Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Kaupinių metodas – saugus būdas grįžti į mokyklą: jau atlikta virš 200 tyrimų

Raimonda Bernatavičienė  •    •  9:13, 2021-04-07
Alytaus šv. Benedikto gimnazijos pradinukai jau daugiau kaip dvi savaites sėkmingai lanko mokyklą.

Alytaus šv. Benedikto gimnazijos pradinukai jau daugiau kaip dvi savaites sėkmingai mokosi mokykloje. Šios gimnazijos bendruomenė pati pirmoji Alytuje apsiprendė testuotis dėl koronaviruso kaupinių metodu, kad galėtų vėl mokytis įprastai – klasėse. Ir, kaip rodo praktika, šis būdas pasiteisino ir suteikė saugias galimybes sugrįžti prie išsiilgto kontaktinio ugdymo.


„Tas dvi savaites mokymosi procesas vyksta be keblumų. Ugdymo įstaigos darbuotojai, mokiniai jaučiasi saugesni testuodamiesi kaupiniais, sumažėja infekcijos plitimo tikimybė. Daugelis jau yra pasiilgę mokymosi mokykloje, klasėse, susitikimo su draugais, o šiuo metu testavimas kaupinių metodu yra bene vienintelė įmanoma galimybė saugiu būdu sugrįžti prie kontaktinio mokymo“, - kalbėjo Alytaus miesto savivaldybės mero pavaduotoja Jurgita Šukevičienė.

 

J. Šukevičienė.


Kovo 31-osios dienos duomenimis, iš viso jau yra atlikti 253 kaupinių tyrimai. Testavimas kaupinių būdu Alytuje šiuo metu atliekamas tik Šv. Benedikto gimnazijoje. Kad mokiniai galėtų mokytis kontaktiniu būdu mokykloje, mokinio tėvai turi pasirašyti prašymą ir sutikimą atlikti tyrimą.


Kaip pasakojo testavimo kaupinių metodu procese dalyvaujanti Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Ingrida Rutkauskienė, tyrimas vykdomas dviem etapais. 


Pirmuoju etapu tyrimas atliekamas pradinių klasių mokiniams ir jų namų ūkių nariams bei mokyklose kontaktiniu būdu dirbantiems darbuotojams ir atitinkamai jų namų ūkiams. Testavimas vykdomas mobiliajame punkte. 


O antruoju etapu, po septynių dienų, tyrimas atliekamas mokyklose, ir jame dalyvauja tik mokiniai ir mokyklos darbuotojai. Tyrimas kartojamas periodiškai, tiriant tik mokinius ir mokyklos darbuotojus, turinčius kontaktą su moksleiviais.


Taip vadinamas kaupinių tyrimas nuo įprasto skiriasi tuo, kad ėminiai tyrimui imami ne iš nosiaryklės, o iš nosies landos. Kaupinys – tai iki šešių ėminių viename mėgintuvėlyje. 


„Kadangi mėginys imamas iš nosies landos, maždaug 1,5–2 centimetrų gylio, tad didelio nepatogumo žmogui jis nesukelia, ir vaikams nėra ko bijoti. Mėginys ištiriamas per vieną parą. 
Jei gaunamas teigiamas atsakymas,  tuomet visi asmenys, iš kurių buvo imami mėginiai kaupiniui, privalo izoliuotis ir nedelsiant registruotis atlikti  įprastą PGR tyrimą iš nosiaryklės, siekiant išsiaiškinti, ar asmuo neserga koronavirusu“, - apie tyrimus pasakojo I. Rutkauskienė.

 

I. Rutkauskienė (asmeninio archyvo nuotr.)

 

Jei mokykos bendruomenė apsisprendžia grįžti prie kontaktinio ugdymo ir testuotis, tuomet sutinkančių testuotis namų ūkio asmenų duomenys yra pateikiami ugdymo įstaigai. Visi asmenys yra užregistruojami tyrimui ir gauna tai patvirtinančią trumpąją žinutę.

 

Tuo atveju, kai tyrimo atsakymas teigiamas, SMS žinute siunčiamas kvietimas užsiregistruoti standartiniam testui atlikti. Tokiu atveju reikia registruotis interneto svetainėje www.1808.lt elektroniniu būdu arba telefonu 1808 PGR profilaktiniam tyrimui. Visų tyrimų rezultatus galima pasitikrinti prisijungus www.esveikata.lt.

 

„Esant dabartinei situacijai, daug kam tenka pratintis prie pasikeitusių aplinkybių, ieškoti naujų būdų, kaip sugrįžti prie mums įprastos kasdienybės. Šv. Benedikto gimanzija – puikus pavyzdys, kaip galima saugiai grįžti prie kontaktinio ugdymo klasėse. Kol kas galimas tik toks variantas. Tačiau, šiuo atveju, jokių įpareigojimų nėra. Kaip elgtis, kokius įsipareigojimus prisiimti, turi apsispręsti pati mokyklos bendruomenė“, - kalbėjo vicemerė J. Šukevičienė.