Pranešk naujieną! Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt |
Kam atiteks paskola ir namas skyrybų atveju?
„Skiriuosi su vyru. Santuokos metu mums buvo suteikta paskola būstui įsigyti, nusipirkome namą. Kaip turi būti dalinamas santuokos metu įsigytas turtas? Ar gali būsto paskolą prisiimti tik vienas sutuoktinis?”, - klausia Silvija. Į klausimą atsako įmonės „Verdiktas” teisininkas Elvinas Vitkauskas.
Būsto dalybos, jį įsigijus skolintomis iš banko lėšomis santuokos metu, yra daug sudėtingesnės, nes į visą procesą įtraukta ir trečioji šalis (kreditorius). Šiuo atveju, į kreditoriaus iškeltas sąlygas būtina atsižvelgti. Tai reiškia, kad santuokos metu prisiimtos bendros finansinės prievolės gali prailginti skyrybų procesą. Praktikoje yra įvairių būdų, kaip pasidalinti gyvenamąjį būstą, kuris buvo pirktas gavus paskolą iš banko. Aptarsiu keletą jų.
Skyrybų atveju, būstas gali būti parduodamas, o paskola grąžinama. Jeigu pardavimas pelningas, lėšos, kurios lieka padengus banko paskolą, dalinamos abiems sutuoktiniams lygiomis dalimis. Jeigu už būsto pardavimą gautos sumos dėl vertės ir kainų rinkoje svyravimų nepakanka paskolai atiduoti, likusi skolos dalis yra padalijama abiems sutuoktiniams taip pat lygiomis dalimis.
Kitas būdas, kai būsto nuosavybė ir paskola pagal susitarimą gali būti perduota vienam iš sutuoktinių. Žinoma, tokiu atveju yra būtinas kreditoriaus pritarimas ir aišku, pakankamos asmens pajamos, kurios užtikrins paskolos grąžinimą ir įsipareigojimus.
Esant šiam atvejui, kitas sutuoktinis dovanoja padengtos paskolos dalį (iki turto dalybų) arba prašo piniginės kompensacijos. Jeigu sutuoktinio pajamų nepakanka prisiimti paskolos likutį, į paskolą gali būti įtraukti tretieji asmenys (laiduotojas, pavyzdžiui, tevai ar kiti asmynes, kurių turtas ir pajamos yra pakankamos pagal įsipareigojimą).
Dar vienas būdas pasidalinti turtą - teismo sprendimu, kai gali būti nustatomos apibrėžtos nuosavybės dalys. Tokiu būdu abu sutuoktiniai gali likti turto bendrasavininkiais (jų prašymu) ir bendraskoliais, turinčiais pagal atininkamas nustatytas dalis ir nuosavybę, kartu grąžinti paskolą.
Noriu pabrėžti, kad sutuoktinių atsakomybė prieš kreditorių – bendra. Jeigu kažkuris sutuoktinis nemoka savo sutartos dalies, nesumokėtos sumos kreditorius gali reikalauti iš kito sutuoktinio, neatsižvelgiant į tai, kad pastarasis savo sutartą dalį moka laiku.
Taip pat gali būti ir toks turto dalybų būdas, kai nuosavybė į būstą pereina vienam sutuoktiniui (tam, su kuriuo nustatoma nepilnamečio vaiko gyvenamoji vieta ir kurio pajamos nepakankamos paskolai gražinti), bet paskolą privalo grąžinti abu sutuoktiniai.
Kaip supaprastinti turto dalybas?
Žinoma, lengviausiai turtą būtų galima dalintis jį „pavertus” į grynus pinigus, tačiau kartais žmonės nenori per kelerius metų įgyto turto taip likviduoti. Turto dalybų procesą gali supaprastinti ir pagreitinti vedybinė ar povedybinė sutartis. Šia sutartimi yra nustatytos sutuoktinių turtinės teisės, kaip būtų padalijamas turtas skyrybų atveju. Lietuvoje tokios sutartys populiarėja, jų sudaroma vis daugiau. Statistiniais duomenimis, Lietuvoje išsiskiria daugiau nei pusę visų susituokusiųjų. Pagal šį rodyklį, Lietuva yra viena iš pirmaujančių šalių Europoje. Taigi, apie šią sutartį vertėtų pagalvoti.
Jeigu turite klausimų ar norite, kad jums aktualus klausimas būtų išnagrinėtas straipsnyje, rašykite įmonės „Verdiktas" teisininkui elektoriniu adresu: teisininkas@verdiktas.lt arba į naujienų portalo AlytusPlius.lt redakciją adresu: egle@alytusplius.lt.
Taip pat, kiekvieną antradienį nuo 14 iki 16 valandos E. Vitkauskas teikia nemokamas teisines konsultacijas „Verdikto“ buveinėje, Naujoji g. 3. Būtina užsiregistruoti iš anksto adresu: teisininkas@verdiktas.lt