Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Kūrybinėje laboratorijoje gimusios idėjos gali virsti spektakliu ar kultūrine edukacija vaikams

Alytaus miesto teatro informacija  •    •  11:58, 2021-02-05
Alytaus miesto teatro kūrybinė laboratorija.
Miško Motės nuotr.

Nors siaučianti COVID-19 pandemija ir  paskelbtas karantinas uždarė Alytaus miesto teatro, kaip ir kitų kultūros įstaigų duris, tačiau už jų vyksta darbai. Žiūrovai tai pamatys sugrįžus į įprastas gyvenimo vėžes, kai kultūros troškulys bus numalšintas gyvais susitikimais.  Įgyvendinant tarptautinį projektą „Kuriant tiltus: turizmo ir kultūros plėtra Sovetsko ir Alytaus regionuose“  teatre buvo surengta kūrybinė laboratorija.

 

Jau vasarą Alytaus miesto teatro aktoriai, technikos specialistai išbandė galimybes tobulintis, pasitelkus technologijas. Tad kūrybinė laboratorija dabar taip pat vyko tiek betarpiškai, tiek nuotoliniu būdu. Jos metu teatro aktoriai kurdami sceninius eskizus dirbo su Lietuvos bei projekto partnerių režisieriais. Kartu patirtimi dalijosi šviesų ir garso specialistai, scenografijų meistrai, kiti teatro darbuotojai, prisidedantys prie teatrinio produkto gimimo.

 

„Rinkdamiesi kūrybinės laboratorijos temą, nusprendėme paanalizuoti teatrą vaikams“, - pasakojo Alytaus miesto teatro direktorė, projekto koordinatorė Inesa Pilvelytė. „Režisierių buvo paprašyta pasirinkti pasaulinės literatūros kūrinį ir pagal jį sukurti sceninį eskizą“.

 

Savaitę trukusios laboratorijos metu nuotoliniu būdu kūrybinėje laboratorijoje dirbo svečias iš Tilsit teatro režisierius Alesandr Zagoraev. „Tai nėra paprasta, tačiau tikrai įmanoma ir labai įdomu“, - sakė jis, kartu su aktoriais kūręs sceninį eskizą pagal A. de Sent Egziuperi „Mažąjį princą“.

 

 

Šį kūrinį režisierius pasirinko atsižvelgdamas į tai, jog jis suprantamas aktoriams ir pačiam režisieriui, yra įtrauktas moksleivių mokymosi programas abejose šalyse.

 

Režisierius pastebėjo, kad kūrybinė laboratorija – tai pirmiausia procesas, patirtis ir naujų dalykų atradimas.

 

„Man labai patinka ši laboratorija. Nėra lengva, trukdo kalbos barjeras, bet aktorių įsitraukimas, degimas, atsidavimas kūrybai rodo, kad viskas yra įmanoma. Tai puikus eksperimentas man, kaip režisieriui. Besidalindamas patyrimu A. Zagoraev pastebi, jog anksčiau netikėjęs, kad kurti teatrą galima nuotoliniu būdu, pasitelkus technologijas, tačiau vis dar abejojantis, ar toks yra teatras.

 

„Tačiau neabejoju, kad nauja patirtis man bus labai naudinga. Noriu tikėti, kad pandemija baigsis ir galėsime sugrįžti į įprastas darbo vėžes. Juk labai svarbu scenoje ir salėje justi tvyrančią energiją. Dirbti nuotoliniu būdu galima, tačiau darbas „gyvai“ čia ir dabar – paprastesnis, produktyvesnis ir tikslingesnis“.

 

 

Kaip sakė teatro vadovė, spektaklis „Mažasis princas“ anksčiau buvo išvydęs scenos šviesą Alytaus miesto teatre, tačiau šįkart buvo smalsu sužinoti, kaip kūrinį interpretavo režisierius iš svečios šalies.

 

Kitas kūrybinėje laboratorijoje gimęs sceninis eskizas pravėrė dar vieno itin mylimo vaikų herojaus pasaulio duris. Ne vieną spektaklį Alytaus miesto teatre pastatęs režisierius Arvydas Viktoras Lebeliūnas sukūrė teatrinį eskizą „Mikė Pūkuotukas“ pagal A.A. Milne knygą.

 

Kūdikių teatro paslaptimis ir atradimais su aktoriais dalijosi režisierė ir aktorė Gintarė Latvėnaitė.  Anot jos, eskizo „Kū kū kur tu?“ dramaturginė medžiaga gimė laboratorijos metu. Aktoriams tai buvo pažintis su tokio žanro teatru, kuris Europoje gyvuoja jau beveik keturis dešimtmečius. Kaip pastebėjo režisierė, „neturėjome tikslo sukurti galutinį produktą, tad užduotys buvo lanksčios, koks ir turi būti įvairiapusis aktorius – dainuojantis, šokantis, pastebintis, įtaigus“.

 

Šioje laboratorijoje dalyvavę aktoriai dalijosi naujomis patirtimis ir įspūdžiais, jog kuriant kūdikiams „reikia pirma paieškoti, kaip sukurti ryšį. Labai svarbi pati būsena, o tai tikrai tinka ir ne kūdikiams“.  Pažintis su kūdikių teatru  buvo naudinga ir kitiems darbuotojams, kuriems įgyvendinti tokio projekto nėra tekę, nes Alytaus miesto teatro repertuare spektaklio mažyliams nėra buvę.

 

 

„Laboratorijoje užgimusi idėja ateityje gali tapti spektakliu patiems mažiausiems žiūrovams, kuriuos į teatrą atsineša tėtis, mama, seneliai ar kiti artimieji“, - mintimis dalijasi I. Pilvelytė. O kaip žinia, pirmoji pažintis su teatru tokiame ankstyvame amžiuje atveria vėlesnių kultūrinių poreikių erdves.

 

Gali būti, kad kai kurie sceniniai kūrybinėje laboratorijoje užgimę eskizai, netaps spektakliu, bet mažuosius žiūrovus pasieks kaip puikios kūrybinės edukacijos.

 

Dvejus metus trunkantis projektas įgyvendinamas kartu su partneriais –  Kaliningrado regiono jaunimo teatru „Мolodyozhnyj”.

***

Projektas LT-RU-2-063 „Kuriame tiltus: turizmo ir kultūros plėtra Sovetsko ir Alytaus regionuose“ finansuojamas Europos Sąjungos. Bendras projekto biudžetas – 573 856,81 EUR, o programos finansavimas sudaro 516,471.12 EUR. Alytaus miesto teatro dalis biudžete – 267951,84 EUR, o programos finansuojama dalis Alytaus miesto teatrui – 241,156.65 EUR. Projekto trukmė – 24 mėnesiai. Už publikacijos turinį atsako tik Alytaus miesto teatras ir ji negali būti laikoma atspindinčia Europos Sąjungos požiūrį.