veiklos procesus, atsižvelgdamas į specialias SAM taisykles: „Solidarizuojamės su laidojimo paslaugas teikiančiomis įmonėmis ir šalies gyventojais – dirbame visą parą, kad paslauga būtų prieinama visiems ją pasirinkusiems, o mūsų darbuotojai naudoja visas būtinas apsisaugojimo bei apsaugojimo priemones ir veikia pagal nurodytas rekomendacijas.“

 

Vienas iš svarbesnių pokyčių – karantino metu mirusiojo artimieji neįleidžiami į krematoriumą. Jiems siūloma su velioniu atsisveikinti savo mieste arba prieš kremavimą, laikantis visų privalomų SAM rekomendacijų, arba po jo, jau su kremuotais palaikais urnoje.

 

„Prieš keletą metų pradėjome teikti inovatyvią paslaugą mirusiojo artimiesiems, dėl įvairių priežasčių negalintiems atvykti į krematoriumą palydėti – stebėti karsto įkėlimą į kremavimo įrenginį tiesiogiai internetu. Šiuo metu toks virtualus atsisveikinimas yra norma“, – aiškina naujas taisykles „Lietuvos krematoriumo“ vadovas.

 

Laidoti – pasibaigus karantinui

 

B. Vilkelis atkreipia dėmesį, kad daugelis laidojimo paslaugas teikiančių įmonių turi specialias šaldymo patalpas, todėl nebūtina skubėti kremuoti mirusius artimuosius jau kitą dieną. „Tereikia įsitikinti, ar pasirinkta įmonė turi reikiamą įrangą laikyti palaikus ilgesnį laiką“, – sako B. Vilkelis, pridurdamas, kad naujos technologijos leidžia, net ir ne karantino metu netekus artimojo, turėti laiko ramiai suplanuoti laidotuves, išsirinkti šarvojimo ir laidojimo vietą.

 

Atsižvelgiant į esamą situaciją, kremuotus palaikus kapsulėje ar urnoje galima laikyti namuose iki karantino pabaigos ir tada organizuoti laidotuves, kad jose galėtų dalyvauti visi norintys atsisveikinti.

 

„Kitose šalyse, kuriose kremavimas jau yra įprastas laidojimo būdas, urna su kremuotais palaikais laikoma net ne vieną mėnesį, kad į laidotuves galėtų suvažiuoti visi, norintys atsisveikinti“, – apie kitų šalių patirtį pasakoja B. Vilkelis.

 

Pasigenda procedūrų išaiškinimų

 

Žmonių palaikų laidojimo įstatyme nurodytas privalomasis kremavimas palaikų asmenų, sirgusių pavojingomis arba ypač pavojingomis užkrečiamosiomis ligomis, įrašytomis į Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą sąrašą, arba, kurie buvo šių ligų sukėlėjų nešiotojai. Naujasis koronavirusas COVID-19 į šį sąrašą neįrašytas, bet mirties nuo jo atveju, mirusio asmens palaikus SAM naujose savo taisyklėse rekomenduoja kremuoti arba šarvoti uždarame karste. 

 

Tačiau, pastebi B. Vilkelis, šiose rekomendacijose nėra išaiškintos visos procedūros ir kokių reikiamų priemonių turi turėti laidojimo paslaugų įmonės, kad galėtų atlikti patį šarvojimą. „Mūsų žiniomis, ne visos laidojimo paslaugas teikiančios įmonės galėtų atlikti privalomas pagal SAM rekomendacijas mirusio nuo koronaviruso asmens palaikų pervežimo ir paruošimo šarvoti procedūras bei šarvojimą, nes taip skubiai neturėtų reikiamų priemonių, – pastebi B. Vilkelis. – Todėl būtų geriausias sprendimas, jei į šį procesą aktyviau įsijungtų jau turinčios apsaugos priemones gydymo įstaigos, kuriose virusu užsikrėtęs žmogus numirė: jo palaikus, kaip nurodo SAM, įdėtų į nepralaidų plastikinį maišą, papildomai dezinfekuotų ir perduotų laidojimo paslaugų įmonei, kuri specialiame kremavimo karste vežtų tiesiai į krematoriumą. Būtų idealu, jei ligoninės iš anksto užsitikrintų, kuri laidojimo paslaugas teikianti įmonė apsiimtų tai daryti, arba galėtų vežti pačios.“

 

Anot B. Vilkelio, veikiant tokiai sistemai, mirusiojo artimieji išvengtų kontakto su palaikais, nes gautų juos tik po kremavimo, urnoje, kurią iki galimybės laidoti laikytų namie, nes nuo pelenų užsikrėsti neįmanoma.

 

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai