Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Kas svarbiau: lygios teisės ar saugumas kelyje?

Eglė Indrelytė  •  egle@alytusplius.lt  •  12:46, 2014-05-07
Rimvydas Anusauskas, Lietuvos automobilininkų sąjungos prezidentas ir Alytaus autoklubo direktorius
Alytusplius.lt nuotr.

Ar „dešiniavairiai“  automobiliai nepasės daugiau mirčių keliuose? Šį klausimą vis dažniau išgirsta automobilininkai, Europos Sąjungai nusprendus, kad Lietuva privalo leisti registruoti automobilius su vairu dešinėje.

 

Alytuje tokių automobilių dar nėra registruota, o specialistų vertinimai atsargūs: Lietuvoje, kuri pagal žuvusiųjų skaičių keliuose pirmauja Europoje, rizikos faktorius yra didesnis nei kitose šalyse.

 

Pasak Rimvydo Anusausko, Lietuvos automobilininkų sąjungos prezidento ir Alytaus autoklubo direktoriaus, draudimas registruoti „dešiniavairius“ automobilius Lietuvoje tarsi pažeidžia lygias vairuotojų teises. Tačiau jo nuomone, tokios transporto priemonės vairavimas mūsų sąlygomis turi tam tikros rizikos, ypač atliekant posūkius į kairę, dešinę ar lenkiant. Automobilis su vairu dešinėje yra pritaikytas važiuoti kairiąja puse.

 

„Jeigu vairuotojas bus sąmoningas, objektyviai įvertins rizikos faktorius, tai avaringumas keliuose neturėtų padidėti. Tačiau Lietuvoje realybė yra kitokia: šalis pirmauja Europoje pagal žuvusiųjų žmonių skaičių keliuose. Pagrindinės priežastys – pačių vairuotojų kaltė, mat jie sąmoningai nesilaiko kelių eismo taisyklių, saugaus greičio, vairuoja išgėrę. Tad nenuostabu, kad Lietuvoje iki šiol galiojo draudimas tokius automobilius registruoti“, - pabrėžė R. Anusauskas.

 

Lietuvos automobilinkų sąjungos prezidentas teigė, kad įvedant leidimą registruoti automobilius su dešinėje pusėje esančiu vairu, būtina įvesti ir naują autoįvykių registravimo kriterijų, kuris leistų nustatyti, kiek avarijų, pavyzdžiui, per metus įvyko dėl „dešiniavairių“ automobilių vairuotojų kaltės. „Tuomet mes turėsime konkrečius faktus“, - sakė R. Anusauskas.

 

Alytaus filialo „Regitros“ vadovas Jurgis Valiūnas teigė, kad visi Europos Sąjungos piliečiai turi turėti vienodas teises ir automobiliai su dešinėje pusėje esančiu vairu turėtų būti registruojami, tačiau jų vairuotojams reikėtų kelti papildomus reikalavimus.

 

J. Valiūno nuomone, tokius automobilius galėtų vairuoti tik asmenys, turintys pakankamai vairavimo patirties.

 

„Juk negalėtų pradedantysis vairuotojas sėstis už automobilio vairo, kuris yra jam neįprastas, su kuriuo jis nesimokė, nelaikė egzaminų ir neturi pakankamai patirties tokį automobilį vairuoti. Manau, kad būtų teisinga įvesti vairavimo stažo kriterijų“, - kalbėjo Alytaus filialo „Regitros“ vadovas.

 

J. Valiūnas sakė, kad vairuotojų antplūdžio registruoti automobilius su vairu dešinėje pusėje tikrai nejaučia. „Kol kas dar neužregistruota nė viena tokia transporto priemonė“, - sakė J. Valiūnas.

Komentarų nėra