Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Kiaulių augintojai panikuoja, kur reiks dėti kalnus skerdienos

Laura Baliukonienė  •  laura@alytusplius.lt  •  11:46, 2014-02-20
Didesnius kiaulių ūkius turintys augintojai imasi už galvų, kur dabar reikės padėti skerdienos kalnus ir ką daryti su mažais paršiukais
www.1588.lt nuotr.

Į buferinę afrikinio kiaulių maro zoną patenkančiuose Alytaus rajono kaimuose žviegia pradėtos masiškai skersti kiaulės. Didesnius kiaulių ūkius turintys augintojai griebiasi už galvų: kur reikės padėti skerdienos kalnus ir ką daryti su mažais paršiukais.

 

Balninkuose 8 kiaulių ūkelį turi dvidešimtmetis ūkininkas Arvydas. Jau šią savaitę jo ūkis turėtų pagausėti – dvi kiaulės atsives paršiukų.

 

„Neįsivaizduoju, kur reiks padėti tiek skerdienos. O ką reikės daryti su mažais paršiukais? Juk jų mėsos nevalgysi, todėl juos reiks išmesti. Jeigu tikrai už kiekvieną kiaulę, net ir mažą paršiuką sumokės po 190 litų, tada tebūnie, bet jeigu taip nebus, tada beliks imti lazdą į rankas ir iš kiemo išvyti tuos, kurie vers tą daryti“, – taip savo sūnaus ūkį žadėjo ginti jo tėvas Rimas, kuris apgailestavo, kad sūnus daug investavo pirkdamas kiaules, jas sėklindamas.

 

Alytaus maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Romas Černius didesnius kiaulių ūkius turinčius gyventojus ramina, kad tikrai nereikės apsiversti skerdienos kalnais. Esą galima kiaules priduoti į skerdyklas arba, įvykdžius visus Biologinio saugumo priemonių reikalavimus, keliamus kiaulių laikymo vietoms buferinėje zonoje, jas laikyti toliau.

 

Pastarasis variantas iš kiaulių augintojų pareikalautų nemažų investicijų, todėl jį verta rinktis tik turintiems didžiulius kiaulių ūkius.

 

Žmonės gali kiaulieną pasilikti ir savo reikmėms, bet prieš skerdžiant kiaulę ar kiaules reikia informuoti maisto ir veterinarijos tarnybos įgaliotą privatų veterinarijos gydytoją, aptarnaujantį tą teritoriją, kad skerdimo dieną veterinaras galėtų atvykti į vietą ir paimti skerdienos mėginius afrikinio kiaulių maro tyrimams.

 

To nepadarius gyventojams už paskerstas kiaules išmokos nebus mokamos. Veterinarui už vizitą ir mėginių paėmimą gyventojams mokėti nereikės - su jais atsiskaitys maisto ir veterinarijos tarnyba.

 

Pasak, R. Černiaus, mažus paršiukus privaloma nugaišinti ir gaišenas perduoti šalutinių gyvūninių produktų tvarkytojams. Už juos gyventojai gaus mažesnes išmokas nei už suaugusias kiaules.

 

Atsisakiusieji vykdyti maisto ir veterinarijos tarnybos nurodymus bus baudžiami administracinėmis baudomis. Pirmą kartą gali grėsti bauda nuo 20 iki 1000 litų, o nepaklusus antrą kartą, grės bauda nuo 1000 iki 2200 litų su kiaulių konfiskavimu ar be jo.

Komentarų nėra