Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Kylančios dujų kainos verčia sunerimti – kaip sutaupyti?

  •    •  10:46, 2022-07-13
Asociatyvi Pexels.com nuotrauka

Vasario mėnesį, Rusijai sukėlus karą ir užpuolus Ukrainą, Europos Sąjungos valstybės pasmerkė agresorės veiksmus bei ėmėsi taikyti sankcijas. Šie valstybių veiksmai, žinoma, sulaukė ir Rusijos atsako. Pasipriešinimas Rusijos režimui atsiliepė dujų tiekimo mažinimu bei nutraukimu kai kurioms Europos valstybėms. Savo ruožtu, Lietuvos valdžia, šiame kontekste, priėmė sprendimą visiškai atsisakyti iš Rusijos tiekiamų dujų.

 

Dėl minėtų geopolitinių veiksmų, dujų kaina vartotojams pradėjo sparčiai augti nuo metų pradžios ir sukėlė susirūpinimo bangą. Kylančios energetinių išteklių kainos nemaloniai nustebina pažvelgus į susikaupusių mokesčių sąskaitą mėnesio gale. Ši priežastis verčia ne vieną vartotoją susimąstyti, kaip galėtų sutaupyti. Energetinį efektyvumą lemiančios priemonės gali būti šios: vartojimo įpročių keitimas, daugiabučių gyventojams – sprendimai susiję su namų administratoriais ir šilumos punktais arba namo renovacija. Šiame straipsnyje apžvelgsime kelis, nesudėtingus ir minimalių išlaidų reikalaujančius, būdus sumažinti dujų suvartojimą namuose.

 

Kaip efektyviai sumažinti dujų vartojimą?

 

Dujų suvartojimas žiemos metu priklauso nuo oro temperatūros, vartojimo įpročių bei gyventojų sprendimų. Vasaros laikotarpiu dujų suvartojame mažiau, vis dėlto sumažinti skaitiklio rodmenis pravartu, bet kuriuo metų laiku. Pasak šilumos tinklų specialistų, klientai sąskaitas gali sumažinti be didelių investicijų, užtenka pakeisti vartojimo įpročius, susijusius su dujiniais įrenginiais. Akylesnis energetinių išteklių suvartojimo stebėjimas galėtų tapti kiekvieno vartotojo kasdienybe. Ekspertai teigia, jog namuose sunaudojamų dujų kiekio stebėjimas, gyventojams padėtų kaupti santaupas bei leistų prisidėti prie itin jautrios gamtosaugos problemos sprendimo.

 

Norintiems prisidėti prie gamtos tausojimo bei sutaupyti – būtina atkreipti dėmesį į namuose naudojamus įrenginius. Daugelio namuose savo vietą atradę dujiniai virduliai ar kaitlentės prisideda prie didesnių dujų skaitiklio rodmenų. Dujinių įrenginių naudojimas tampa vis mažiau ekonomiškas, todėl, patartina senus dujinius įrenginius, esant galimybei, pakeisti į naujus elektrinius. Modernūs elektriniai virduliai ar kaitlentės ne tik sumažins dujų suvartojimą namuose, bet ir tinkamai pasirinkti bei naudojami įrenginiai neišpūs elektros suvartojimo. Kitaip tariant, aukštą energetinį efektyvumą turintys elektriniai įrenginiai ekonomiškiau ir efektyviau vartoja elektros energiją.

 

Vis dėlto, jei jūsų viryklė yra dujinė ir neturite galimybės jos pakeisti, tuomet renkantis maisto ruošos indus, svarbu atkreipti dėmesį į jų dangą. Kitaip tariant, keptuvės, troškintuvai ar puodai su nelimpančia danga bei dugne išraižytais grioveliais, yra tinkamiausi dujinėms viryklėms. Dėl ant indo dugno esančių griovelių, maistas sušyla greitai ir tolygiai, o tai reiškia, jog reikalinga mažiau ugnies, kitaip tariant, dujų. Be kita ko, dujų energiją galime sutaupyti ir pakeitę įpročius susijusius su dujiniais ar elektriniais virduliais. Savaime suprantama, jog vanduo greičiau užverda, kai jo prietaise yra mažiau. Tad prieš pripildant virdulį vandeniu, įsitikinkite, kad kaitinamo vandens kiekis yra toks kokio reikia, o ne per didelis. Įprotį užvirinti tinkamą kiekį vandens išvystyti nėra sunku, ypač turinti mintyje, jog tai sumažins mokesčių sąskaitą.

 

Suma už dujų suvartojimą ypač išauga žiemos laikotarpiu. Esant šaltiems orams dujų reikia daugiau nei įprastai, tam kad namuose būtų šilta ir jauku. Siekiant namuose daugiau šilumos, užtenka peržvelgti baldų išdėstymą kambariuose. Geresnį šilumos pasiskirstymą patalpoje gali nulemti pakeistas baldų išdėstymas. Esant galimybei, gyventojai gali pasirūpinti, kad jokie baldai neužstotų radiatorių, taip pat, patartina radiatorių neuždengti užuolaidomis ir nedžiaustyti skalbinių, kadangi tai trukdo šilumai sklisti po kambarį. Atrodo, kad užstatytas radiatorius yra menkniekis, vis dėlto, remiantis fizikos dėsniais, kambario apstatymo daiktai, užstojantys radiatorių, trukdo šilumos energijos pasiskirstymui aplinkoje. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, jog šilumai sklisti aplinkoje, taip pat, trukdo toks menkniekis, kaip dulkės. Dėl to šildymo prietaisų paviršiai turėtų būti reguliariai prižiūrimi bei valomi. Dar vienas būdas, siekiant šiek tiek sutaupyti, yra senų radiatorių dažymas. Tinkamai ir kruopščiai nušveistas bei padengtas specialiais dažais radiatorius lengviau atiduoda šilumą aplinkai.

 

Patarimai nuosavų namų ar butų savininkams

 

Bene svarbiausias žingsnis, siekiant sutaupyti, tai profilaktinė langų bei durų sandarumo patikra. Seni ir nekokybiški langai ar durys yra viena iš priežasčių, kodėl namuose vėsu. Esant nesandariems langams, šiluma nelieka namuose, patenka į lauką. Pastebėjus plyšius tarp stiklo ir lango rėmo ar rėmo ir sienos, rekomenduojama, naudojant silikonines ar kitas izoliacines medžiagas, plyšius užsandarinti.

 

Asociatyvi Pexels.com nuotrauka.

 

Taip pat, gyventojai dažnai nežino, kokios būklės yra namo, kuriame gyvena, šilumos punktas. Šilumos punktai yra esminiai inžineriniai įrenginiai, kurie susiję su šilumos tiekimu. Atnaujintas punktas yra užtikrinamasis faktorius sklandžiam šilumos tiekimui. Modernūs šilumos punktai, taip pat, suteikia galimybę sutaupyti. Pasak ekspertų, tinkamai prižiūrėtas ar atnaujintas šilumos punktas sąskaitą gali sumažinti net iki 15 procentų.

 

Taip pat, tiek nuosavų namų, tiek butų savininkai, turėtų atkreipti dėmesį į vamzdyną. Siekiant užtikrinti tinkamą šilumos perdavimą, vamzdynas turėtų būti izoliuotas specialia šiltinamąją medžiaga.

 

Taigi, būdų sutaupyti yra ne vienas: nuo mažiau iki daugiau reikalaujančių investicijų. Paprasčiausias iš mūsų pateiktų siūlymų yra įpročių keitimas, o jeigu norite energetinio suvartojimo efektyvumą ženkliau - investuokite į efektyvesnius įrenginius bei namų renovaciją.